Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Wyciemniamy pokój!

Wyciemniamy pokój!

Coraz trudniej o prawdziwą, czarną noc, która pozwoli nam się wyspać. Zanieczyszczenie światłem to już problem nie tylko największych metropolii. Dlatego coraz ważniejszym elementem domu są odpowiednio zabezpieczone okna, które ochronią nas przed upalnym słońcem w dzień i ulicznymi lampami w nocy. Pomogą nam w tym zasłony i rolety.

Wybieramy rolety

Dziś to najpopularniejszy sposób praktycznej dekoracji okna. Większość modeli jest łatwa w montażu. Mało tego, dostępne są one w tak wielu wymiarach, że bez problemu je dopasujemy. Rozmiar nie jest jednak jedynym kryterium doboru.

Bodaj najważniejszym czynnikiem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, jest stopień przepuszczalności światła. Kryterium to jednak znacząco wpływa na cenę, dlatego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak bardzo chcemy wyciemnić pomieszczenie. Tkaniny transparentne nie uchronią nas ani przed letnim upałem, ani przed rozświetleniem pokoju. Zasłonią nas, owszem, przed ciekawskim wzrokiem osób z zewnątrz, jednak nie wytłumią światła, a jedynie je rozproszą.

Droższe wersje zaoferują nam z kolei odpowiednio nieprzepuszczalną tkaninę, dodatkowo wyposażoną w specjalną powłokę refleksyjną, która odbija promienie słoneczne. To ważne szczególnie latem, gdy chcemy ograniczyć ilość żaru wlewającego się przez okna.

Co ciekawe, na rynku znajdziemy też rolety zaciemniające, które… pozwolą nam utrzymać ciepło wewnątrz! Wykonano je z materiału o strukturze plastra miodu i wzbogacono o powłokę aluminiową, która skutecznie izoluje okno. Musimy się jednak liczyć z faktem, iż rolety takie są średnio dziesięć razy droższe od standardowych.

Coraz popularniejsza jest także wersja „dzień-noc”, wciąż uznawana za rozwiązanie nowatorskie. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma warstwami materiału składającego się z naprzemiennych pasów transparentnych i zaciemniających. Dzięki temu możemy płynnie regulować stopień nasłonecznienia pomieszczeń.

Osobną kategorię stanowią rolety rzymskie, choć określenie „roleta” w tym przypadku nie jest do końca właściwe. Materiał bowiem nie znajduje się na rolce, lecz, odpowiednio udrapowany, po prostu wisi, a podciągany jest dzięki systemowi znajdujących się w nim sznurków. System rzymski najłatwiej porównać do zasłon, choć ruch odbywa się tu w pionie, a nie w poziomie.

POLECANY PRODUKT

 

 

Sposób montażu

Rolety montować można, przykręcając je do nadproża nad okienną wnęką lub mocując bezpośrednio do skrzydeł okiennych. W tym przypadku sprawdzi się nawet odpowiednio mocna dwustronna taśma samoprzylepna, co pozwoli nam uniknąć wiercenia otworów na śrubki. Z kolei zadanie, które powinniśmy już zlecić profesjonalistom, to montaż prowadnic bocznych, które są niezbędne w przypadku okien sufitowych.

A może jednak zasłony?

Zasłony zaciemniające, najczęściej pluszowe, kojarzą się nam przede wszystkim z hotelami. Tymczasem na rynku obecna jest szeroka oferta produktów do zastosowania w mieszkaniach i domach jednorodzinnych.

Zasłony takie dostępne są w wielu różnych kolorach i dekoracyjnych wzorach. cechują się nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale również dźwiękochłonnością, Mają też właściwości termoizolacyjne. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza do przytulnych sypialni czy salonów, ale pamiętać trzeba, iż materiał, z jakiego są wykonane, jest stosunkowo ciężki i wymaga solidnego karnisza.

POLECANY PRODUKT

 

 

Roślinne ozdoby na ściany

Roślinne ozdoby na ściany

Jak stworzyć domowe spa?

Jak stworzyć domowe spa?

Deski do krojenia – na co zwrócić uwagę?

Deski do krojenia – na co zwrócić uwagę?

Najlepsze książki na marcowy wieczór

Najlepsze książki na marcowy wieczór

Jak przekształcić mieszkanie dla singla w mieszkanie dla pary?

Jak przekształcić mieszkanie dla singla w mieszkanie dla pary?

7 pomysłów na zagospodarowanie małego mieszkania

7 pomysłów na zagospodarowanie małego mieszkania

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności