Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Savoir-vivre turysty

Savoir-vivre turysty

Wakacyjne miesiące sprzyjają częstym wyjazdom. Pamiętając o kilku najważniejszych zasadach savoir-vivre’u, z pewnością spędzimy w miłej atmosferze każdą podróż.

Wybierając się w drogę, niezależnie od tego, czy będzie to delegacja, weekend z rodziną czy wyprawa dookoła świata, powinniśmy pamiętać o najważniejszych zasadach dobrego zachowania. O ile nie płyniemy w samotny rejs przez Atlantyk, na pewno na naszej drodze spotkamy dziesiątki, jeśli nie setki innych podróżujących, którzy – tak jak my – chcą odpocząć.

Savoir-vivre turysty

W pociągu i samolocie

Wybierając podróż środkami komunikacji, takimi jak autobus, pociąg czy samolot, w których z pewnością spotkamy innych pasażerów, należy przyłożyć szczególną uwagę do tego, by swoim zachowaniem nie zepsuć wspólnej podróży. Otwieranie lub zamykanie okna bez zgody innych, rozkładanie fotela w taki sposób, iż ograniczamy ruchy osobie siedzącej za nami czy też zajmowanie większej przestrzeni niż jedno miejsce, np. poprzez położenie nóg na sąsiednim siedzeniu czy zostawieniu torby obok siebie, na pewno nikomu nie umili podróży. Jeśli chcemy np. włączyć lub wyłączyć światło w przedziale – spytajmy, czy inni nie mają nic przeciwko temu.

Rozmowy zostawmy na później

Pamiętajmy również, że w bardzo złym guście są głośne rozmowy telefoniczne. Jeśli koniecznie musimy odebrać ważny telefon, dobrze byłoby wyjść z przedziału, a jeśli to niemożliwe, wskazana jest możliwie krótka i cicha rozmowa. Równie denerwujący może być dla innych głośny sygnał przychodzących co chwilę SMS-ów, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów na urządzeniach elektronicznych. Należy również szanować prywatność jadących z nami osób – zaglądanie do książki czy gazety osoby obok nas nie będzie dla niej komfortowe, tak samo jak sytuacja, gdy zasypiamy komuś na ramieniu.

Dzieci i czworonogi

Wybierając się na wakacje z całą rodziną, zwłaszcza z dziećmi i zwierzętami, musimy szczególnie zadbać o komfort naszych współpasażerów. Dzieci z nudy potrafią czasem uprzykrzyć podróż innym – np. biegając po korytarzach, zaglądając do innych przedziałów, zachowując się głośno. Warto zadbać o to, by miały co robić w trakcie jazdy czy lotu, a także porozmawiać z nimi o najważniejszych zasadach dobrego zachowania jeszcze przed wyjazdem. Podróżując natomiast ze zwierzętami, nie zapominajmy o dostosowaniu się do zasad obowiązujących w danym środku lokomocji, np. przewożeniu zwierzęcia w specjalnej klatce.

Na koniec jeszcze jedna podstawowa zasada, o której jednak wiele osób zapomina. Wchodząc do przedziału, witamy się, a wychodząc, mówimy „do widzenia”. Będzie świadczyć to już od samego początku o naszej kulturze osobistej.

Savoir-vivre turysty

W hotelowym pokoju i na ulicy

W hotelach czy pensjonatach, które wybraliśmy na miejsce naszego pobytu, również panuje szereg zasad savoir-vivre’u. Przede wszystkim traktujmy personel z szacunkiem: nie zapominajmy o zwrotach grzecznościowych, mówieniu „dzień dobry” i „do widzenia”, kiedy wchodzimy lub opuszczamy hotel, a także o dziękowaniu za otrzymane usługi (podanie do stołu, przyniesienie dodatkowych ręczników czt zaniesienie bagaży przez obsługę).

Opuszczając wynajmowany pokój, zostawmy go w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. Oczywiście po naszym pobycie pozostaną śmieci w koszu czy zużyte ręczniki, ale wynika to z normalnego użytkowania. Absolutnie nie można natomiast dopuścić do tego, żeby cokolwiek z wyposażenia zostało zniszczone (jeśli się to stanie, należy zgłosić ten fakt obsłudze). Ze szczególną staranność należy zachować się także w pomieszczeniach wspólnych, np. aneksach kuchennych do wspólnego użytku. Pozostawianie w nich po sobie bałaganu jest zachowaniem bardzo niekulturalnym.

Co kraj, to obyczaj

Wyjeżdżając w podróż, zwłaszcza za granicę, powinniśmy dowiedzieć się również wcześniej o kulturze danego kraju. Niektóre miejsca wymagają szczególnego zachowania, np. w krajach arabskich obowiązują pewne zasady ubioru na ulicach (źle widziane są zbyt roznegliżowane stroje). Takimi miejscami będą też niezależnie od kultury obiekty sakralne, w których należy najczęściej zachować ciszę oraz zadbać o odpowiedni strój.

Zasad savoir-vivre’u w podróży może wydawać się wiele, jednak wszystkie da się sprowadzić do wspólnego mianownika – zachowujmy się w taki sposób, w jaki chcielibyśmy, aby i nas traktowano. Wtedy na pewno miło spędzimy każdy wyjazd!

Kolacje na ciepło – 5 potraw, które skradną Twoje serce jesienią!

Kolacje na ciepło – 5 potraw, które skradną Twoje serce jesienią!

Konkurs #homexmas

Konkurs #homexmas

Pomysły na kreatywne zagospodarowanie parapetów

Pomysły na kreatywne zagospodarowanie parapetów

Jak stworzyć domowe spa?

Jak stworzyć domowe spa?

7 pomysłów na wege lunch do pracy

7 pomysłów na wege lunch do pracy

Domowy zielnik

Domowy zielnik

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności