Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Squash. Pierwsze kroki

Squash. Pierwsze kroki

Jeśli szukasz sposobu na połączenie aktywności i doskonałej zabawy, squash jest propozycją dla Ciebie! Zapytaliśmy eksperta – trenera i zawodnika – o to, skąd bierze się rosnąca popularność tej dyscypliny i jak przygotować się do pierwszych treningów.

Squash. Pierwsze kroki

Czy każdy może grać w squash?

Jest takie stwierdzenie, że squash to sport dla każdego. Podpisuję się pod nim w stu procentach! Wystarczy zajrzeć na korty – przekrój grających jest ogromny. Mówi się jednak także: „You don’t play squash to get fit, you get fit to play squash”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że jest to sport intensywny, wymagający kondycji, koordynacji i sprawności. Oczywiście na poziomie amatorskim przeciwwskazań zdrowotnych ani specjalnych uwarunkowań, aby grać w squasha, nie ma. Na korcie każdy może spróbować swoich sił. Kiedyś squash był uważany za sport elitarny, zarezerwowany dla celebrytów, ludzi show-biznesu czy świata finansów. Na szczęście to już przeszłość i dziś grać może każdy.

Co daje squash? Na jakie efekty można liczyć?

Na pewno daje wiele radości i satysfakcji. Podczas treningu uwalnia się mnóstwo endorfin, które odpowiadają za nasze dobre samopoczucie. Po kilku godzinach intensywnie spędzonych na korcie zauważalny jest wzrost kondycji, lepsza koordynacja ruchowa i zdolność organizmu do regenerowania się po wysiłku.

Czy dobry pomysł na wspomaganie np. odchudzania?

Sporty takie jak squash pozwalają spalić zbędne kalorie, zgubić brzuch oraz wymodelować sylwetkę. Panie szczególnie doceniają efekty squasha, bo w trakcie gry pracują przede wszystkim grupy mięśniowe partii ud i pośladków.

Jaki strój obowiązuje na korcie?

Na kort należy zabrać przewiewną, oddychającą odzież oraz buty sportowe z tzw. niebrudzącą podeszwą (non-marking, ne marque pas), najlepiej przeznaczonych do sportów halowych, tenisa i fitnessu. Warto też mieć pod ręką ręcznik i butelkę wody.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rakietę do gry?

Na pierwszy trening polecam wypożyczyć rakietę w klubie, testować różne dostępne modele. Po paru godzinach, kiedy ręka jest już przyzwyczajona do rakiety, można rozważać jej zakup. W klubie są trenerzy, którzy mogą pomóc w dobraniu takiej, która będzie miała optymalne dla nas parametry. Wygląd, marka i cena mają znaczenie drugorzędne.

Jak przygotować się do treningu?

Bezwzględnie ważna jest rozgrzewka, wykonana specjalnie pod kątem gry w squasha, aby przygotowując mięśnie do bardziej intensywnego wysiłku, minimalizować ryzyko kontuzji.

Można ją przeprowadzić poza kortem, przed rozpoczęciem gry. Powinna trwać od 5 do 10 minut. Gdy po rozgrzewce czujemy już lekkie zmęczenie i zadyszkę, bierzemy łyk wody i… wchodzimy na kort! Zalecam, aby swoje squashowe pierwsze kroki stawiać pod okiem trenera, który nie tylko pokaże, w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić ćwiczenia rozgrzewające, ale też nauczy nas grać, odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni, na czym polega fenomen tej gry.

 

Squash. Pierwsze kroki

Czy istnieje coś takiego, jak liga squasha? Jak długo przygotowywać się do pierwszych zawodów?

W naszym klubie Squash City Targówek we wtorki i czwartki o 20:00 odbywają się rozgrywki ligowe. Grupy są dzielone pod względem umiejętności, tak więc nawet osoby początkujące mogą spróbować swoich sił w rywalizacji z innymi. W środy, w siostrzanym klubie Squash City Blue City, można zobaczyć mecze ligi profesjonalnej. Okazjonalnie prowadzone są turnieje squashowe, w kategoriach open, damskiej i juniorskich. Aby zobaczyć dobry poziom gry w squasha, najlepiej przyjść i pooglądać.

Które ze znanych osób możemy spotkać na kortach?

Z sympatii do squsha znanych jest na przykład wielu aktorów. Można tu wymienić chociażby takie ikony kina, jak Michael Douglas, Sean Connery czy Hugh Jackman. Z ciekawostek mogę zdradzić, że jeden z aktorów serialu „Rodzinka.pl” brał u mnie lekcje i radził sobie bardzo dobrze.

 

Pielęgnacja skóry po lecie – jak o nią zadbać?

Pielęgnacja skóry po lecie – jak o nią zadbać?

Remont zimą? To możliwe!

Remont zimą? To możliwe!

Język kotów i psów – jak porozumiewać się z pupilem?

Język kotów i psów – jak porozumiewać się z pupilem?

Święta w TK Maxx

Święta w TK Maxx

Jak wybierać okulary przeciwsłoneczne?

Jak wybierać okulary przeciwsłoneczne?

Oświetlenie ogrodu – o czym pamiętać?

Oświetlenie ogrodu – o czym pamiętać?

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności