Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Wakacje 2018 – gdzie warto się wybrać?

Wakacje 2018 – gdzie warto się wybrać?

Jaki kraj wakacyjnie podbić w tym roku? W jakim morzu nurkować, na jakiej plaży zdobyć na skórze szlachetny brąz? Przyjrzyjmy się najciekawszym destynacjom nadchodzącego sezonu!

Mapa letnich atrakcji wiele lat pozostawała niezmienna, jednak zmiany polityczno-gospodarcze w Europie wymusiły na niej znaczące zmiany. Dziś wybieramy wakacyjne destynacje nie tylko według atrakcyjności i ceny, ale także biorąc pod uwagę coraz ważniejszą kwestię bezpieczeństwa. Gdzie więc możemy wyruszyć z rodziną bez obaw o własną skórę?

Wielki powrót wakacyjnej Bułgarii

Dla niektórych to poważne zaskoczenie, ale na rynku wakacyjnym w Europie coraz większe znaczenie odzyskuje Bułgaria. Starsi pamiętają ją jeszcze z czasów socjalizmu, kiedy to Polacy tłumnie wyruszali autami nad Morze Czarne. Dziś w bułgarskich kurortach nie uświadczy się reliktów minionego systemu. Nad złotymi plażami wznoszą się nowe hotele, często o wysokim standardzie.

Najpopularniejszym kierunkiem są Złote Piaski, jeden z dwóch kluczowych kurortów nad Morzem Czarnym. Miasteczko leży nad samą wodą około 17 km od Warny, gdzie znajduje się międzynarodowy port lotniczy obsługujący również loty z Polski.

Nazwa kurortu znakomicie oddaje jego charakter. Szczyci się on bowiem kilometrami wspaniałych, złotych plaż, przy których na turystów czeka około 240 hoteli o różnym standardzie – od średniego po bardzo wysoki. Przez całe miasteczko ciągnie się deptak pełen restauracji, tawern, drink-barów, basenów, sklepów i straganów, przy czym zaznaczyć trzeba, że ceny nawet nad samym morzem pozostają dla Polaków bardzo atrakcyjne. Kupimy też tam sporo produktów polskich w cenach niższych niż w kraju!

Wakacje 2018 – gdzie warto się wybrać?

W Złotych Piaskach możemy też wybrać się do wielkiego parku wodnego pod gołym niebem, a także zafundować sobie wycieczkę do niezwykłego klasztoru Aładża, znajdującego się trzy kilometry od kurortu. To średniowieczny monastyr wykuty w monumentalnej 40-metrowej wapiennej skale!

Kolejnym kurortem jest równie słynny Słoneczny Brzeg leżący ok. 35 km od Burgas, gdzie znajduje się kolejny międzynarodowy port lotniczy. Od Złotych Piasków różni się tym, że wszystkiego jest tam dwa razy więcej! Na turystów czeka aż 600 hoteli, 400 restauracji, dwa aquaparki i gros wspaniałych plaż z dodatkowymi atrakcjami. Niewątpliwym atutem jest połączenie z Nesebyrem – najpiękniejszym historycznym miasteczkiem Bułgarii, położonym na malowniczym półwyspie.

Którykolwiek kurort odwiedzimy, wybierając lokum, pamiętać musimy o tym, iż między Polską a Bułgarią istnieją różnice w postrzeganiu hotelowych standardów, więc szukając hotelu 3-gwiazdkowego, winniśmy wybierać nad Morzem Czarnym obiekt 4-gwiazdkowy.

Wyspy Jońskie jako faworyt

Piękne, czyste głębiny, malownicze skały, błękitne groty i niezwykłe plaże związane z wyjątkowymi historiami – to tylko część atrakcji greckich Wysp Jońskich, wśród których znajduje się Itaka – ojczyzna Odyseusza, a także Kefalinia oraz Zakintos.

Ulubiona ostatnio przez Polaków niewielka Zakintos to malownicza, górzysta wyspa, znana dziś przede wszystkim ze słynnej, kultowej wręcz zatoki wraku, dostępnej tylko od strony morza. Krystalicznie czysta, błękitna woda omywa tam białą plażę Navagio, którą tworzą małe obłe kamienie. Na środku spoczywa wrak statku Panagiotis, który osiadł tu w 1980 roku.

Do zatoki popłynąć można statkiem z malowniczego portu w stolicy wyspy. Trasa wiedzie w pobliżu słynnych Błękitnych Grot, które stanowią kolejną atrakcję na wyspie.

 

Wakacje 2018 – gdzie warto się wybrać?

Jeszcze więcej atrakcji czeka nas na Kefalinii, największej z Wysp Jońskich, która jest także celem dla miłośników jet settingu, czyli turystyki filmowej. Realizowany tu przebój kinowy „Kapitan Corelli” oparto bowiem na prawdziwych wydarzeniach, jakie rozegrały się tu w czasie II wojny światowej.

Kefalinia kusi przede wszystkim bajeczną plażą Myrtos, uważaną za jedną z najlepszych w całej Europie, wspaniałym, XVI-wiecznym klasztorem Agios Gerasimos, a także dwoma bajecznymi jaskiniami:  Drogarati – pełną stalaktytów i stalagmitów, i  Melissani – z przepięknym wewnętrznym lazurowym jeziorem, po którym pływać można łodzią. W czasach antycznych podobno była miejscem kultu…

Jak przygotować mieszkanie na przyjście zwierzaka?

Jak przygotować mieszkanie na przyjście zwierzaka?

Najpiękniejsze miejsca na jesienną podróż

Najpiękniejsze miejsca na jesienną podróż

Jak się chronić przed smogiem w mieszkaniu?

Jak się chronić przed smogiem w mieszkaniu?

Podłogowe ABC

Podłogowe ABC

Fotele do czytania

Fotele do czytania

Mega knitting, czyli dzierganie w rozmiarze XXL

Mega knitting, czyli dzierganie w rozmiarze XXL

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności