Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Wrocław – sto mostów i tysiąc atrakcji

Wrocław – sto mostów i tysiąc atrakcji

Wrocław nie bez powodu uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Położony strategicznie z południowo-zachodniej Polsce, niedaleko granic niemieckiej i czeskiej, gości tysiące turystów nie tylko z krajów ościennych, ale i z całego świata. To słynne Miasto Stu Mostów i tytuł to jak najbardziej zasłużony – przed wojną było ich 303, a obecnie blisko 120, nie licząc kładek! A to tylko jedna z wielu atrakcji stolicy Dolnego Śląska, która jak żadne inne miasto łączy wielowiekową tradycję z ultranowoczesnością.

Rynek

Główną atrakcją Wrocławia jest oczywiście Rynek wraz z sąsiadującym Placem Solnym. W Polsce wielkością ustępuje tylko krakowskiemu. To także jeden z największych staromiejskich rynków w Europie! Każda pierzeja ma tam swą szczególną nazwę. Na wschodzie mamy Stronę Zielonej Trzciny, na zachodzie Stronę Wagi zwaną też Stroną Siedmiu Elektorów, na południu Stronę Złotego Pucharu, a na północy Targ Łakoci. Wszystkie te wspaniałe nazwy związane są z wielowiekową historią miasta.

Wrocławski Rynek to miejsce szczególne nie tylko z uwagi na wspaniałe, pieczołowicie odrestaurowane zabytki pełne uroczych kawiarenek, restauracji i pubów. Tu też kwitnie życie towarzyskie przez okrągły rok, 24 godziny na dobę. Nawet w środku zimy o 3.00 w nocy spotkamy tam przechodniów i turystów nierzadko przybywających z odległych krajów, chętnych do rozmowy i ufnie zawierających przyjaźnie.

Wrocław – sto mostów i tysiąc atrakcji

Z pewnością warte uwagi są również ulice starówki otaczające Rynek – Kuźnicza, Kotlarska, Nożownicza, Odrzańska czy Więzienna. Na tej ostatniej, zgodnie z nazwą, odnajdziemy dawne, zabytkowe więzienie miejskie, którego historia sięga XIV wieku. Dziś znajdziemy tam przytulną kawiarenkę. W podróży towarzyszyć nam będą słynne wrocławskie krasnale, których społeczność ciągle się rozrasta. To rzeźbione figurki pojawiające się w kluczowych miejscach, godnie je zresztą reprezentujące. Jest ich już przeszło 350, a wielu turystów przeszukuje miasto z mapą w ręku, by odnaleźć tych niezwykłych spiżowych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Na stronie krasnale.pl czytamy: “raz w roku krasnale mają swoje święto – wrześniowy Festiwal Krasnoludków. To prawdziwie bajkowa uroczystość, kilka dni radosnej, kolorowej fiesty, w której uczestniczą krasnale i ludzie. Dzieci przywdziewają krasnalowe czapki i kolorują małe domki dla  swoich małych przyjaciół. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że podczas festiwalu krasnale są bardziej towarzyskie i czasem zdradzają swoje sekrety dzieciom. Te jednak, pouczone by zachować tajemnicę, zawzięcie milczą. Przyjaźń z krasnalami zobowiązuje!”

Ostrów Tumski

Z Rynku ledwie kilka kroków dzieli nas od Ostrowa Tumskiego. To najstarsza dzielnica Wrocławia i jednocześnie jeden z najbardziej malowniczych zakątków miasta. Kiedyś była to wyspa i choć to już przeszłość, do dziś sąsiaduje z sześcioma innymi wyspami na Odrze: Wyspą Daliową, Młyńską, Słodową, Bielarską oraz Piaskiem i Tamką. Ostrów Tumski i Wyspa Piasek to dziś prawdziwe sacrum – to tu odnajdziemy multum kościołów, w tym gotycką Archikatedrę św. Jana Chrzciciela pyszniącą się dwoma strzelistymi wieżami. Co ciekawe, co dzień o zmierzchu pojawia się na Ostrowie latarnik, który rozpala przeszło 100 najprawdziwszych gazowych latarni!

Uważni tropiciele legend powinni obejść dookoła archikatedrę w poszukiwaniu niepozornej, wmurowanej w ściany głowy z przerażeniem zastygłym na kamiennej twarzy. Legenda mówi o pewnym nieszczęśniku, który podpalił dom niedoszłego teścia i wdrapał się na wieżę, by z okna podziwiać swe dzieło. Spotkała go jednak zasłużona kara, gdyż mury zacisnęły się wokół jego szyi, na wieczność więżąc go ku przestrodze dla innych…

Wrocław – sto mostów i tysiąc atrakcji

Hala Stulecia

Hala Stulecia we Wrocławiu to wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO zabytek wybitny, a jednocześnie miejsce spotkań, koncertów, prezentacji multimedialnych, konferencji i targów. Zaprojektowana przez Maxa Berga, wzniesiona została w latach 1911-1913 i, podobnie jak wieża Eiffla, na początku miał wielu zagorzałych przeciwników. Dziś uznaje się ją za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. Wewnątrz kompleksu znajdziemy multimedialne muzeum – Centrum Poznawcze Hali Stulecia. Jak piszą organizatorzy wystawy, „bogato wyposażone pokoje w urządzenia multimedialne w nowoczesny sposób inspirują i zachęcają odwiedzających do pełniejszego zrozumienia fenomenu obiektu. Kulminacyjnym punktem zwiedzania jest pokaz videomappingu pod kopułą”.

Wrocław – sto mostów i tysiąc atrakcji

Wokół Hali roztaczają się fantastyczne tereny rekreacyjne. Na uwagę zasługują takie miejsca, jak Park Szczytnicki wraz z Ogrodem Japońskim, półkolista Pergola oraz wspaniała fontanna multimedialna – największa w Polsce i jedna z największych takich w Europie. Ma powierzchnię około jednego hektara, a wyposażona jest w 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych i trzy dysze ogniowe!

Wieża ciśnień

Imponująca 62-metrowa wieża ciśnień przy Alei Wiśniowej to prawdopodobnie najpiękniejszy tego typu zabytek w całym kraju. Niezwykła, barwnie zdobiona eklektyczna bryła łączy w sobie secesję z neogotykiem. Przypominać bowiem miała staroniemieckie zamczyska. Do niedawna działał tu kompleks gastronomiczny, ale wieża zmieniła właściciela. Ten jednak obiecuje, że podtrzyma tradycję i będzie tu prowadził restaurację.

Strefy dla dziecka w domu

Strefy dla dziecka w domu

Przegląd książek i filmów animowanych dla dzieci

Przegląd książek i filmów animowanych dla dzieci

Upięcia zasłon. Jak z ich pomocą odmienić wnętrze?

Upięcia zasłon. Jak z ich pomocą odmienić wnętrze?

Meble z palet: sposób na oryginalność

Meble z palet: sposób na oryginalność

Wiosenny przegląd poduszek

Wiosenny przegląd poduszek

Pokój nastolatka – zainspiruj się!

Pokój nastolatka – zainspiruj się!

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności