Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Wyspa kuchenna w polskim domu

Wyspa kuchenna w polskim domu

Choć wyspa kuchenna wciąż kojarzy się nam z dużymi amerykańskimi przestrzeniami, zwłaszcza w bogatych domach, jest to znakomite rozwiązanie również w przypadku małych pomieszczeń. Kiedy i jak warto ją zaaranżować?

Wyspa w aneksie kuchennym, czemu nie? Praktyka wskazuje, że to znakomity element architektury wnętrz. Wyspa ma wtedy znaczenie nie tylko użytkowe, ale i estetyczne, ponieważ oddziela wizualnie otwartą kuchnię od salonu, ale pozwala zarazem osobie przygotowującej posiłek oglądać telewizję czy zabawiać gości.

Mały metraż

Czy takie rozwiązanie jest możliwe w małych mieszkaniach? Jak najbardziej! Wszystko zależy nie od powierzchni, tylko od proporcji. Wąskie, podłużne kuchnie nie dają możliwości umiejscowienia w nich wyspy, ale już w momencie, gdy między taką kuchnią a salonem wyburzy się ściankę działową (co właściciele mieszkań z rynku wtórnego robią coraz częściej), właśnie w jej miejsce możemy zastosować to funkcjonalne rozwiązanie.

 

Wyspa kuchenna w polskim domu

fot. Ernest RUST

Jaka wyspa?

Nie zawsze wyspa musi pełnić wszystkie funkcje znane nam z filmów (kuchenka, piecyk, zlewozmywak, okap, zmywarka, wieszak na garnki). Najprostsza forma to po prostu kuchenny blat z szafkami u dołu. Możemy na nim przygotowywać posiłki, a pod nim chować naczynia.

Przy większym metrażu można z kolei zamontować wyspę z płytą grzejną, aczkolwiek należy pamiętać, iż w tym przypadku powinniśmy używać płyty elektrycznej (klasycznej lub indukcyjnej), bo kuchenka gazowa wymagałaby osobnej instalacji w podłodze, co wiąże się ze sporymi kosztami.

Wyspa kuchenna w polskim domu

fot. Kuchnie Halupczok

Wyspa może też być wyposażona w zlewozmywak, ale tu z kolei pojawia się potrzeba przystosowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jeśli budujemy dom i chcemy zamontować wyspę kuchenną, warto rozwiązanie to umieścić w planach. Jeśli natomiast mamy do czynienia z wykończonym mieszkaniem, o zlewozmywaku powinniśmy raczej zapomnieć.

Najpopularniejszą formą w małym i średnim metrażu jest wyspa z miejscami do siedzenia. Możemy na niej przygotowywać i podawać posiłki. Stanowi ona połączenie funkcjonalności blatu i stołu, a zarazem znakomite rozwiązanie integrujące domowników. W takim przypadku musimy jednak pamiętać, iż blat powinien być szerszy od podstawy, bo można było przy nim wygodnie siedzieć.

Oświetlenie

Pamiętajmy, że wyspa kuchenna zapewni nam pożądany komfort tylko wtedy, gdy będzie właściwie oświetlona. Lampy sufitowe w kuchni czy salonie mogą nie wystarczyć, więc powinniśmy pomyśleć o montażu źródła światła bezpośrednio nad wyspą.

Zafunduj sobie wyspę!

Producenci twierdzą z przymrużeniem oka, że nie trzeba już być magnatem, by móc zafundować sobie wyspę. O ile to, rzecz jasna, wyspa kuchenna. Jest jednak w tym żarcie prawda, bowiem większości z nas tak zorganizowane kuchnie kojarzyły raczej z domami filmowych bogaczy. Tymczasem dziś każdy z nas może urządzić tak własne lokum, o ile oczywiście nie dysponuje wąską, nieustawną kuchnią. Ważne jest, że obalono mit wielkich pomieszczeń, bowiem wyspa z powodzeniem funkcjonować może nawet w skromnym aneksie kuchennym, a jej codzienne funkcje są nie do przecenienia.

Drewniane stropy we wnętrzach – jak wydobyć ich potencjał?

Drewniane stropy we wnętrzach – jak wydobyć ich potencjał?

Jak dbać o drewniane meble – praktyczne wskazówki

Jak dbać o drewniane meble – praktyczne wskazówki

Pomysły na przechowywanie biżuterii

Pomysły na przechowywanie biżuterii

Akcesoria, dzięki którym łatwiej schudniesz

Akcesoria, dzięki którym łatwiej schudniesz

Farby z mieszalnika – co różni je od gotowych produktów?

Farby z mieszalnika – co różni je od gotowych produktów?

Hamak w mieszkaniu

Hamak w mieszkaniu

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności