Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Projektowanie wnętrz dla początkujących

Projektowanie wnętrz dla początkujących

W powszechnym rozumieniu architektura wnętrz polega na kształtowaniu przestrzeni z uwzględnieniem wszystkich elementów stałych i ruchomych w pomieszczeniu. W praktyce to wymagająca ogromnej wiedzy sztuka, a dostępność setek designerskich produktów na rynku tworzonych w różnych stylach nie ułatwia zadania projektantom.

Żeby dobrze zaaranżować przestrzeń, należy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd produktu, ale również na szeroko rozumianą funkcjonalność i ergonomię. Większość z nas porywa się na samodzielne próby stworzenia idealnego wnętrza. Na co zwracać uwagę i jakich zasad przestrzegać, projektując wnętrze, aby uniknąć rozczarowania na różnych płaszczyznach?

Podstawowe elementy, na które musisz zwrócić uwagę, projektując wnętrze:

  1. określenie konkretnego stylu we wnętrzu,
  2. funkcjonalność i wygoda,
  3. funkcja światła w mieszkaniu,
  4. połączenia kolorystyczne,
  5. równowaga, osiowość i harmonia,
  6. dodatki
Projektowanie wnętrz dla początkujących

Określ styl wnętrza

Przed rozpoczęciem projektowania warto określić kierunek naszych działań. Pomocne okażą się z pewnością czasopisma oraz treści dostępne w internecie. W ten sposób zawężysz krąg interesujących Cię rozwiązań. Nie chodzi o to, byś powielał schematy, a jedynie o inspirację. Znajdź coś, co jest bliskie Twojemu ideałowi, i dostosuj ten projekt do swych potrzeb. Taki research pozwoli określić styl we wnętrzu, za którym będziesz podążać, i wyznaczy prostą ścieżkę do celu.

Funkcjonalność przede wszystkim

Podstawą w projektowaniu powinna być funkcjonalność. Niestety nie zapewni nam jej zakup najmodniejszych w sezonie mebli; duża i na pozór wygodna kanapa też nie zawsze sprawi, że salon stanie się komfortowy w użytkowaniu. Najpierw trzeba więc dobrze poznać przestrzeń, jaką chcemy zagospodarować, i rozważyć wszystkie rozwiązania, nawet biorąc pod uwagę pewne kompromisy. Czasem warto kupić mniejszą sofę niż obszerny mebel zabierający dużo miejsca. Dom czy mieszkanie muszą być wygodne, dlatego zwracaj uwagę na ergonomiczne układy wszystkiego, co się znajduje we wnętrzu. Pamiętaj też o przestrzeni, w której będziesz się poruszać (przejścia z jednego pokoju do drugiego), oddzieleniu strefy sypialnej od dziennej, dostosowaniu mebli na wymiar do wzrostu użytkowników. Jeśli jesteś wysokiego wzrostu, zaplanuj np. wyższy cokół w kuchni, by uniknąć ciągłego garbienia się podczas zmywania.

Projektowanie wnętrz dla początkujących

Światło w mieszkaniu

Pozwól, aby do wnętrza wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Dzięki temu mieszkanie będzie zawsze jasne, czyste, przestrzenne i – optycznie – większe. Nie zasłaniaj okien ciężkimi roletami i ciemnymi zasłonami, niech słoneczne promienie wpadają do środka. Dobór lamp jednak nie jest bez znaczenia – zastanów się zatem nad umiejscowieniem i charakterem zarówno głównego, jak i dodatkowego oświetlenia. Przemyślane wykorzystanie potencjału lamp może zdziałać cuda i pomóc w wykreowaniu idealnej przestrzeni.

Połączenia kolorystyczne

Odpowiednie łączenie kolorów jest bardzo ważne. Kolory ożywiają wnętrze, ale nie wszystkie barwy dobrze się ze sobą komponują i sprawdzą się w danej przestrzeni. Tutaj warto zachować umiar. Jeśli nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie, pamiętaj, że bezpiecznymi kolorami są biele i pastele. Chcąc ożywić wnętrze, pokuś się jedynie o kolorowe dodatki, takie jak zasłony, poduchy, krzesła – elementy, które zawsze można łatwo wymienić.

Projektowanie wnętrz dla początkujących

Równowaga, osiowość i harmonia

Uzyskanie efektu przemyślanego wnętrza nie jest proste. Szczególną uwagę przy projektowaniu należy zwrócić na równowagę, osiowość i harmonijny układ mebli. Ich rozmieszczenie nie może być chaotyczne – musi mieć sens, a każda linia powinna z czegoś wynikać. Aby ułatwić sobie  to zadanie, narysuj na kartce płaski układ projektowanej przestrzeni.

Dodatki

Ludwig Mies van der Rohe, architekt modernistyczny, powiedział: „less is more”, czyli: mniej znaczy więcej. Jego teoria odnosiła się co prawda do kubatury budynków, lecz znajduje ona również zastosowanie w projektowaniu wnętrz. Przestrzeń, w której dzieje się zbyt wiele, sprawia groteskowe wrażenie. W doborze dodatków wcale nie chodzi o to, aby było ich dużo, ale by znaleźć takie, które będą współgrały z resztą wnętrza, jedynie je dopełniając. Pozwól sobie na odrobinę ekstrawagancji i szaleństwa, ale zachowaj zdrowy umiar. Pamiętaj, że „God is in the details” – Bóg tkwi w szczególe (Mies van den Rohe).

Patrycja Gębka

Najmodniejsze kolory w dekoracji wnętrz – 2018

Najmodniejsze kolory w dekoracji wnętrz – 2018

Jak ożywić ściany za pomocą tapet?

Jak ożywić ściany za pomocą tapet?

Najpiękniejsze wnętrza w stylu industrialnym na Instagramie

Najpiękniejsze wnętrza w stylu industrialnym na Instagramie

Drzwi dopasowane do wnętrza? To działa!

Drzwi dopasowane do wnętrza? To działa!

Upięcia zasłon. Jak z ich pomocą odmienić wnętrze?

Upięcia zasłon. Jak z ich pomocą odmienić wnętrze?

Remont zimą – jak go przeprowadzić

Remont zimą – jak go przeprowadzić

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności