Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Upięcia zasłon. Jak z ich pomocą odmienić wnętrze?

Upięcia zasłon. Jak z ich pomocą odmienić wnętrze?

Zasłony i firany mogą pełnić w pomieszczeniu nie tyko funkcję dekoracyjną, ale również nadać mu charakter i oryginalność oraz optycznie powiększyć wnętrze. Pomysłów na upięcie i ułożenie materiałów jest naprawdę wiele – zobacz nasze propozycje!

Dekorując własne mieszkanie czy dom, warto postawić na proste pomysły i rozwiązania oraz wykorzystać przedmioty, którymi już dysponujemy, w nieco innej, niestandardowej lub niecodziennej formie. Do upięcia zasłon mogą zatem posłużyć różnego rodzaju bransolety, korale i naszyjniki, ale także paski – zarówno te elastyczne, jak i skórzane. Za sprawą takiej ozdoby okno z pewnością będzie się wyróżniało i przykuje uwagę gości.

Polub asymetrię

Sympatycy materiałowych zasłon najczęściej decydują się na zawieszenie ich po obu stronach okna. Możesz jednak zaburzyć tę symetrię, przewieszając i przewiązując je tylko po jednej stronie. W zależności od wielkości okna ten rodzaj podpięcia można modyfikować: w przypadku małego okna wystarczy kawałek materiału. W przypadku większego – wykorzystaj dwa fragmenty tkaniny – jeden przewiąż, drugi puść luzem. To ciekawe rozwiązanie do nowoczesnych pomieszczeń, w których zasłony pełnią głównie funkcję dekoracyjną, oraz przy oknach balkonowych – ułatwisz sobie wyjście na zewnątrz, a jednocześnie zapewnisz trochę prywatności.

 

A może puścić… wolno?

W tym przypadku upięcie nie będzie potrzebne, po prostu puść firany „wolno”. Ten zabieg będzie najbardziej efektowny w wysokich pomieszczeniach, w których okna są mocno wyeksponowane. Wbrew pozorom nie jest to ani monotonne, ani nudne! Zasłony mogą być gładkie lub we wzory, ułożone na wzór greckiego stroju Ateny albo poprzeplatane „węzłami”.

Chwosty, podwiązki i lambrekin, czyli upięcia klasyczne

Innym sposobem na upięcie zasłon jest wykorzystanie takich elementów, jak chwosty (czyli sznury z ozdobnymi zakończeniami), różnego rodzaju materiałowe podwiązki i opaski oraz lambrekiny (wąskie pasy materiałów wieszane nad oknem, zazwyczaj w tym samym stylu co firana czy zasłona). Wszystkie te elementy można dopasować kolorystycznie bądź zestawić je na zasadzie kontrastu tak, aby wyróżniały się w całej stylizacji. Dobór dodatków zależy od Ciebie i Twojej fantazji – do podwiązek możesz dodać również ozdoby, np. drewniane lub szklane elementy czy ozdobne klamry.

Szybka zmiana – marszczenie

Na koniec rozwiązanie z gatunku prostych i efektownych – marszczenie. Można to zrobić na kilka sposobów: na dekoracyjnej taśmie, przeszywając fałdy na firanie, za pomocą przelotek (specjalnych krążków montowanych w materiale, które nakłada się na drążek karnisza) i wiele innych. Marszczenie materiałów to ponadczasowy wybór dla pragnących odmiany we wnętrzu.

Poradnik Domatora – kuchnia i łazienka!

Poradnik Domatora – kuchnia i łazienka!

Jaką książkę zabrać ze sobą na wakacje?

Jaką książkę zabrać ze sobą na wakacje?

Gorące drinki na zimną porę roku

Gorące drinki na zimną porę roku

Kreatywne sposoby na pomalowanie ścian

Kreatywne sposoby na pomalowanie ścian

Remont łazienki: szybko, tanio i dobrze

Remont łazienki: szybko, tanio i dobrze

Poznań alternatywnie

Poznań alternatywnie

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności