Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Tapety krok po kroku – przekonaj się, że potrafisz!

Tapety krok po kroku – przekonaj się, że potrafisz!

Choć królowały w ubiegłym wieku, z czasem stały się passé, a wręcz uznano je za objaw złego gustu. Tymczasem dzięki fantazji producentów i nowemu, często znakomitemu wzornictwu wracają na salony – dosłownie i w przenośni. Tapety, bo o nich tu mowa, znów są modne i przeżywają drugą młodość! Dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie położyć je w domu, by stały się jego prawdziwą ozdobą.

Zakupy

Rzadko zdarza się, że mamy pod ręką wszystkie narzędzia i materiały eksploatacyjne potrzebne do tapetowania. Wybierzmy się więc na zakupy. W marketach budowlanych znajdziemy plastikowe wiaderko, klej, rzecz jasna tapety, które są tu naszym głównym bohaterem, a także wałek sznurkowy, pędzle, szczotkę do usuwania powietrza spod powierzchni (zamiast niej można wybrać tzw. dociskacz) oraz wałki gumowe. Nie zapominajmy, że standardowa wysokość pomieszczenia wynosząca ok. 2,5 metra będzie wymagała drabiny lub w opcji minimum stabilnego taboretu. Nie zapominajmy też o masie szpachlowej do równania ścian i uzupełniania ewentualnych ubytków.

POLECANY PRODUKT

 

 

Ściana nie wybacza

Nim rozpoczniemy klejenie, dobrze poznajmy własne ściany. Jeśli to nowe płyty gipsowo-kartonowe, należy je najpierw zaszpachlować i oszlifować. Jeśli mamy do czynienia z już położoną tapetą, musimy ją nasączyć preparatem do odklejania, a następnie delikatnie zedrzeć, używając szpachelki. Ściany pokryte farbą olejną należy natomiast przetrzeć papierem ściernym, by zapewnić klejowi lepszą przyczepność. Niezależnie od sytuacji, jedna zasada pozostaje niezmienna – powierzchnie muszą być równe, gładkie (ale nie śliskie!), czyste i suche. Jeśli o to nie zadbamy, ściana nam nie wybaczy, a efekt prac daleki będzie od ideału.

 

Uwaga na wzory!

Jeśli stosujemy tapetę jednolitą lub posiadającą wzorek nieokreślony typu “baranek”, nie musimy się przejmować odpowiednim łączeniem pasów na ścianie. Co jednak, gdy tapeta ma wyraźne wzory przekraczające szerokość jednego pasa? Wtedy musimy się liczyć z potrzebą dokładnego wymierzenia i wyrównania pasów tapety tak, by po jej nałożeniu na ścianę, wzór układał się prawidłowo. To wiąże się często z potrzebą odcięcia od kilkunastu do nawet 30 cm tapety, a takie skrawki niekoniecznie muszą potem trafić do śmieci. Być może przydadzą się nam do wykończenia trudnych miejsc (np. skosów podsufitowych).

Tapety krok po kroku – przekonaj się, że potrafisz!

Kleić, ale jak?

Nie każdy wie, że istnieją dwa rodzaje klejenia tapet. Ten pierwszy, znany większości, polega na posmarowaniu arkuszy, złożeniu ich delikatnie na pół mokrą stroną do środka (pilnując, by nie doszło do zgięcia i powstania kantu), a następnie rozłożeniu i przyklejeniu do ściany. Tak postępujemy w przypadku tapet winylowych, papierowych i tekstylnych. W przypadku tapet flizelinowych klejem smarujemy… ścianę! Aby przekonać się, który ze sposobów zalecany jest przez producenta, musimy dokładnie przeczytać załączoną instrukcję.

Niezwykle ważne jest zachowanie pionu. Jeśli podejrzewamy, że ściany lub sufit są choć lekko nierówne, można pomóc sobie poziomicą, rysując ołówkiem pionową linię, wedle której położymy pierwszy arkusz. Tapetę dociskamy za pomocą wałka lub innego dedykowanego narzędzia, by usunąć spod niej bąble powietrza.

Kolejne pasy kleimy tak, by stykały się brzegami z poprzednimi. Nie robimy tego, jak dawniej podpowiadano, na zakładkę. Krawędzie mają się ze sobą stykać.

 

Tapety krok po kroku – przekonaj się, że potrafisz!

Dobre rady

  • Tapety najlepiej kłaść we dwójkę. Dla jednej osoby zadanie to może okazać się zbyt trudne, zwłaszcza jeśli chodzi o precyzję wykonania.
  • Przed zdjęciem plastikowych opraw gniazdek i włączników światła bezwzględnie wyłączmy prąd odpowiednimi bezpiecznikami.
  • Nim zaczniemy przycinać tapetę, dokładnie sprawdźmy, czy nie posiada ona fizycznych uszkodzeń lub innych wad. Pociętego materiału nie będziemy mogli zareklamować.
  • Jeśli kładziemy ciemne tapety o jasnym podłożu, zaleca się użycie na brzegach markera w dobranym do powierzchni kolorze po to, by ukryć kolor podłoża w przypadku nierównego położenia arkuszy.
Ekwipunek grzybiarza

Ekwipunek grzybiarza

Bieganie jesienią i zimą

Bieganie jesienią i zimą

10 miejsc w Polsce, które warto wybrać na weekendowy wyjazd

10 miejsc w Polsce, które warto wybrać na weekendowy wyjazd

Przeprowadzka – zrób to dobrze!

Przeprowadzka – zrób to dobrze!

Siła letnich owoców

Siła letnich owoców

Strefy dla dziecka w domu

Strefy dla dziecka w domu

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności