Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Zabawki dla domowych pupili

Zabawki dla domowych pupili

Zabawek dla psów i kotów, a nawet chomików, królików czy papug jest na polskim rynku wiele. Mają one rozmaite przeznaczenie i służą nie tylko do zabawy, ale też do gryzienia, ćwiczeń koncentracji i wyciszenia zwierzaka oraz socjalizacji z innymi psami.

Mając zwierzę, chcemy zapewnić mu nie tylko ciepły kąt i pełną miskę, ale także możliwość zabawy i poznawania świata przez różne rodzaje aktywności. Co wybrać?

Zabawki pełnią szczególnie ważną rolę dla szczeniaków i młodych psów. Maluchy są skore do psot i sprawdzania, na ile mogą sobie pozwolić w naszym domu: czy można obgryźć nogę od drewnianego krzesła lub mebla albo poszarpać się z zasłoną? Wyobraźnia młodych zwierząt domowych nie zna granic. Jedno jest pewne, każdy zwierzak musi mieś koniecznie kilka zabawek.

Więcej niż zabawa

Według amerykańskich naukowców pies musi dziennie przynajmniej 20-30 minut coś gryźć. Lepiej więc, by była to gumowa kostka niż noga od stołu. Psy, gryząc, uspokajają się i odprężają, a także czyszczą zęby.

Zabawki edukacyjne z kolei wspomagają rozwój umysłowy, zwiększają umiejętność koncentracji i wyciszenia. Pies musi „pomyśleć” i nauczyć się, w jaki sposób wydostać nagrodę, czyli smakołyk. Już pół godziny takiego wysiłku umysłowego może zastąpić godzinę biegania za piłką. Oczywiste jest, że gry edukacyjne nie mogą zastąpić psu kontaktu z innymi zwierzętami, odkrywania nowych miejsc i zabaw na świeżym powietrzu, ale są na pewno znakomitym uzupełnieniem i zajęciem dla naszego pupila.

Zabawki dla domowych pupili

Rodzaje zabawek dla zwierząt

Wśród zabawek dla psów wyróżnić możemy przede wszystkim piłki – wszelkiego rodzaju: z linką wykorzystywane jako szarpaki, świecące, z twardej lub miękkiej gumy, z wypustkami i gładkie, piszczące oraz szmaciane. Do wyboru mamy piłki dla małych psów – o średnicy 6-7 cm, średnich – o średnicy ok. 8 cm – i dla psów dużych – średnica ok. 10 cm.

Zabawki piszczące – różnej wielkości i kształtów. Są to na ogół przedmioty z gumy. W środku umieszczona jest piszczałka, która bardzo skutecznie zachęca psa do gryzienia, odwracając jego uwagę od innych, potencjalnych obiektów zainteresowania, takich jak buty czy książki.

Szarpaki i sznury – to na ogół bawełniane kawałki lin, które służą do przeciągania. Mogą być połączone z elementami z gumy.

Frisbee – dysk do rzucania na duże odległości. Zabawka do zabawy z psem na świeżym powietrzu. Wymaga zaangażowania właściciela i dużego terenu, by pies mógł bezpiecznie biegać. Zapewnia atrakcyjną rozrywkę zwłaszcza dla zwierząt, które mieszkają na małych przestrzeniach.

Zabawki edukacyjne – wykonane są z tworzywa sztucznego albo drewna. Zabawa polega na tym, by pies wpadł na to, jak się dostać do smakołyk. Posiadają klawisze, które trzeba nacisnąć łapą bądź przesunąć ich część nosem. To bardzo ciekawe zajęcie dla dorastających psów, które w ten sposób uczą myślenia i kombinowania, ale też cierpliwośc. Pół godziny zabaw angażujących psa psychicznie równe jest półtorej godziny biegania za piłką.

Kongi i „kule smakule” – zabawki te są puste w środku i mają otwór z jednej strony. Do zabawek typu kong można włożyć przysmaki i inne smakowite kąski. Zadaniem psa jest wyciągnięcie z nich jedzenia. Niektóre mają kształt stożka i pupil musi wylizać przekąskę ze środka, inne są kulami, które pies musi obracać by smaczki z nich wypadły. Smakołyki mogą być kupione w sklepie, może też być to zamrożona karma albo jakiś twarożek. Minusem tego typu zabawek jest możliwość pobrudzenia podłogi czy mebli, ale dla psów jest to niesamowita frajda. Korzystając z konga, można także podawać posiłki psom, które z różnych powodów nie chcą jeść.

Maty węchowe  – to intelektualna zabawka dla psów, która wykorzystuje ich naturalne predyspozycje węchowe. W gumowej macie z licznymi paskami materiału chowamy smakołyki, które zwierzak musi wyciągnąć szukając w gąszczu materiału. Podstawą przy wyborze maty jest jakość materiału, z którego jest wykonana, oraz jej rozmiar, który musi być dostosowany do wielkości i wieku psa. Rozwiązanie to jest doskonale dla zwierząt, które przebywają rekonwalescencję po zabiegach oraz dla niejadków. Wychowawcze walory zauważyć można także u psów zbyt podekscytowanych każdym posiłkiem.

Zabawki dla domowych pupili

Zabawki dla kotów

Zabawki przeznaczone dla kotów mają przede wszystkim zapewnić odpowiednią ilość ruchu zwierzakom, które nie wychodzą na zewnątrz. Energia, która tkwi w kociakach do osiągnięcia pełnej dojrzałość (tj. około 3 roku życia) musi zostać uwolniona. Do tego celu najlepiej używać zabawek zgodnych z ich naturalnymi popędami. Są to wędki, a więc kijki, z drewna lub tworzywa sztucznego, do których przyczepione są piórka albo drobne zabawki na sznurkach. Małe zabawki w postaci piłek, myszek czy kulek z papieru. Wszelkiego rodzaju tunele, śpiwory i domki, które stworzą doskonały tor przeszkód, kryjówkę, a także wspaniałe miejsce do odpoczynku. Do zabawek edukacyjnych zaliczymy natomiast interaktywne tunele, w których świecące piłeczki toczą się z dużą prędkością, czy kule, w których właściciele mogą schować smaczki. Dzięki takim zabawom kociaki nie tylko pozbywają się energii, ale także żyją w zgodzie ze swoimi naturalnymi instynktami.

Wybierając rozrywkę dla kota warto zwrócić uwagę na zamiłowanie ulubieńca do traw i sznurków – znakomita większość kotów jest nieokiełznana na punkcie wszystkich zielonych elementów, które można skonsumować. Właściciele tych małych bohaterów powinni zdecydowanie unikać zabawek, które wyposażone są w sznurki – istnieje bowiem duża obawa, że po zjedzeniu kawałka takiego materiału kot może mieć problem z jego wydaleniem.

Na rynku można znaleźć ogromny wybór zabawek dla zwierząt. Właściciele kupujący gryzaki, piłki czy myszki dla swoich pupili powinni zwrócić uwagę, by były one bezpieczne – nie miały ostrych krawędzi ani luźnych elementów, które zwierzę mogłoby połknąć. Szczególnie uważnie trzeba wybierać zabawki dla szczeniaków. Młodym psiakom zdarza się nawet połknąć zbyt małe zabawki. Wyobraźnia młodych zwierząt nie zna granic.

Ola Bober, behawiorystka zwierząt

Deska serów – jak ją skomponować?

Deska serów – jak ją skomponować?

Pomysły na przechowywanie biżuterii

Pomysły na przechowywanie biżuterii

Jak wpleść ruch w naszą codzienność?

Jak wpleść ruch w naszą codzienność?

5 darmowych aplikacji na smartfon, dzięki którym znajdziesz tani nocleg

5 darmowych aplikacji na smartfon, dzięki którym znajdziesz tani nocleg

Azja – zwyczaje, jakie warto znać

Azja – zwyczaje, jakie warto znać

Gdzie spędzić noc sylwestrową?

Gdzie spędzić noc sylwestrową?

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności