Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Sztuka relaksu

Sztuka relaksu

Czy umiesz odpoczywać? Prawdopodobnie odpowiesz: „Przecież to proste! Śpię – odpoczywam, czytam książkę – odpoczywam”. Jednak jeśli na co dzień towarzyszą Ci chroniczne zmęczenie oraz brak energii, może to oznaczać, że Twój wypoczynek jest nieefektywny. Jak spędzać wolny czas, by maksymalnie się zrelaksować?

Wysypiaj się!

Pracowanie do późnych godzin nocnych i bagatelizowanie potrzeby snu naszego organizmu to prosta droga do chronicznego przemęczenia. Zmęczony mózg pracuje wolniej i mniej efektywnie. Nasze możliwości poznawcze są wtedy mocno ograniczone, a prawidłowe skupienie graniczy z cudem. Osiem godzin snu to podstawa – organizm odwdzięczy ci się za to bardzo szybko. Efekty są widoczne niemal od razu i nie chodzi wyłącznie o ogólne samopoczucie, ale także kondycję Twojej skóry i paznokci oraz metabolizm. Jeśli cierpisz na bezsenność, przed snem unikaj źródeł niebieskiego światła, przeczytaj kilka stron książki i zaparz sobie herbatę ziołową – melisa będzie najlepszym wyborem. Zadbaj także o odpowiednią temperaturę powietrza w pomieszczeniu, powinna być ona utrzymana na poziomie od 18 do 21°C.

Na 15 minut przed położeniem się do łóżka wywietrz dobrze sypialnię. Jeśli to dla Ciebie za mało, a Twoje myśli urządzają sobie galopadę, włącz audiobooka, który ukołysze Cię do snu.

Prawdziwy urlop

Traktuj urlop jako wolne od wszystkich obowiązków, nie tylko zawodowych. Poświęć ten czas na całkowity wypoczynek – zwłaszcza psychiczny. Odpuść sobie w tym okresie remonty, dodatkowe zlecenia i inne obowiązki, które uprzykrzają czas. Zaplanuj wyjazd i oderwij się od codziennej rutyny. Dzięki temu sprawisz, że Twoje myśli nie będą wracały do tego, co dzieje się w pracy, lub ile spraw masz jeszcze do załatwienia. Nie musi to oznaczać wakacji na Seszelach – wystarczy wycieczka do pobliskiego lasu lub szybki wypad turystyczny do innego miasta. Wyjazd na łono natury to klucz do odnalezienia równowagi. To żaden frazes – w otoczeniu roślin, czystego powietrza, pod gołym niebem – tak odpoczywają umysł i ciało. Jeśli dołączymy do tego ruch wyzwalający endorfiny oraz towarzystwo tych, których kochamy – przepis na odpoczynek gotowy.

Gdy otacza nas szum drzew i śpiew ptaków, myślenie o rachunkach i deadline’ach wydaje się grzechem.

Sztuka relaksu

Aktywność i leniuchowanie

Odpoczywanie „na odwrót” zyskuje coraz więcej zwolenników. Jeśli na co dzień Twoja praca związana jest z wysiłkiem fizycznym, urlop potraktuj jako okazję do zwolnienia tempa. Bez wyrzutów sumienia połóż się na plaży i po prostu odpoczywaj. Jeżeli jesteś pracownikiem biurowym, postaw na aktywność: piesze zwiedzanie, wycieczki rowerowe czy pływanie. Taka dawka ruchu nikomu nie zaszkodzi, a może nawet zmotywuje do zmian w codziennym funkcjonowaniu i wpiszesz ją na stałe do Twojego harmonogramu. Zadbaj jednak o równowagę i nie rób z wakacji wyścigu po więcej, mocniej, bardziej, lepiej. Znajdź swój rytm i funkcjonuj według niego.

Sztuka relaksu

Spontaniczność

Codzienność odbywa się w określonym rytmie – zadań, pracy, dojazdów. Planujemy przez niemal 90% swojego czasu, bez względu na to, czy są to spotkania z przyjaciółmi, obiady w restauracjach, spacery czy wyjścia do kina. Wybij się z tego dobrze znanego schematu i sprawdź na ile pozwoli ci Twoja spontaniczność. Wpadnij bez zapowiedz do rodziców – ucieszą się, a ta radość sprawi przyjemność również Tobie. Wskocz w samochód i pognaj do Sopotu, zjedz obiad w nowej restauracji, o której słyszałeś już tyle dobrego. Zrób coś na nowo i inaczej. Dzięki temu nie tylko poszerzysz swoje horyzonty, ale także odświeżysz umysł.

Sztuka relaksu

Day-off

Gdy z różnych powodów nie możesz pozwolić sobie na prawdziwy urlop, zorganizuj w domowym zaciszu day-off! Co to takiego? Jeden dzień podczas, którego robisz wszystko, na co tylko masz ochotę. Nie przejmujesz się obowiązkami, wizytami w urzędach i odwożeniem dzieci do szkoły. Znajdź zastępstwo i potraktuj ten czas jako odskocznię od codzienności. Wstań o 10.00, zjedz na śniadanie pyszne gofry lub udaj się do ulubionej restauracji. Resztę dnia poświęć na wizytę w spa lub zorganizuj je sobie w domowym zaciszu.

Zasada jest prosta

robisz tylko to, na co masz ochotę!

Sztuka relaksu
10 ramek na zdjęcia, które wykonasz własnoręcznie

10 ramek na zdjęcia, które wykonasz własnoręcznie

Jak samodzielnie położyć panele – sprawdź jakie to proste!

Jak samodzielnie położyć panele – sprawdź jakie to proste!

Sylwestrowe stylizacje

Sylwestrowe stylizacje

Najlepsze książki na marcowy wieczór

Najlepsze książki na marcowy wieczór

Najbardziej popularne kwiaty balkonowe

Najbardziej popularne kwiaty balkonowe

Jak przygotować swój ogród i balkon na przedwiośnie?

Jak przygotować swój ogród i balkon na przedwiośnie?

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności