Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Poznań alternatywnie

Poznań alternatywnie

Koziołki trykające się głowami w południe? Ratusz na rynku, katedra na Ostrowie Tumskim, Stary Browar? Nudzą Cię atrakcje Poznania opisywane w każdym przewodniku i skupiające tłumy turystów? Opisujemy trzy alternatywne sposoby na poznanie stolicy Wielkopolski.

Poznań alternatywnie

SPOSÓB PIERWSZY

„Na Wildzie mieszka szatan”

Takie słowa wyśpiewuje Krzysztof „Grabaż” Grabowski z zespołu Pidżama Porno. Z piosenką „Ezoteryczny Poznań” w słuchawkach warto więc spróbować eksplorować te zakątki tego miasta, w które zwykle nie zapuszczają się okupujący centrum turyści. Wilda, dawna dzielnica robotnicza, dziś zmienia swe oblicze – powstaje tu coraz więcej inicjatyw mieszkańców (np. Stowarzyszenia Wildecka Inicjatywa Wildzianie), którzy działają na rzecz ulepszenia, zazielenienia okolicy. Będąc tu, koniecznie zajdź do parku im. Jana Pawła II (działa tam świetna pizzeria Mamma Mia) czy do SPOT., przy którym nad ulicą Dolna Wilda wznosi się potężna rura ciepłownicza, pomalowana przez mieszkańców i animatorów w hasła oddające współczesny charakter dzielnicy. Z Wildy blisko już na Łazarz, w przeszłości również uważany za niebezpieczną okolicę. Obecnie to miejsce, w którym działają restauracje (PoWolność, Vege Pizza, 3 kapary, Podwieczorek czy kawiarnia o żartobliwej nazwie Pączuś i Kawusia wraz z całym zestawem lokali z wyższej półki w kompleksie City Park) i społecznicy, odpowiedzialni za Otwartą Strefę Kultury, działający w Pireusie przy ul. Głogowskiej. Polecamy spacer po tutejszej palmiarni i parku wokół modernistycznego budynku Areny oraz pobliskich uliczkach, pełnymi wspaniałych, secesyjnych kamienic. Podobna zabytkowa zabudowa jest też na pobliskich Jeżycach. Dzielnica ta przeszła chyba największą metamorfozę – dziś to właśnie tu znajdują się najdroższe w całym Poznaniu mieszkania. Najmodniejsze miejsca to wegański Wypas, Yeżyce Kuchnia i Falla, serwująca hummusy i falafele. Miłośnicy postapokaliptycznego klimatu koniecznie muszą zajść do burgerowni Zuom, a fani nocnego obżarstwa – do Kraszkebabu. Niech nie odstraszą Was kolejki!

Poznań alternatywnie

SPOSÓB DRUGI

Szlakiem murali

Ci, którzy lubią poznawać miasto z mapą w ręku, powinni się zapoznać z przewodnikiem „Z bliska / z daleka”. To pierwsza w Polsce taka inicjatywa – mapa całego miasta z zaznaczonymi muralami, neonami i przykładami ciekawej typografii.  Nie poprowadzi nas ona utartymi, turystycznymi szlakami, lecz pozwoli odkryć krótsze uliczki, zaułki ulic czy podwórka, które wiele mówią o charakterze miasta, jednocześnie skrywając prawdziwe skarby. Dzięki niej zobaczymy  murale (np. autorstwa Blu, Kenora, Erosie czy poznańskiego twórcy – Noriakiego), neony (np. pochodzącego z lat 50. sklepu Antylopa) i fragmenty napisów (także niemieckich) z poprzedniej epoki, które prędzej czy później znikną pod nowymi warstwami tynku i farby.

Mapę można pobrać ze strony internetowej lub poprosić o wersję papierową w Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44).

Poznań alternatywnie

SPOSÓB TRZECI

Podążając za zapachem kawy

Poznań mogą także odwiedzić ci, których największą pasją jest kawa. Współczesne kawiarnie serwują dziś coś więcej niż trójwarstwowe latte w szklance. Popularność alternatywnych metod parzenia kawy (choćby w bliskim Poznaniowi Berlinie) sprawiła, że w najlepszych coffee shopach można poczuć się nawet jak… w laboratorium – a to za sprawą używanych tam przyrządów, takich jak chemex czy aeropress. Poznańscy bariści z przyjemnością zagłębią się też w rozmowę o tajnikach speciality coffee: gatunkach kawy, specyfice używanych ziaren czy współpracujących z nimi palarni. Kawowe szaleństwo rozpoczął w Poznaniu Brisman Kawowy Bar i po pięciu latach działalności pozostaje w awangardzie najlepszych kawiarni Poznania. Brismani edukują, prowadzą warsztaty (z cuppingu, latte artu, french pressu czy dripu), sprzedają własne mieszanki (czyli tzw. blendy) i wygrywają międzynarodowe konkursy baristów. Równie znanym punktem jest położone niedaleko Uno, serwujące nie tylko świetną kawę, ale i pyszne śniadania. W centrum dwa obowiązkowe miejsca to kawiarnia Stragan oraz Minister Cafe. Ta ostatnia to lokal, który urzeka również doskonałym menu i bezpretensjonalna atmosferą. Można się tu zasiedzieć nawet do późnych godzin nocnych, ale Minister jest świetny na każdą porę doby – jak głosi napis przy wejściu, to „kawiarnia dla każdego, kto lubi piwo”. Doskonałe miejsce, by zacząć przygodę z nocnym Poznaniem!

Poznań alternatywnie
Wyspa kuchenna w polskim domu

Wyspa kuchenna w polskim domu

Kreatywne sposoby na pomalowanie ścian

Kreatywne sposoby na pomalowanie ścian

Jak dbać o drewniane meble – praktyczne wskazówki

Jak dbać o drewniane meble – praktyczne wskazówki

Przemeblowanie: co musisz wiedzieć, zanim przystąpisz do prac!

Przemeblowanie: co musisz wiedzieć, zanim przystąpisz do prac!

Kuchenny zawrót głowy

Kuchenny zawrót głowy

Wnętrza w stylu orientalnym

Wnętrza w stylu orientalnym

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności