Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Przeprowadzka – zrób to dobrze!

Przeprowadzka – zrób to dobrze!

Ludzi, którzy decydują się na przeprowadzkę, można podzielić na dwie grupy. Pierwsi są przerażeni wizją przewiezienia całego dobytku na nowe miejsce i uznają to za zadanie karkołomne, a nawet niemożliwe. Drudzy natomiast zakładają, że wszystko pójdzie łatwo, szybko i bez problemów, bo aby się przeprowadzić, wystarczy jedna walizka. Obie grupy są w błędzie, a jednocześnie obie mają rację.

Prawdą jest, że przeprowadzka to zadanie niełatwe – zwłaszcza gdy dotyczy rodziny lub zmiany miejsca zamieszkania po wielu latach. Niełatwe nie oznacza jednak niemożliwe i choć jedna walizka z pewnością nam nie wystarczy, to stosując się do sprawdzonych wskazówek i znając odpowiednie triki, bezstresowo przebrniemy przez cały proces pakowania i przenoszenia rzeczy.

PUNKT 1. DOBRY PLAN

Spontaniczność jest dobra, trzeba żyć chwilą, ale jeśli chodzi o przeprowadzkę, to planowanie i organizacja są tu podstawą wszelkich działań.

Jeśli decydujesz się na samodzielne przewiezienie rzeczy do nowego miejsca, zorganizuj grupę znajomych, którzy pomogą Ci w niesieniu bagaży, a najlepiej znajdź wśród nich kogoś z pakownym samochodem. Może się okazać, że bardziej opłacalne będzie wynajęcie specjalistycznej ekipy przeprowadzkowej, która sprawnie i jednorazowo przetransportuje wszystkie meble, kartony i pakunki. Zarezerwuj ją wcześniej na konkretny dzień i godzinę, a kilka dni przed tą datą zacznij pakowanie.

Uwaga! Co najmniej na tydzień przed przeprowadzką (a nawet wcześniej) zorganizuj kartony – możesz o nie poprosić w okolicznych sklepach. Przydatne będą też worki próżniowe, w które zapakujesz np. pościel – wystarczy odessać powietrze odkurzaczem, by znacznie zmniejszyć jej rozmiar! Docenisz to, gdy zaczniesz zapełniać bagażnik.

Masz już datę i pomoc? Czas na pakowanie!

PUNKT 2. PAKUJ Z GŁOWĄ

Jeśli wydaje Ci się, że wystarczy dzień przed przeprowadzką przełożyć zawartość szaf i szafek do toreb czy kartonów, życzymy Ci powodzenia, które będzie w tej sytuacji bardzo potrzebne. Lepiej wcześniej sporządzić plan pakowania, zaczynając od najmniej potrzebnych rzeczy, np.:

1. Książki i dokumenty
2. Zapasowe ręczniki, pościel
3. Ubrania sezonowe nienoszone o tej porze roku
4. Narzędzia i sprzęt nieużywane na co dzień (np. skaner, drukarka, narty)
5. Sprzęty kuchenne, bez których można się obejść przez kilka dnia (np. rzadziej używane garnki i talerze, formy do pieczenia, gofrownica itp.)
6. Niepotrzebne obecnie kosmetyki i detergenty

Kiedy już mniej potrzebne przedmioty są spakowane, możesz się zająć resztą i na 1-2 dni przed przeprowadzką opróżnić wszystkie szafy i szafki.

Uwaga! Jeśli masz taką możliwość, weź w pracy urlop lub zaplanuj pakowanie na weekend – spakowanie całego domu jest bardziej skomplikowane niż skompletowanie bagażu na urlop.

Pamiętaj, by podpisać każdy karton – najlepiej dużymi literami wpisz nazwę pomieszczenia i hasłowo jego zawartość (np. „KUCHNIA – garnki i patelnie”, „SYPIALNIA – pościel, ręczniki”). Możesz też oznaczyć pudła różnymi kolorami, np. za pomocą kolorowych taśm izolacyjnych.

PUNKT 3. WYRZUCAJ I WYJADAJ

Każdy, kto choć raz się przeprowadzał, zadawał sobie to pytanie: skąd się wzięło tyle rzeczy? Niby nie gromadzimy, niby nie kupujemy wiele, ale podczas przeprowadzki nasze słabości zostają boleśnie obnażone. Pakowanie to wspaniała okazja, by pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów, starych ubrań czy butów. Segreguj, wyrzucaj to, co niepotrzebne, i nie zabieraj ze sobą śmieci! Być może w te spodnie z liceum kiedyś się jeszcze zmieścisz, a toster da się naprawić, ale czy na pewno? Pamiętaj też, by wyjeść jedzenie z lodówki, zamrażarki i kuchennych szafek. Im mniej go będzie, tym dla Ciebie lepiej.

Uwaga! Rozplanuj wcześniej posiłki tak, by pozbyć się zapasów – w nowym miejscu zaczniesz ich gromadzenie od nowa. Przy okazji przejrzyj daty ważności produktów spożywczych.

PUNKT 4. BAGAŻ PODRĘCZNY

W nowym mieszkaniu w labiryncie toreb, walizek i kartonów przez jakiś czas trudno będzie odnaleźć najpotrzebniejsze rzeczy, dlatego spakuj swój bagaż podręczny z niezbędnymi kosmetykami, ubraniami na zmianę, a także detergentami i ściereczkami, które na miejscu będą Ci od razu potrzebne. Przydadzą się też kubki, talerzyki, sztućce czy ładowarka do telefonu lub laptopa.

PUNKT 5. PRZYGOTOWANIE DO TRANSPORTU

Czasem lepiej spakować cztery mniejsze kartony niż dwa wielkie, które trudno będzie podnieść (np. z książkami). Pakując szklane rzeczy, owijaj je w gazety lub folię bąbelkową – zabezpieczysz je w ten sposób przed stłuczeniem. Możesz też użyć papierowych ręczników, które później wykorzystasz do sprzątania. Zabezpiecz również szklane klosze od lamp czy żyrandole.

Jeśli przewozisz meble, pamiętaj, by wyjąć z nich wszelkie ruchome części, np. półki i szuflady, a także zakleić taśmą szafki, tak by nie otwierały się podczas przenoszenia. Możesz też zabezpieczyć rogi styropianem, a całość owinąć folią lub starymi prześcieradłami (zadbaj szczególnie o materac z łóżka – w wozie transportowym może zmienić kolor z białego na szary!). Pamiętaj, by lodówkę rozmrozić dzień wcześniej i dokładnie umyć w środku.

Uwaga! Obowiązuje zasada, że najpierw układamy duże i ciężkie meble, a na nich stawiamy te lżejsze i mniejsze – jeśli jednak wynajmujesz specjalistyczną ekipę, nie musisz się tym przejmować, bo zrobią to za Ciebie.

PUNKT 6. ROZPAKOWANIE

Zanim wniesiesz na nowe miejsce swoje rzeczy, zadbaj o porządki – lepiej wcześniej umyć okna i wyszorować zakamarki, a potem jedynie układać rzeczy. Możesz wszystkie kartony i torby przenieść do jednego pokoju, który uporządkujesz jako ostatni, lub wnosić pakunki do pomieszczeń zgodnie z ich opisem. Sprzętów (lodówki, kuchenki, telewizora) nie podłączaj od razu po wniesieniu, ale daj im kilka godzin, jak zalecają producenci.

Przy rozpakowywaniu przeprowadź kolejną selekcję i pozbądź się rzeczy, które nie są Ci potrzebne – wszelkie „przydasie” z reguły nigdy się nie przydają, a jedynie zajmują miejsce. Nie zdziw się też, jeśli uznasz, że potrzebujesz zakupów, bo czegoś Ci brakuje – to normalne, że w nowym miejscu chcesz się urządzić. Ciesz się tym czasem, uzbrój się w cierpliwość i podejdź do przeprowadzki ze spokojem – wszystko się uda!

Wrocław – sto mostów i tysiąc atrakcji

Wrocław – sto mostów i tysiąc atrakcji

Farba tablicowa – jak ją wykorzystać? Przegląd inspiracji z Pinteresta

Farba tablicowa – jak ją wykorzystać? Przegląd inspiracji z Pinteresta

Przekąski na spotkanie ze znajomymi

Przekąski na spotkanie ze znajomymi

Przenośne ogrzewanie – sposób na chłody

Przenośne ogrzewanie – sposób na chłody

Jak jesienią utrzymać porządek w przedpokoju?

Jak jesienią utrzymać porządek w przedpokoju?

Przeprowadzka – zrób to dobrze!

Przeprowadzka – zrób to dobrze!

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności