Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Świąteczna dekoracja balkonu – ciekawe rozwiązania

Świąteczna dekoracja balkonu – ciekawe rozwiązania

Wielu z nas myśli już o dekoracjach i przygotowaniu domowej przestrzeni na ten magiczny czas. Coraz częściej ozdoby pojawiają się także na naszych balkonach i tarasach – jak można je zaaranżować i co wykorzystać, by podkreślić wyjątkową atmosferę?

Przy dekorowaniu balkonu obowiązuje dokładnie taka sama zasada, jak przy dekoracji wnętrz – nie liczy się ilość, ale jakość i pomysł na aranżację. Bardzo łatwo jest przesadzić z ilością zawieszonych lampek czy różnorodnych elementów, pamiętajmy jednak, by powstrzymać swój przedświąteczny entuzjazm, zastanowić się, ile miejsca mamy do dyspozycji i postawić na spójny, nieprzytłaczający wystrój.

Łańcuchy i girlandy

Jednym z najprostszych pomysłów na udekorowanie balkonu jest wykorzystanie łańcuchów lub świątecznych girland – wystarczy przymocować je wzdłuż balustrady balkonu. Świąteczne girlandy możemy wykonać własnoręcznie, wykorzystując do tego choinkowe gałązki, kokardy, wstążki, szyszki, laski cynamonu, orzechy lub plastry pomarańczy – dekoracje z użyciem naturalnych materiałów prezentują się niezwykle efektownie. Możemy też popularne cotton balls potraktować jako girlandy i jedynie uzupełnić je tradycyjnymi, bożonarodzeniowymi elementami.

Roślinne dekoracje

Pomysłem na udekorowanie balkonu jest też przystrojenie zimujących na zewnątrz roślin. Iglaki warto udekorować łańcuchami i kokardkami, a ich doniczki owinąć dekoracyjnym papierem. Możemy także pokusić się postawienia na balkonie małej choinki, ozdobionej bombkami, złoconymi szyszkami i światełkami lub wykonanie stroika – do wysokiego wazonu wystarczy włożyć kilka gałązek i ozdobić je podobnie jak choinkę. Bardzo gustownie prezentują się stroiki z wykorzystaniem orzechów, małych jabłek oraz suszonych plastrów pomarańczy – wszystkie te elementy kojarzą się z Bożym Narodzeniem.

Gra świateł

Światło tworzy nastrój, także i na balkonie. To jeden z najszybszych, najprostszych, ale też i najbardziej efektownych pomysłów na balkonowe dekoracje. Do wyboru mamy kilka możliwości – od tradycyjnego sznura lampek, poprzez taśmy LED i węże świetlne, aż do świetlnych kurtyn, siatek czy figurek. Pamiętajmy, by wybierać lampki dostosowane do użytku na zewnątrz, które mają nieco inną konstrukcję niż te zdobiące np. choinkę – ich żarówki lub diody LED są izolowane, odporne na wilgoć i temperatury poniżej zera, dzięki czemu będą działać nawet w mroźne dni i nie dojdzie przez nie do spięcia instalacji elektrycznej.

Liczba światełek, ich kolor i kształt żarówek zależy wyłącznie od nas – w sklepach mamy szeroką możliwość wyboru, zatem bez problemu dostosujemy światełka do naszych potrzeb i posiadanego miejsca. Lampki można owinąć wokół balustrady, ram okiennych lub filarów, a jeśli planujemy zawiesić je na całej przestrzeni balkonu, przydatne mogą okazać się uchwyty lub gwoździki. Pamiętajmy o dostępie do źródła prądu i odpowiedniej długości przewodów. Możemy także wybrać pojedyncze dekoracje, takie jak świecące gwiazdy, śnieżynki lub inne zimowo- świąteczne symbole. Dekoracje te wystarczy zawiesić na zamontowanym haczyku lub okiennej ramie, a czasami, dzięki gumowym przylepcom, doczepia się je bezpośrednio do szyby.

Inne pomysły

Do dekoracji przestrzeni balkonu warto wykorzystać także takie elementy jak świeczki, świeczniki czy lampiony – ich zimowy charakter doskonale pasuje do Bożego Narodzenia, a połączone z typowo świątecznymi elementami dadzą zachwycający rezultat. Interesująco wyglądają także duże lampiony lub wazony wypełnione bombkami, jednak jeśli zależy nam na widoczności dekoracji z zewnątrz, może to być zbyt mało efektowny pomysł. Na rynku dostępne są także rozmaite figurki do postawienia na balkonie – dmuchane, ruszające się, podświetlane – jednak bywają one kosztowne.

Najważniejsze, by czerpać radość z nadchodzącego świątecznego czasu i stworzyć odpowiednią atmosferę w swoich sercach i przy świątecznych stołach – wszystko inne jest jedynie miłym dodatkiem.

Zwierzęce motywy we wnętrzu

Zwierzęce motywy we wnętrzu

Doniczki z makram – krok po kroku

Doniczki z makram – krok po kroku

Gdzie spędzić noc sylwestrową?

Gdzie spędzić noc sylwestrową?

Przegląd książek i filmów animowanych dla dzieci

Przegląd książek i filmów animowanych dla dzieci

Jaką książkę zabrać ze sobą na wakacje?

Jaką książkę zabrać ze sobą na wakacje?

Wizytówka przedpokoju

Wizytówka przedpokoju

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności