Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Say cheese, czyli jak robić dobre zdjęcia

Say cheese, czyli jak robić dobre zdjęcia

Żyjemy w epoce obrazu, która rozpoczęła się wraz z upowszechnieniem aparatów fotograficznych w telefonach. Robimy "selfie", a nawet już "bothie", uwieczniamy nasze posiłki, modowe stylizacje i obrazki z codziennego życia. Urlop i wizyta w nowym to czas, gdy często zapełniamy pamięć aparatu setkami zdjęć. Na co zwracać uwagę przy ich wykonywaniu i o czym warto pamiętać?

Bez względu na to, czy zabieramy na urlop profesjonalną lustrzankę, czy dysponujemy jedynie aparatem w smartfonie, powinniśmy poświecić chwilę na poznanie sprzętu i wykonanie kilku zdjęć próbnych. Zobaczmy, jakie są dostępne funkcje i tryby, zróbmy zdjęcia w różnych porach dnia, „pobawmy” się trochę zanim wyjedziemy na urlop – szkoda tracić później czas i nerwy na poznawanie sprzętu i nieudane próby fotograficzne.

Wyczyść obiektyw

Podstawowym błędem, zwłaszcza przy wykonywaniu zdjęć telefonem, jest zaniedbanie tak prostej czynności jak wyczyszczenie obiektywu. Nieustannie dotykamy naszego smartfonu, przykładamy go do twarzy, kładziemy w różnych miejscach, nic więc dziwnego, że na obiektywie może zgromadzić się tłuszcz i brud.  Przetarcie go delikatną tkaniną szybko załatwi sprawę.

 

Say cheese, czyli jak robić dobre zdjęcia

Kadr to podstawa

Zanim naciśniesz spust migawki zastanów się, co fotografujesz. Staraj się wykadrować tak, by na zdjęciu pokazać odrobinę otoczenia, a nie jedynie dany obiekt czy osobę. Zdjęcie powinno opowiadać jakąś historię, pokazywać ciekawe elementy otoczenia, a zbyt ciasne kadry nie są atrakcyjne dla odbiorcy. Z koli zbyt szerokie dają wrażenie pustki na zdjęciu, a fotografowane osoby i obiekty są mało widoczne. Większość aparatów w telefonach posiada funkcję linii siatki, które ułatwiają kadrowanie – warto skorzystać z takiej pomocy.

Say cheese, czyli jak robić dobre zdjęcia

Niech będzie ostro

Pamiętaj też o odpowiedniej ostrości zdjęcia – fotografowany obiekt musi być dobrze widoczny (chyba, że efekt rozmazania jest twoim celem). Dobrze prezentują się fotografie z ostrym pierwszym planem i rozmazanym tłem, czyli tzw. małą głębią ostrości. To też ułatwienie dla fotografów-amatorów, dzięki któremu mogą skupić się jedynie na głównym obiekcie kadru i na niego ustawić ostrość. W wielu telefonach i aparatach cyfrowych jest nawet specjalny tryb pomagający w uzyskaniu efektu rozmytego tła.

Odpowiednie światło

Najlepiej wykonywać zdjęcia w świetle dziennym – porannym lub popołudniowym. Gdy słońce jest wysoko, czyli w okolicach południa, trudno jest uzyskać odpowiedni kontrast i często zmagamy się z problemem zbyt intensywnych czerni połączonych z przepaleniami.  Przy zdjęciach nocnych niezbędny będzie statyw, na którym ustawimy nasz aparat i który zagwarantuje stabilność, niezbędną przy tego rodzaju fotografiach. Przy wykonywaniu zdjęć smatfonem najlepiej zapomnieć o lampie błyskowej – jej użycie powoduje, że zdjęcia wychodzą płaskie, sztuczne, twarze są zbyt blade, a jasne punkty prześwietlone.

Nie za blisko

Zoom cyfrowy w aparatach fotograficznych polega na zwykłym przybliżeniu, powiększeniu i wykadrowaniu. Efekt jest taki, że zazwyczaj zdjęcie jest niskiej jakości, nieostre i z widocznym ziarnem. Jeśli możesz – podejdź po prostu bliżej. Jeśli nie, wykadruj później zdjęcie w specjalnym programie do edycji. W przypadku aparatów cyfrowych lub lustrzanek, kluczowy jest dobór odpowiedniego obiektywu, dzięki któremu wykonamy dobrej jakości fotografie nawet z dalekich odległości.

Say cheese, czyli jak robić dobre zdjęcia

Zmieniaj tryby

Aparat w telefonie, cyfrowy oraz lustrzanka posiadają różne tryby fotografowania. Warto z nich korzystać nawet jeśli nie jesteś profesjonalistą! Zdjęcia sportowe, panoramiczne, portrety, krajobrazy – wiąże się z nimi inne ustawienie sprzętu i lepsze zdjęcia. Jedyne, co musisz, to przełączyć tryb i zobaczyć różnicę. Warto także dobrać balans bieli i ustawić tryb zgodny z panującymi warunki pogodowymi – jeśli dobrze poznasz swój sprzęt sprzęt, jednym kliknięciem wyraźnie podniesiesz jakość wykonywanych zdjęć.

Obrabiaj i selekcjonuj

Po wykonaniu zdjęć i zgraniu ich na komputer wybierz te najlepsze, które pokażesz rodzinie i przyjaciołom, wyrzuć lub przenieś do osobnego folderu te nieudane i nic nie wnoszące. Możesz też poprawić jakość swoich fotografii w specjalnych programach edytujących – wykadruj, przytnij, popraw naświetlenie, głębię kolorów, cienie. Ale nie przesadzaj, bo uzyskasz efekt sztuczności i zamiast poprawić – pogorszysz jakość obrazu.

Say cheese, czyli jak robić dobre zdjęcia

Liczy się jakość

Choć pamięć w aparatach i telefonach wydaje się niemal niewyczerpalna, pamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość. Lepiej przywieźć z wakacji pięćdziesiąt dobrych zdjęć, wspaniałe wspomnienia i wyśmienity humor, niż tysiąc nic nie wartych fotografii przez które nie mieliśmy czasu na podziwianie pięknych zakątków dookoła nas i zrelaksowanie się. W zdjęciach liczy się nie tylko to, co na nich widzimy, ale też nasz nastrój, pozytywne emocje i nieuchwytna wizualnie atmosfera towarzysząca ich wykonywaniu.

Przegląd książek i filmów animowanych dla dzieci

Przegląd książek i filmów animowanych dla dzieci

Jak wybrać szelki dla psa?

Jak wybrać szelki dla psa?

Kuchenny zawrót głowy

Kuchenny zawrót głowy

Gorące drinki na zimną porę roku

Gorące drinki na zimną porę roku

Jak wyrobić nawyk?

Jak wyrobić nawyk?

Rozgrzewające potrawy inspirowane podróżami

Rozgrzewające potrawy inspirowane podróżami

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności