Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Przygotuj się na malowanie – jak przeprowadzić remont samemu?

Przygotuj się na malowanie – jak przeprowadzić remont samemu?

Malowanie to rzecz banalna, a przynajmniej tak się wydaje do momentu rozpoczęcia remontu. Tymczasem ile to już razy byłeś świadkiem przedłużających się prac u rodziny i znajomych albo źle i nierówno pokrytych farbą ścian? Tymczasem malowanie pomieszczeń mieszkalnych nie musi być trudne, jeśli tylko zastosujesz się do kilku podstawowych zasad. Zapraszamy do lektury!

Plan pracy

Na początek niewesoła nowina. Badania statystyczne dowodzą, że 80 procent kobiet i aż 85 procent mężczyzn odkłada pracę na później. Może się to wiązać z psychologicznym zjawiskiem tak zwanej prokrastynacji, czyli tendencji do odwlekania obowiązków. Ba, najczęściej dotyczy to właśnie prac domowych! Dobry menedżer, w firmie szybki i sprawny, w domu odkłada w nieskończoność wymianę uszczelki…

Logistyka ma znaczenie! Dlatego tak ważną częścią prac remontowych jest wprowadzenie konkretnego planu i terminarza. Najlepiej opracować go wespół z rodziną, a nawet i znajomymi, jeśli będą brali udział w naszych działaniach. Plan powinieneś podzielić na tak zwane kamienie milowe opatrzone datami. Możesz przy tym wprowadzić system motywacyjny. Dla przykładu terminowe wykonanie nagrodzić wspólną pizzą.

Niezbędne zakupy

Na początku planu powinieneś ująć kompleksowe zakupy. Z pewnością nie dysponujesz z marszu wszystkimi potrzebnymi farbami i narzędziami, dlatego musisz udać się do stosownego sklepu, by zaopatrzyć się w wymagane produkty. Najgorsza metodą jest rozpoczęcie prac ad hoc i późniejsze ciągłe ich przerywanie, by udać się po zakup rzeczy, o których wcześniej nie pamiętaliśmy.

Policz powierzchnię ścian przeznaczonych do malowania, by wiedzieć, ile farby będziesz potrzebował. Na liście zakupowej powinny się także znaleźć wszelkie niezbędne narzędzia i materiały eksploatacyjne. Pamiętaj o:

 • Gruncie
 • Farbie do ścian i sufitów
 • Kuwecie malarskiej
 • Patyczkach do wymieszania farby
 • Gąbce do wyczyszczenia do ścian
 • Pędzlach i wałkach
 • Taśmie malarskiej
 • Folii malarskiej
 • Masie szpachlowej
 • Szpachelce
 • Siatce ściernej do szpachli

Kiedy będziesz już w sklepie, poświęć chwilę na rozmowę z doradcą, który zaproponuje Ci odpowiednie grunty i emulsje. Nie zapomnij o masie szpachlowej!

Garderoba remontowa

Nim zanurzysz pędzel w farbie, przygotuj stosowny zapas ubrań, które posłużą Ci w czasie remontu. Nie musisz wydawać pieniędzy na odzież roboczą, która często nie należy do najtańszych. Do Twoich potrzeb doskonale nadawać się będą stare ubrania, których nie planowałeś już nosić, choć wzbraniałeś się przed ich wyrzuceniem. Stare, dziurawe dżinsy, sprane koszule flanelowe i zużyte czapeczki bejsbolowe to idealna galanteria dla malarza pokojowego!

Niezbędne narzędzia

Kupiłeś już pędzle, szpachelki i wiadra, ale czy pamiętałeś o tym, by pożyczyć drabinę? Czy Twoja stara wiertarka jest na chodzie? Czy wiertła do betonu i drewna nadają się jeszcze do użytku? A i na tym nie koniec. Często bowiem zapominamy o narzędziach dodatkowych, takich jak miotły, zmiotki, szufelki czy odkurzacz. Tymczasem utrzymywanie czystości malowanych pomieszczeniach przyspiesza i ułatwia remont!

Przygotuj się na malowanie – jak przeprowadzić remont samemu?

Przygotowanie pomieszczeń

Jakość Twoich prac zależeć będzie od odpowiedniego przygotowania pomieszczeń. Jeśli nie możesz wynieść wszystkich mebli, powinieneś je odpowiednio zabezpieczyć, okrywając folią malarską. Koniecznie należy też przykryć podłogę.

Czy na czas malowania odkręciłeś już wszystkie kontakty, by nie brudzić plastiku farbą, a ściany pomalować tak, by potem spod kontaktu nie wystawały resztki starej farby? Oklejenie ich taśmą malarską nie rozwiąże problemu, jeśli chcesz tę pracę wykonać porządnie.

Podobnie rzecz się ma z listwami przypodłogowymi. Większość ludzi po prostu je okleja, ale lepszym, choć bardziej pracochłonnym rozwiązaniem jest ich odkręcenie tak, by można było pomalować ścianę do samej ziemi.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac sprawdź wszystkie ściany, przecierając je gołą dłonią. Jeśli zostawią na niej pigmenty poprzednich powłok, oznacza to, że potrzebne będzie gruntowanie. Jeśli z kolei zrywasz tapety, pamiętaj, że w niektórych miejscach może dojść do uszkodzenia powierzchni ściany i trzeba będzie zastosować tu masę szpachlową, a naprawione miejsce oczyścić potem drobnym papierem ściernym. Podobnie rzecz się ma z wszelkimi szczelinami i pęknięciami. Pamiętaj też, że zawsze przed malowaniem powinieneś ściany umyć i osuszyć.

Razem można więcej!

Choć ten tytuł brzmi jak frazes, tkwi w nim realna nauka. Jeśli przystąpisz do remontu z pomocą rodziny lub przyjaciół, prace pójdą znacznie sprawniej. W grę wchodzi też kwestia bezpieczeństwa. Jeśli korzystasz z drabiny, warto, by asekurowała Cię druga osoba. Nie lekceważ tej zasady, nawet jeśli czujesz się fachowcem!

Nie zapominaj też o wartości profesjonalnych porad. Nie wstydź się pytać doradców w sklepie, a także korzystaj z poradników internetowych, które często znajdziesz właśnie na stronach profesjonalnych sklepów z materiałami budowlanymi.

Odpowiednio przygotowany i poinstruowany przekonasz się, że remont może być prawdziwą przyjemnością, a jego efektami będziesz się mógł z dumą chwalić znajomym!

Remont łazienki: szybko, tanio i dobrze

Remont łazienki: szybko, tanio i dobrze

Magia luster

Magia luster

Przegląd letnich dodatków do domu

Przegląd letnich dodatków do domu

Drzwi dopasowane do wnętrza? To działa!

Drzwi dopasowane do wnętrza? To działa!

Historie domowe Agnieszki: Legowisko dla psa

Historie domowe Agnieszki: Legowisko dla psa

7 pomysłów na zagospodarowanie małego mieszkania

7 pomysłów na zagospodarowanie małego mieszkania

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności