Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Zawód: dekorator

Zawód: dekorator

Każdy z nas marzy o tym, by mieszkać w przemyślanym, pięknie urządzonym, a nawet zachwycającym wnętrzu. Niestety, nie każdy ma odpowiedni zmysł estetyczny i wyobraźnię pozwalającą na zaplanowanie i zaaranżowanie wnętrza zgodnie ze swoimi potrzebami i upodobaniami. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam profesjonalista w tej dziedzinie – dekorator wnętrz.

Dawniej do urządzania wnętrz nie przywiązywano zbyt wielkiej wagi – w czasach, gdy trudno było o zdobycie podstawowych produktów, jedynie nieliczni mogli sobie pozwolić na stylistyczną wolność i szaleństwa. Na szczęście żyjemy już w zupełnie innej rzeczywistości i rozumiemy, jak ważny wpływ ma na nas odpowiednio urządzone i estetyczne wnętrze. Coraz częściej oddajemy nasze mieszkania i domy w ręce specjalistów, którzy z wielkim smakiem potrafią zamienić je w miejsce, o którym od zawsze marzyliśmy. Na czym dokładnie polega praca dekoratora wnętrz?

Zawód: dekorator

Dekorator czy architekt?

Bardzo często można się spotkać z zamiennym stosowaniem pojęć „architekt wnętrz” oraz „dekorator wnętrz”. Choć ich praca jest ze sobą powiązana i odnosi się do tej samej dziedziny, to jednak zawody te różnią się od siebie. Architekt wnętrz ma tworzyć funkcjonalną przestrzeń w budynkach, musi rozumieć, w jaki sposób będą one wykorzystywane, a także dobrać materiały spełniające wymogi odpowiednich norm budowlanych, przeciwpożarowych czy ewakuacyjnych. Dopasowuje wnętrza np. do potrzeb osób niepełnosprawnych, ma na uwadze ergonomię, ekologię, wytrzymałość, odpowiednie oświetlenie oraz akustykę.

Dekorator zajmuje się stroną estetyczną wnętrz – wyposaża lub ozdabia je modnymi, ładnymi i tworzącymi spójną, stylistyczną całość rzeczami. Nie musi mieć specjalistycznej, technicznej wiedzy – ważniejsze są jego poczucie smaku, umiejętność dobrania i połączenia odpowiednich materiałów, struktur, kolorów, a także zdolność dopasowania wnętrz do potrzeb estetycznych klienta, jego charakteru i upodobań. Dekorator musi nieustannie poszerzać swoją wiedzę, śledzić najnowsze tendencje i modę, obserwować otoczenie i inspirować się nim. Często dekoratorzy mają wykształcenie artystyczne, a przy tworzeniu swoich projektów korzystają ze specjalnego oprogramowania komputerowego.

Zawód: dekorator

Praca krok po kroku

Głównym miejscem pracy dekoratora wnętrz jest jego pracownia, ale często odwiedza on także fabryki, sklepy, salony z wyposażeniem wnętrz lub antykwariaty – wszystko po to, by znaleźć idealne elementy do danej przestrzeni. Jego działalność może obejmować zmianę umeblowania, dobór odpowiednich kolorów lub wzorów, zaaranżowanie oświetlenia, zasłon, dywanów oraz wielu innych elementów. Czas wykonywania tych obowiązków jest zazwyczaj nienormowany i dostosowany do klienta, a pracę dekoratora wnętrz można podzielić na kilka etapów:

1. Zapoznanie się z danym wnętrzem i rozmowa z klientem – na tym etapie następuje poznanie indywidualnych preferencji i potrzeb. Dekorator wnętrz słucha, zapisuje, a w jego wyobraźni powoli rysuje się wizja przestrzeni, nad którą będzie pracować.

2. Opracowanie projektu – dekorator wnętrz opracowuje wstępny projekt, następnie przedstawia go klientowi, a później nanosi ewentualne poprawki i zmiany. Dopiero po ostatecznym zatwierdzeniu i zaakceptowaniu projektu przez klienta może przejść do ostatniego etapu.

3. Realizacja projektu – czyli wcielenie projektu w życie. Zaprojektowane wnętrze przestaje być jedynie wyobrażeniem, a staje się rzeczywistością. Na tym etapie dekorator współpracuje z ekipą fachowców, dzięki którym wnętrze nabiera niezwykłego charakteru.

Dla kogo pracuje?

Z usług dekoratora może skorzystać każdy z nas, np. przy urządzaniu mieszkania i doborze jego wyposażenia. W ostatnim czasie usługa ta stała się dużo bardziej powszechna i dostępna dla każdego. Dekorator pracuje także na zlecenie firm, przedsiębiorstw, sklepów, magazynów – dostosowuje wnętrze danego pomieszczenia do jego określonej funkcji. Odpowiednią aranżacją mebli i dodatków umie sprawić, że wnętrze jest przytulne, zachęcające i czujemy się w nim po prostu dobrze.

 

Zawód: dekorator

Możesz przekonać się osobiście, jak wygląda praca z dekoratorem wnętrz – 18 i 19 listopada przyjdź ze zdjęciem, planem lub wymiarami pomieszczenia do HOMEPARK Janki lub HOMEPARK Targówek, zlokalizowanych w Warszawie i skorzystaj z bezpłatnych konsultacji! W sklepach „Flügger farby” będziesz mógł uzyskać porady dekoratora wnętrz i dowiesz się, jak łączyć kolory oraz tapety, dopasować odcienie do własnych preferencji, potrzeb i osobowości oraz jak w prosty sposób stworzyć idealnie dobrane wnętrze.

Jak dobrze spakować walizkę do samolotu?

Jak dobrze spakować walizkę do samolotu?

Home staging – czym właściwie jest?

Home staging – czym właściwie jest?

Recykling: jak nadać drugie życie rzeczy?

Recykling: jak nadać drugie życie rzeczy?

Bułeczki zajączki z groszkowym hummusem

Bułeczki zajączki z groszkowym hummusem

Wiosenny plan treningowy

Wiosenny plan treningowy

Magia luster

Magia luster

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności