Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Pomysły na ekologiczny dom

Pomysły na ekologiczny dom

Czy da się obniżyć koszty związane z utrzymaniem domu lub mieszkania? Bardzo często nieświadomie jesteśmy rozrzutni, nawet gdy nie sięgamy po portfel. Zapominamy, że ekologia to nie pusty slogan, lecz doskonały sposób na zredukowanie kosztów gospodarstwa domowego przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne.

Czy da się oszczędzić na wodzie?

Nikt nie wymaga od Ciebie, byś w imię oszczędności czy ekologii przestał się myć. Jednak pomimo tego, zachowując wszelkie zasady higieny, możesz za wodę płacić mniej!

Zacznij od prostego testu. Zakręć w domu wszystkie kurki, a następnie zapisz stan liczników. Po godzinie sprawdź, czy wartość uległa zmianie. Jeśli tak, oznacza to, że masz nieszczelną instalację i musisz zlokalizować przeciek. Najczęściej słabym ogniwem jest… toaletowa spłuczka, bo na uszczelce syfonu z czasem osiada kamień, który powoduje nieszczelność.

Skoro o toalecie mowa, jak często spłukujesz wodę? Niektórzy czynią tak po wrzuceniu chusteczki higienicznej, obierek z ołówka czy paproszków zebranych ze stołu. Wszystkie tego typu odpady możesz z powodzeniem umieszczać w koszu na śmieci. Spłukiwanie ich za każdym razem zwiększa wysokość rachunku za wod

Pomysły na ekologiczny dom

W łazience również masz spore pole do popisu. Jeśli gustujesz w kąpielach, zastanów się, czy nie warto zamienić ich na prysznic, w czasie którego zużycie wody spada czterokrotnie. Kiedy myjesz zęby lub się golisz, zakręcaj wodę, gdyż w trakcie tych czynności płynie ona na próżno, generując dodatkowe koszty. Jedna z firm obliczyła, iż czteroosobowa rodzina, myjąc zęby dwa razy dziennie, może w takim przypadku oszczędzić rocznie nawet 540 zł!

Warto też pomyśleć o perlatorach. To nakładki na kran, które napowietrzają strumień wody, optycznie zwiększając jego objętość. Jak twierdzą producenci, perlator pozwala oszczędzić od 15 do 60 procent wody.

W kuchni nie zapominaj o babcinym sposobie gotowania wody. Do czajnika wlewaj tylko tyle, ile potrzebujesz. Pomyśl też o zainwestowaniu w zmywarkę. Choć ten zakup uszczupli Twój portfel, to inwestycja szybko się zwróci. Niektóre zmywarki zużywają jednorazowo tylko sześć litrów wody, gdy tymczasem do ręcznego mycia tej samej liczby naczyń możesz potrzebować nawet siedemnastu litrów.

Energia elektryczna

Przede wszystkim – wyłączaj! Zrób przegląd wszystkich urządzeń elektrycznych, które czerpią prąd. Przekonasz się, że część z nich w czasie nieobecności domowników działa w trybie czuwania (telewizor, amplituner, konsola do gier, dekoder telewizji satelitarnej), a ładowarki telefoniczne często są pozostawiane w gniazdkach. Badania wykazały, że cztery urządzenia w trybie czuwania zużywają energię, za którą zapłacisz 100 zł rocznie.

Pomysły na ekologiczny dom

Wszystkie żarówki w domu wymień na modele energooszczędne. To mniejszy koszt, niż może Ci się wydawać. W marketach z wyposażeniem domu znajdziesz żarówki LED w cenie nawet 5 zł. Model 9,5 W może nam dać 806 lumenów, co oznacza, że będzie świecić jak 60-watowa żarówka tradycyjna. Warto dodać, iż żarówki LED mają o wiele większą żywotność.

Korzystając ze starych modeli pralki i lodówki, musisz się liczyć z większym zużyciem prądu. Jeśli więc zdecydujesz się na ich wymianę, szukaj wersji energooszczędnych. Poznasz je po oznaczeniu. Najwyższa klasa energooszczędności to A+++.

Nie zapominaj też o kuchence. Niezależnie od tego, czy korzysta ona z energii elektrycznej, czy też z gazu, kiedy używasz piekarnika, możesz wyłączyć go 5-10 minut wcześniej, bo temperatura wewnątrz utrzyma się wystarczająco długo, by danie było gotowe.

Czy pomyślałeś o ogrzewaniu?

W tej materii statystyczny Polak również popełnia wiele zaniedbań. Kiedy wietrzysz mieszkanie, wyłącz najpierw ogrzewanie. Kiedy opuszczasz dom, ustaw termostat na minimalną temperaturę. I przede wszystkim staraj się nie zastawiać grzejników meblami czy grubymi zasłonami. Ciepłe powietrze jest lżejsze, więc unosząc się, zamiast ogrzewać pomieszczenie, będzie uciekać przez okna, nawet jeśli są one zamknięte.

Pomysły na ekologiczny dom

Rozważ też uszczelnienie drzwi przed zimą. W marketach budowlanych możesz zakupić samoprzylepne uszczelki z gumy lub gąbki. Doskonale nadają się do redukowania nieszczelności, zwłaszcza w starszych typach okien drewnianych, które z czasem ulegają wypaczeniu na skutek działania warunków atmosferycznych.

Więcej i więcej!

Sposobów na ekooszczędność jest oczywiście znacznie więcej. Warto na spokojnie usiąść z notatnikiem w ręku i zapisać wszelkie comiesięczne wydatki, a potem zastanowić się nad ich redukcją. Pamiętaj, że mądra oszczędność nie oznacza niższego standardu życia, a wręcz przeciwnie, bo przecież w Twoim portfelu zostaje więcej pieniędzy!

Recykling: jak nadać drugie życie rzeczy?

Recykling: jak nadać drugie życie rzeczy?

Wnętrza w stylu orientalnym

Wnętrza w stylu orientalnym

Karma specjalistyczna – kiedy nasz pupil jej potrzebuje?

Karma specjalistyczna – kiedy nasz pupil jej potrzebuje?

Gry dla dzieci i młodzieży – planszówki i gry na konsole

Gry dla dzieci i młodzieży – planszówki i gry na konsole

Jak dobrze spakować walizkę do samolotu?

Jak dobrze spakować walizkę do samolotu?

Pokochaj poddasza!

Pokochaj poddasza!

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności