Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Pralka w rozsądnej cenie – jak wybrać najlepsze urządzenie?

Pralka w rozsądnej cenie – jak wybrać najlepsze urządzenie?

Bez względu na to, czy kompletujemy sprzęt do nowego domu, czy po prostu wymieniamy starszy lub zepsuty model na nowy, kupując pralkę zależy nam na jak najlepszej jakości sprzętu za rozsądną cenę. Co wziąć pod uwagę i czym się kierować wybierając pralkę?

Dawniej sprawa była o wiele prostsza – poczciwa Frania była szczytem marzeń każdego gospodarza i gospodyni domu, a jej posiadacze uważali się za prawdziwych szczęściarzy. Dzisiaj wybór mamy ogromny, a producenci prześcigają się w oferowaniu nowoczesnych rozwiązań i ułatwień technologicznych. Przed zakupem urządzenia warto więc dobrze zastanowić się, czego szukamy, czego potrzebujemy i co chcemy dostać.

Dobrze załadowana

Pralki można podzielić na te ładowane od góry oraz na ładowane od przodu. Umiejscowienie drzwiczek determinuje nie tylko jej wygląd, ale także inne cechy – tradycyjne pralki otwierane od frontu zazwyczaj są większe i szersze  (dostępne są modele slim, kosztują jednak więcej), mogą pomieścić więcej ubrań, ich zaletą jest także swobodne ładowanie odzieży i możliwość doglądania jej w czasie prania. Niektóre urządzenia posiadają także funkcję umożliwiającą dodanie garderoby do bębna już w trakcie trwania programu piorącego.

Pralki ładowane od góry to przede wszystkim bardziej ergonomiczne rozwiązanie, które chętnie wykorzystywane jest w małych łazienkach. Plusem jest brak konieczności schylania się przy załadowywaniu urządzenia oraz  mniejsze gabaryty pralki. Minusem jest mniejsza pojemność bębna, a tym samym mniejsza ładowność, brak możliwości wykorzystania górnej powierzchni oraz nieco wyższa cena.

POLECANY PRODUKT

 

 

Serce pralki

W pralkach stosowane są dwa rodzaje silników: szczotkowe i bezszczotkowe, czyli tzw. inwerterowe. Silniki szczotkowe znajdziemy zazwyczaj w tańszych urządzeniach, są nieco głośniejsze, a okres gwarancyjny zazwyczaj wynosi dwa lata. Z kolei silniki inwerterowe to rozwiązanie nieco cichsze i uważane za bardziej wytrzymałe – producenci dają na nie nawet do dziesięciu lat gwarancji. Jeśli więc myślimy o zakupie sprzętu na lata, warto wziąć pod uwagę także i ten aspekt.

Wybór EKOnomiczny

W przypadku zakupu pralki należy wziąć pod uwagę nie tylko jej cenę, ale także późniejsze koszty użytkowania. Rachunki za energię elektryczną nie będą nas przerażać jeśli wybierzemy urządzenie energooszczędne – najlepiej szukać pralki w klasie A, a im więcej plusów znajduje się przy literce, tym niższe parametry zużycia prądu i wody. Ponadto pralka taka charakteryzuje się niższym poziomem hałasu. Skala klas kończy się na A+++, jednak producenci nieustannie opracowują coraz lepsze i bardziej ekonomiczne rozwiązania.

Czysta przyjemność prania
Nowoczesne pralki oferują swoim użytkownikom coraz bardziej interesujące i innowacyjne rozwiązania. Można znaleźć urządzenia z funkcją prania parowego, sterowane za pomocą smartfona lub tabletu, z możliwością ustawienia automatycznego rozpoczęcia i zakończenia prania, czy wyposażone w technologię bąbelkową lub wewnętrzną wagę, która dobiera ilość wody do ciężaru prania. Jednym z coraz powszechniej wykorzystywanych rozwiązań jest możliwość zablokowania przycisków programatora – dzięki temu dziecko nie uruchomi urządzenia samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że im bardziej nowoczesna pralka i im więcej „gadżetów” posiada, tym wyższa jest jej cena. Jeśli nie planujemy wykorzystywania dodatkowych funkcji sprzętu i z góry wiemy, że nie są nam one potrzebne, warto pozostać przy urządzeniu z mniejszą ilością programów, a dzięki temu nieco tańszym.

Pamiętaj! Kupując pralkę weź pod uwagę:

– posiadaną przestrzeń – dobrze wymierz miejsce, pamiętaj o zostawieniu przestrzeni na wąż doprowadzający wodę, a także na ruchy pralki podczas jej wirowania

– sposób ustawienia – czy pralka będzie wolnostojąca, czy pod zabudowę? Ładowana od frontu, czy od góry?

– ilość osób korzystających z urządzenia i częstotliwość prania – pralka o większej ładowności będzie idealna dla rodziny, ale zbyteczna dla singla

– klasę energetyczną – im wyższa, tym mniej zużytej energii elektrycznej i wody, a także mniej hałasu

– potrzebne Ci dodatkowe funkcje – zdecyduj się tylko na takie, które są ci naprawdę niezbędne i które będziesz później wykorzystywać.

Zakup pralki nie zdarza się każdego dnia – żywotność tych urządzeń wynosi średnio od czterech do siedmiu lat. Warto więc dobrze przemyśleć naszą decyzję i kierować się przede wszystkim naszymi potrzebami. Wyższa cena nie oznacza wcale dłuższego użytkowania, a ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania sprzętu ma także sposób jego używania i konserwacji.

Jak przygotować mieszkanie na przyjście zwierzaka?

Jak przygotować mieszkanie na przyjście zwierzaka?

Wakacje 2018 – gdzie warto się wybrać?

Wakacje 2018 – gdzie warto się wybrać?

Oświetlenie ogrodu – o czym pamiętać?

Oświetlenie ogrodu – o czym pamiętać?

Berlin śladami architektury

Berlin śladami architektury

Efekt starej cegły w mieszkaniu

Efekt starej cegły w mieszkaniu

Konkurs #homexmas

Konkurs #homexmas

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności