Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Przygotuj się na zakończenie roku

Przygotuj się na zakończenie roku

Pytanie o przygotowanie się do końca roku jest dość przewrotne. Wiadomo, że można przygotować się do czegoś, co ma się rozpocząć. Mówimy na przykład o zaplanowaniu treningu maratońskiego, rozpoczęciu projektu, a nawet o postanowieniach i nadziejach noworocznych. Takie przygotowanie to starania i zabiegi wykonywane z myślą o realizacji jakiegoś celu.

Czy zatem przygotowanie do czegoś, co dobiega końca, jest konieczne i możliwe? Oczywiście!

Przygotuj się na zakończenie roku

Kiedy realizacja jakiegoś celu dobiega końca, mówimy o finiszu. Wielu ludzi używa tego sformułowania jako synonimu słowa „koniec”. Może tak być, kiedy realizacja jakiegoś przedsięwzięcia nie wymaga długiego czasu. W biegu na sto metrów Usain Bolt od samego startu finiszuje. Czyż nie? Okiem laika nie sposób rozróżnić etapów jego biegu. Ale czy w biegu maratońskim będziemy mieli podobne trudności? Przecież również ten, kto kiedykolwiek spróbował biegu na królewskim dystansie, zarówno jako amator, jak i zawodowiec, dobrze wie, że słowo „finisz” nabiera tu całkiem innego znaczenia. Nawet wierni kibice zawodników biegów długodystansowych wiedzą, że oznacza on w tym wypadku mobilizację. W tym ujęciu „finisz” oznacza więc w pierwszej kolejności oszacowanie pozostałych sił, przeanalizowanie własnych doświadczeń i zmobilizowanie się na ten ostatni czas – czas triumfu. Ostatnie kilometry to bieg po dumę i osobiste poczucie szczęścia z powodu pokonania własnych ograniczeń.

A gdyby tak zrozumieć, że koniec roku to ostatnia prosta, aby dogonić marzenia sprzed 250 dni? Może stać nas jeszcze na mobilizację i realizację tego, co wyśnione w mijającym właśnie roku?

Spójrz za siebie

Spojrzenie z dystansu na to, co za nami, pokazuje nam zwykle, na co było już nas stać. To całkiem dobry pomysł, aby zobaczyć, ile w bieżącym roku już nam się udało, z ilu spraw możemy być zadowoleni. Pomyślmy zatem o tym, z czego jesteśmy dumni, czego nie udało się nam zepsuć, bo użyliśmy wszelkich dostępnych starań, aby nam się powiodło. Spójrzmy na rzeczy wielkie i drobne. Dobrze jest sobie uświadomić, że przekonaliśmy do siebie nowego klienta albo podpisaliśmy niezłą umowę. Miło wiedzieć, że do wszelkich osiągnięć dołożyliśmy cegiełkę swoich kompetencji, wytrwałości, siły charakteru czy charyzmy.

 

Przygotuj się na zakończenie roku

Wysiłek nie na darmo

Kiedy patrzymy na swoje osiągnięcia, bywa, że udaje się nam zobaczyć pewne cele dokonane niemal cudem, które właściwie już zarzucaliśmy, ponieważ wydawały się nierealizowalne. Byliśmy bliscy zniechęcenia, ale odwróciliśmy ich bieg, bo użyliśmy odwagi i podjęliśmy działania, które obróciły bieg wydarzeń. Dzisiaj wiemy, że uniknęliśmy porażki. Najczęściej ów heroiczny wysiłek podejmujemy w trosce o naszych najbliższych lub w dążeniu do osobistego poczucia szczęścia. To tak zwane sukcesy pomimo przewidzianego niepowodzenia – myślimy, że „nic z tego”, a potem za sprawą naszej determinacji pojawia się to, za co możemy zostać docenieni nie tylko przez siebie, ale także przez innych. Wiele razy doświadczają podobnego poczucia sukcesu uczniowie czy studenci, którzy ucząc się do sprawdzianu na dzień przed jego terminem, uruchamiają nieskończone możliwości przyswajania wiedzy. Ta wzmożona praca przynosi im – oprócz pozytywnej oceny – niezapomniane poczucie ulgi i dumy. Każdy z nas ma takie zdarzenie, które miało się nie udać, a jednak się ziściło. Koniec roku to dobry czas, aby szczegółowo przeanalizować, co takiego nam pomogło. Jakie działania oraz cechy przyniosły nam sukces?  Rozpoczynając finisz, dobrze jest wiedzieć, że potrafimy czynić cuda.

Sprzymierzeńcy

Nie tylko cuda, ale także wszystkie inne działania zmierzające do sukcesu potrzebują sprzymierzeńców. To prawda, że są tacy, którzy na przykład samotnie przepłynęli kajakiem ocean, jak Aleksander Doba. Jednak sam śmiałek wielokrotnie wspominał, że jego dokonania to wypadkowa działania wielu pomocników: wsparcia żony, firmy preparującej jego posiłki itd. Nasze osiągnięcia także mają takich dobroczyńców. Miło jest sobie uświadomić, na kogo mogliśmy liczyć i komu możemy podziękować za pomoc w realizacji celów. Badania naukowe mówią, że poczucie szczęścia rośnie, gdy mamy w swoim otoczeniu osoby, którym możemy podziękować – być wdzięczni.

Przygotuj się na zakończenie roku

Tego nie powtarzaj

Podejmując trud mobilizacji sił u schyłku roku, warto kilka chwil poświęcić także tym sytuacjom, które nam się nie powiodły. Nie chodzi tu o szukanie winnych lub samobiczowanie – dobre jest uświadomienie sobie tych naszych działań, które spowodowały, że postawiony cel nie został osiągnięty. Dzięki roztropnej analizie działań, które doprowadziły do porażki, możemy łatwo namierzyć takie, których nie powinniśmy już nigdy powtarzać. Świadomość tego, czego powinniśmy się wystrzegać, pozwoli nam zaoszczędzić siły na powielanie jedynie tych działań, które przynoszą nam satysfakcję oraz osobisty zysk.

Coś się kończy, coś zaczyna…

W jaki sposób przygotować się na zakończenie roku? Jak do finiszu w maratonie. Zacznijmy od oszacowania tego, ile zostało nam sił; później przyjrzyjmy się temu, co musiałoby się jeszcze zadziać, abyśmy w ostatnim dniu roku mogli poczuć, że za kolejne 365 dni w pełni zasługiwać będziemy na medal. Zobaczmy, które z naszych cech będą pomocne lub konieczne do realizacji osobistych marzeń. Pomyślmy, co jeszcze powinniśmy zmienić, aby linię mety przekroczyć może i wyczerpani, ale za to z rękoma wyciągniętymi ku górze w geście zwycięstwa. Sprawdźmy, kto nam sprzyjał i będzie sprzyjać. Na tym dystansie wygrać może każdy.

Jak podróżować z pupilem?

Jak podróżować z pupilem?

Pomysły na kreatywne zagospodarowanie parapetów

Pomysły na kreatywne zagospodarowanie parapetów

Jak urządzić wynajmowane mieszkanie?

Jak urządzić wynajmowane mieszkanie?

Maskowanie kabli – krok po kroku

Maskowanie kabli – krok po kroku

Jak wpleść ruch w naszą codzienność?

Jak wpleść ruch w naszą codzienność?

Drzwi dopasowane do wnętrza? To działa!

Drzwi dopasowane do wnętrza? To działa!

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności