Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Jak podróżować z pupilem?

Jak podróżować z pupilem?

Zbliża się czas, w którym podróżowanie stanie się bliższe sercu każdego z nas. Wspaniała pogoda będzie zachęcać do tego, by w weekend spakować się i wyjechać choćby na te dwa dni, z dala od miejskiego zgiełku. Takie spontaniczne wyjazdy służą każdemu, kto potrzebuje oderwać się od pracy i obowiązków i szuka dla siebie strefy relaksu.

Weekendowy wypad może jednak nie być tak łatwy do organizacji. Wiedzą coś o tym właściciele zwierzaków domowych. Za żadne skarby nie chcą ich zostawić w domu i sprawić im radość wycieczką za miasto. Na szczęście współczesne czasy ułatwiają podróżowanie razem z psem lub kotem poprzez ogrom akcesoriów, które dbają o komfort i bezpieczeństwo zwierzaków. Zapoznajcie się z poradnikiem, jak przewozić zwierzęta.

Jak podróżować z pupilem?

Zasady przewożenia zwierząt

Prawo ruchu drogowego nie reguluje dokładnie, jak powinno się przewozić zwierzęta domowe, lecz policjanci mają prawo ukarać lub upomnieć kierowcę za nieprawidłowy transport zwierzaka domowego, na bazie art. 60 pkt. 1 „ zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”.

Warto zatem zastosować się do kilku zasad:

  • Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać zwierzaka w samochodzie, bez żadnej opieki. Zwłaszcza wtedy gdy na zewnątrz jest bardzo wysoka temperatura.
  • W trakcie podróży rób postoje co godzinę, lub maksymalnie co dwie godziny. Zwierzak w tym czasie ma doskonałą okazję do pożywienia się, napojenia, załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych, jak również rozprostowania łapek.
  • W miarę możliwości unikajmy podróżowania w czasie wysokiego nasłonecznienia. Warto pomyśleć o zamontowaniu do szyb osłon przeciwsłonecznych lub specjalistycznych rolet. Nie narażajmy naszych pupili na przeciągi.
  • Kierowca powinien wystrzegać się również głośnego słuchania muzyki, a także wszelkich gwałtownych manewrów na trasie – dynamicznych przyspieszeń, czy też hamowania.
  • Oswój swojego zwierzaka z samochodem! Na początku zabieraj go na krótkie wypady, aby zapoznał się z odgłosami auta, a także szybko zmieniającym się krajobrazem za oknem.
  • Unikaj karmienia pupila przez podróżą, ze względu na to, iż może mieć chorobę lokomocyjną, warto się skonsultować z weterynarzem, zanim wyruszy się w trasę.

Jak przewozić zwierzaka w aucie?

Istnieje mnóstwo gatunków i rodzajów gatunków zwierząt domowych, których przykładów nie sposób przytoczyć, dlatego też skupimy się na najbardziej popularnych, które zabieramy ze sobą w trasy podróżnicze.

Gryzonie

Najlepiej przewozić je w przystosowanym transporterze, który posiada dużą ilość otworków wentylacyjnych. Transporter należy również odpowiednio wyściełać, a także zabezpieczyć jego boki przy użyciu miękkich materiałów, aby zredukować ryzyko urazów zwierzaka w sytuacji wypadku, czy ostrych manewrów drogowych. Jeśli zdecydujesz się na klatkę koniecznie ustaw ją na tylnym fotelu oraz zabezpiecz pasami bezpieczeństwa!

Ptaki

Powinny być przewożone wyłącznie w klatkach – codziennych lub mniejszych, przeznaczonych do podróży. Klatkę, tak jak w przypadku gryzoni, umieszczamy na tylnych siedzeniach i zabezpieczamy pasami bezpieczeństwa.

Jak podróżować z pupilem?

Małe psy i koty

Koty oraz małe pieski najlepiej przewozić w transporterze, które są dostosowane do ich rozmiarów, nie powinien być za duży, ani za mały – zwierzak nie powinien się obijać w trakcie jazdy, ani też czuć dyskomfort spowodowany zbyt małą przestrzenią. Podłoże transportera powinno się wyłożyć miękką tkaniną, np.: kocykiem. Warto również pomyśleć o szelkach z możliwością podpięcia do nich smyczki, wówczas na postoju zwierzak będzie miał okazję do rozruszania się, jak również będzie pod pełną kontrolą właścicieli. Transporter zabezpiecza się pasami oraz ustawia bokiem do kierunku jazdy, pod żadnym pozorem nie stawia się go na podłodze pomiędzy fotelami przedniego a tylnego rzędu!

Psy

Psa powyżej 10 kg można przewozić na tylnych siedzeniach z zastosowaniem zapięcia psiaka specjalistycznymi pasami, które przyczepiane są do zapiętych pasów bezpieczeństwa, taśmy trzymającej gniazdo pasów lub mocowań do fotelików dziecięcych. Warto również zamontować kurtynę, która oddziela tylny rząd od przedniego, a przy okazji stanowi ochronę dla pasażerów z przodu, a także dla samego psa.

Duże psy można przewozić w bagażnikach aut, które mają do tego pojemność – najlepszym połączeniem jest, gdy przestrzeń kufra jest połączona z kabiną, jak np.: w kombi. Wówczas powinniśmy zdecydować się na zakup klatki, która jest odpowiednio dobrana do rozmiaru psiaka oraz bagażnika. Podłogę wykładamy matą ochronną, która ma zapewnić pupilowi komfort, ale również chronić przed zabrudzeniami.

Nigdy nie przewoź zwierzaka na kolanach z pozwoleniem na pełne poruszanie się po wnętrzu samochodu! To nieodpowiedzialne i niebezpieczne – zwierzę może stanowić zagrożenie dla kierowcy, pasażerów, a także siebie samego – w trakcie paniki, może przyczynić się do wypadku!

Jak wybrać podłogę do domu?

Jak wybrać podłogę do domu?

Podróżnicze konta na Instagramie

Podróżnicze konta na Instagramie

Niesamowite wrażenia – również dla Ciebie

Niesamowite wrażenia – również dla Ciebie

Sylwestrowe stylizacje

Sylwestrowe stylizacje

Renesans płytek patchworkowych

Renesans płytek patchworkowych

Gry dla dzieci i młodzieży – planszówki i gry na konsole

Gry dla dzieci i młodzieży – planszówki i gry na konsole

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności