Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Jak przygotować mieszkanie na przyjście zwierzaka?

Jak przygotować mieszkanie na przyjście zwierzaka?

„Bierzemy psa!” – po miesiącach dyskusji, czytania i zastanawiania się podjęliśmy decyzję. Zobaczyliśmy zdjęcie porzuconego zwierzaka i zapragnęliśmy mu pomóc lub wybraliśmy rasę i odpowiednią hodowlę. Poszukaliśmy odpowiedzi na wiele pytań, które zalęgły się w naszych głowach i co dalej? Jakie powinniśmy podjąć kroki by nasz zwierzak miał zapewnione maksimum pozytywnych emocji i bezpieczeństwa. W jaki sposób przygotować mieszkanie na przyjęcie pupila? Przedstawiamy w kilku punktach najważniejsze sprawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na psa.

Sprawdź mieszkanie pod względem bezpieczeństwa

Młody, ciekawy świata szczeniak, będzie chciał wszystko poznać i wszystkiego spróbować, młode zwierzęta poznają bowiem świat, przez smak i dotyk. Nieważne czy jest to kwiatek w doniczce, jabłko cz torebka foliowa. Ciekawość i pomysłowość naszego pupila nie zna granic. Właśnie dlatego w pierwszych dniach jego obecności w domu nie wolno spuszczać go z oka, badając jego zwyczaje i zapędy do gryzienia przedmiotów różnego pochodzenia.

Zanim przywieziemy pieska do domu siądźmy na podłodze i obejrzyjmy pokoje z poziomu oczu psa.

Zwróćmy uwagę czy kable nie są dostępne dla ostrych ząbków, czy nie ma porozrzucanych spinek, klamerek, spinaczy, pilników, nożyczek lub gumek. Słowem poszukajmy wszystkich drobnych przedmiotów, które szczeniak mógłby uznać za atrakcyjne do gryzienia.

Ważne jest także zabranie z podłogi wszelkiej chemii gospodarczej leków oraz toreb i kwiatów – niektóre gatunki roślin domowych są trujące, należą do nich m.in. narcyz, naparstnica, cis, hortensja czy bukszpan. Po obejrzeniu i usunięciu zagrożeń z pokojów warto przyjrzeć się pozostałym pomieszczeniom.

W kuchni karmę przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku lub torbie schowanej dodatkowo w szafce. Tak samo postępuj ze smaczkami.

Kosz na śmieci jest kolejnym bardzo interesującym obiektem w kuchni. Trzeba szczególnie uważać by był zamknięty w szafce gdyż wiele śmieci może pupilowi zaszkodzić np. papierki po maśle, ugotowane kości drobiowe, papierki po cukierkach czy czekoladzie.

Jak przygotować mieszkanie na przyjście zwierzaka?

Kup wyprawkę

Przygotowując się na przyjęcie nowego domownika nie zapomnijmy o takich akcesoriach jak:

  • obroża lub szelki dostosowane rozmiarem do wielkości psa,
  • lekka smycz – przynajmniej 1,5 m,
  • legowisko – takiej wielkości aby pies mógł położyć się na boku i swobodnie wyciągnąć łapy,
  • apteczka z podstawowymi środkami opatrunkowymi powinna zawierać bandaże, gaziki, plastry, płyn do dezynfekcji, pęsetę, termometr, nożyczki, a także wodę utlenioną lub inny apteczny płyn do dezynfekcji ran,
  • miski ze stali nierdzewnej, ceramiczne lub z tworzywa sztucznego,
  • zabawki – różnego rodzaju gumowe kości, gryzaki, piłeczki i szarpaki,
  • podkłady dla szczeniąt,
  • kocyk i ręczniki,
  • ubranko – są psiaki, które nie lubią moknąć i tym kupujemy płaszczyki przeciwdeszczowe, są także takie, które są po prostu zmarzlakami i takie, które mają
  • zamiast sierści – włosy, które gorzej izolują. Wybór ubranek jest bardzo szeroki od płaszczyków przeciwdeszczowych przez ciepłe kurteczki i kombinezony z nogawkami po lekkie kamizelki.

Przygotuj dom

Po obkupieniu naszego pieska warto zastanowić się czy szczeniak będzie miał dostęp do wszystkich pomieszczeń. Jeśli nie, trzeba będzie zakupić barierki zabezpieczające.

Jeśli mieszkamy w domu wielopoziomowym należy pamiętać by szczeniak nie miał dostępu na piętro – kształtującym się stawom nie służy bowiem wchodzenie po schodach.

Następnie należy wybrać miejsce na miski z jedzeniem i wodą. Psiak musi mieć do nich swobodny, stały dostęp. Najlepiej będzie zlokalizować je w zacisznym i spokojnym miejscu.

Legowisko natomiast najlepiej jest postawić w miejscu gdzie zwierzak będzie widział domowników ale będzie mógł także odpocząć.

Warto przemyśleć gdzie położyć podkłady, by szczeniak jak najszybciej nauczył się czystości – dobrym miejscem może być korytarz prowadzący do wyjścia. W początkowym okresie obecności malucha w domu należy pamiętać także o usunięciu wykładzin i dywanów z przestrzeni, w których przebywa psiak. Łatwiej jest wyczyścić zabrudzoną podłogę niż dywan, na którym malec czując zapach może urządzić sobie toaletę.

Nawiąż kontakt

Po wprowadzeniu nowego domownika najlepiej wziąć parę dni urlopu by móc pokazać psu jakie zasady obowiązują w domu i ułatwić mu aklimatyzację. Zapoznać go z nowym środowiskiem i otoczeniem, w którym będzie przebywał oraz co najważniejsze nawiązać z nim więź i budować powoli zaufanie. Okres adaptacyjny zaważy dalej na nawykach i przyzwyczajeniach m.in. dotyczących godzin spacerów czy czasu na zabawę i karmienie.

Kupujemy mieszkanie: piętro ma znaczenie!

Kupujemy mieszkanie: piętro ma znaczenie!

Język kotów i psów – jak porozumiewać się z pupilem?

Język kotów i psów – jak porozumiewać się z pupilem?

Sanki idealne – na co zwrócić uwagę?

Sanki idealne – na co zwrócić uwagę?

Jesień w słoiku – październikowe przetwory

Jesień w słoiku – październikowe przetwory

Berlin śladami architektury

Berlin śladami architektury

Wnętrza w męskim stylu – jak je zaaranżować?

Wnętrza w męskim stylu – jak je zaaranżować?

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności