Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Remont zimą? To możliwe!

Remont zimą? To możliwe!

Większość z nas remonty w domu przeprowadza wiosną lub latem. Dlaczego? Tak jest nam po prostu wygodniej, a poza tym większość z nas żywi przekonanie, że zima jest okresem, który do takich prac się po prostu nie nadaje. Nic bardziej mylnego!

Rzecz jasna, zima nie jest idealną porą na remont, zwłaszcza na zewnątrz, jednakże twierdzenie, iż nie nadaje się w ogóle, jest mocno przesadzone. Oczywiście niskie, często ujemne temperatury oraz wilgoć to warunki niesprzyjające do prac na świeżym powietrzu. Wewnątrz jednak możemy zrobić wiele bez względu na deszcz, śnieg czy mróz.

Mieszkanie używane

Jeśli remontujemy mieszkanie używane, podłączone już do centralnego ogrzewania, mamy ułatwione zadanie. Malowanie, tynkowanie, gipsowanie, tapetowanie – wszystkie te prace z powodzeniem możemy przeprowadzać zimą, bowiem ogrzewanie zapewni nam szybkie schnięcie zapraw, farb i klejów.

Nie możemy jednak zapominać o wietrzeniu. Niestety, zimą będzie ono nieco kosztowne, bowiem wiążę się  z gwałtowną ucieczką ciepła. Nie jest to jednak strata, na którą nie moglibyśmy sobie pozwolić, a pamiętajmy przy tym, że malowany lub tapetowany pokój, ogrzewany, ale niewietrzony, może przy szczelnej stolarce okiennej PCV utrzymać zbyt wysoki poziom wilgoci, co negatywnie wpłynie na efekty remontu.

Z drugiej strony przesadne wietrzenie może nas negatywnie zaskoczyć, bowiem farba przybiera różne odcienie w zależności od temperatury schnięcia.  A zatem grzejmy i wietrzmy jednocześnie, niezależnie od tego, jak bardzo nieekonomicznie to wygląda, ale róbmy to z umiarem, dbając o stałą temperaturę w remontowanym pomieszczeniu.

Mieszkanie nowe

Co natomiast zrobić z mieszkaniem nowym, w którym ogrzewanie nie zostało jeszcze uruchomione? Powinniśmy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza na poziomie 40-70 procent. Jeśli powietrze jest zbyt suche, możemy użyć nawilżacza. Jeśli zbyt wilgotne, z pomocą przyjdzie pochłaniacz, który kupimy w każdym sklepie z artykułami wykończenia wnętrz. Ważna jest również wilgotność samego podłoża, na które będziemy np. nakładać farbę. Nie powinna ona przekraczać pięciu procent.

Nie możemy oczywiście zapomnieć o zapewnieniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, które nie jest jeszcze podłączone do centralnego ogrzewania. W zbyt niskiej temperaturze preparaty mokre nie będą chciały schnąć. Skutek można sobie wyobrazić, zwłaszcza w przypadku tapet, które zwyczajnie będą się od ścian odklejać. Dlatego pamiętajmy o nagrzewnicy, która utrzyma temperaturę na poziomie 20 stopni Celsjusza. Jeśli przekroczymy tę wartość, również nic się nie stanie, o ile nie doprowadzi to do spadku wilgotności powietrza poniżej 40 procent.

Transport materiałów płynnych

Nim rozpoczniemy remont, musimy niezbędne materiały przewieźć ze sklepu do mieszkania. Jeśli na zewnątrz panują temperatury ujemne, farby, lakiery, kleje, tynki i gładzie gipsowe powinniśmy przewozić samochodem z włączonym ogrzewaniem. Unikajmy transportu autobusowego czy przenoszenia materiałów pieszo, bowiem narazimy je na zbyt długie oddziaływanie ujemnych temperatur. Niektóre produkty mogę w ten sposób wręcz ulec zniszczeniu.

Równie ważna jest kwestia transportu podłóg drewnianych i paneli laminowanych. W obu tych przypadkach materiały nieustannie „pracują”. Oznacza to tyle, iż zależnie od temperatury kurczą się one lub rozszerzają. Jeśli więc zdecydujemy się na kładzenie takich podłóg, pamiętajmy, iż dostarczone zimą elementy powinny poczekać w mieszkaniu przynajmniej dwa dni, by nabyły odpowiedniej temperatury i objętości.

Przy zachowaniu odpowiednich warunków śmiało możemy przeprowadzać domowe remonty zimą, dzięki czemu, gdy przyjdzie wiosna, cieszyć się będziemy mogli pięknie odświeżonym mieszkaniem.

Pomysły na kreatywne zagospodarowanie parapetów

Pomysły na kreatywne zagospodarowanie parapetów

Przegląd stolików kawowych

Przegląd stolików kawowych

Projektowanie wnętrz dla początkujących

Projektowanie wnętrz dla początkujących

Squash. Pierwsze kroki

Squash. Pierwsze kroki

Najbardziej popularne kwiaty balkonowe

Najbardziej popularne kwiaty balkonowe

Kuchenny zawrót głowy

Kuchenny zawrót głowy

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności