Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Przygotuj swój ogród na zimę

Przygotuj swój ogród na zimę

Zima nie cieszy się dużą sympatią wśród miłośników ogrodnictwa. Niskie temperatury, suche powietrze, śnieg oraz mroźny wiatr są bezlitosne i bezwzględne dla hodowanych miesiącami (a czasem i latami) ukochanych sadzonek, drzewek i krzewów. Jak przygotować je na nadejście zimy?

Więcej wody

Start przygotowań powinien zacząć się już miesiąc przed nadejściem niższych temperatur. Część roślin zapada w ich trakcie w stan bliski hibernacji i spowalnia swoje procesy fizjologiczne, ale dalej potrzebują zapasów wody. Dlatego częste i obfite podlewanie ogrodu przed mrozami pomoże roślinności przetrwać. W trakcie zimy trzeba także wykorzystywać okazje, kiedy nie będzie dużych mrozów i nawadniać rośliny zimozielone oraz doniczkowe.

W środku będzie cieplej

Rośliny doniczkowe lub uprawiane w pojemnikach najlepiej będzie schować w pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi powyżej 10°C. Jeśli są one ciężkie warto wykorzystać styropian lub miękką matę, by odizolować je od podłoża, a przestrzeń w doniczce lub pojemniku wyścielić małymi kawałkami kory w dużej ilości. Na sam koniec przyda się obwiązać je folią bąbelkową.

Przygotuj swój ogród na zimę

Pozbycie się liści

Nie można ignorować liści, które jesienią zalegają na trawniku, wśród sadzonek lub w innej części ogrodu. Niezgrabione i pozostawione same sobie na zimę utworzą pleśń śniegową, która sprawi, że nasze rośliny zaatakuje grzyb. Trawnik i rośliny niszczeją wtedy w szybkim tempie, a ich odbudowa jest żmudna i trudna. Samą trawę należy skosić ostatni raz jeszcze jesienią, najlepiej mocno ją skracając.

 

Cięcie lub niecięcie

Przycinanie roślin sprawdzi się szczególnie przy bylinach, które należy przyciąć do wysokości maksymalnie 10 centymetrów nad powierzchnią. Rośliny zimolubne, zimozielone nie powinny być przycinane na zimę, ale zależy to od preferencji estetycznych ogrodnika. Z kolei liściastych i iglastych rodzajów nie należy nawet dotykać nożycami.

Okrywanie

W większości sklepów ogrodniczych i zielarskich dostępne będą siatki ochraniające i ogrzewające rośliny zimą. Jest to element konieczny do przetrwania niektórych odmian i rodzajów roślinności w ogrodzie. Należy to jednak zrobić dopiero wtedy, kiedy po raz pierwszy temperatura spadnie do -5°C, inaczej zbyt wcześnie okryte rośliny zaczną gnić. Szczególnie starannie należy ochronić siatką lub folią trawy ozdobne, które trzeba pokryć co do centymetra. Z kolei byliny można dodatkowo okryć stroiszem, trocinami albo kawałkami kory w dużej ilości. Jeśli zima będzie przebiegała bezśnieżnie, to należy co spadek temperatury dodawać kolejne warstwy okrywające rośliny.

I to już wszystko! Twój ogród powinien przetrwać nawet zimę z Gry o Tron. Prace nie powinny zająć długo czasu, ale warto zabrać się do nich jak najszybciej!

Kupujemy mieszkanie: piętro ma znaczenie!

Kupujemy mieszkanie: piętro ma znaczenie!

Renesans płytek patchworkowych

Renesans płytek patchworkowych

Wnętrze w stylu modern

Wnętrze w stylu modern

Świąteczna dekoracja balkonu – ciekawe rozwiązania

Świąteczna dekoracja balkonu – ciekawe rozwiązania

Jesienna pielęgnacja roślin

Jesienna pielęgnacja roślin

Sztuczne kwiaty w dekoracji wnętrz

Sztuczne kwiaty w dekoracji wnętrz

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności