Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Pokochaj poddasza!

Pokochaj poddasza!

Poddasza – niegdyś zaniedbane i zagracone, coraz częściej są pięknymi przestrzeniami mieszkalno-użytkowymi o niebanalnych aranżacjach. Dziś to niespełnione marzenie wielu mieszkańców bloków. aby była funkcjonalna i równie świetnie się prezentowała?

Poddaszem mogą się cieszyć nie tylko mieszkańcy domków jednorodzinnych. Takie pomieszczenia, na ogół pełniące funkcję tzw. komórek lokatorskich, czyli mówiąc wprost – graciarni, są też charakterystycznym elementem XIX-wiecznej zabudowy miejskiej. W starych kamienicach i domach wolnostojących adaptacja poddasza to znakomity sposób na zwiększenie metrażu.

Pokochaj poddasza!

Jakie poddasze?

Aby w pełni cieszyć się poddaszem, potrzebna jest odpowiednia wysokość, która umożliwi mieszkańcom swobodne przebywanie w pozycji stojącej. Przyjmuje się, że to przynajmniej 2,2 metra. Z kolei przy ścianach kolankowych, czyli tam, gdzie ustawiamy meble, wystarczy już tylko 1,5 metra.

Najlepsze do zagospodarowania są poddasza domów o dachach dwuspadowych. Często mówi się przy tym, że poważny mankament stanowią słupy podtrzymujące więźbę, ale nie do końca jest to prawdą, mogą one stanowić interesujący element wystroju.

Najlepsze do aranżacji są poddasza, które już w czasie budowy zaadaptowano na potrzeby mieszkalne. Strop musi mieć bowiem odpowiednią wytrzymałość, wnętrza powinny być ocieplone, a w ścianach obecna instalacja elektryczna – wtedy wystarczy niewielki remont.

Gorzej, gdy chcemy przystosować pomieszczenie, zmieniając więźbę, montując dodatkowe okna lub w jakikolwiek inny sposób ingerując w konstrukcję domu. W takim przypadku wymagane są odpowiedni projekt wraz z opinią specjalisty oraz, rzecz jasna, zgoda na przebudowę.

Co z wnętrzem?

Poddasze może być nowoczesne i funkcjonalne – wszystko zależy od naszej inwencji. Specjaliści twierdzą, że podstawą w tym przypadku są ściany w kolorze białym i jasne drewno. W ten sposób rozświetlimy pomieszczenie i optycznie je powiększymy.

Bardzo niskie ściany kolankowe warto wykorzystać, montując meble na wymiar, dzięki którym fragment pomieszczenia niemal niedostępny dla człowieka w pozycji stojącej zostanie przeznaczony na pojemne szafki. Wyższe ścianki pozwalają na ustawienie pod nimi łóżka, foteli ze stolikiem kawowym, a nawet biurka, ale pamiętajmy, że wiele zależy od kąta nachylenia ścian sufitowych.

 

Pokochaj poddasza!

Jeśli dysponujemy przestronnym poddaszem z węzłem sanitarnym, pamiętajmy o potrzebie odpowiedniego komfortu. O ile wannę postawić można przy ścianie kolankowej mierzącej zaledwie 120 cm, o tyle kabina prysznicowa stać musi w przestrzeni najwyższej. Często popełniany jest błąd polegający na montowaniu muszli klozetowej w nieprzemyślanym miejscu, utrudniającym właściwe z niej korzystanie – użytkownik usiądzie na niej tylko w pozycji mocno pochylonej, gdy na jego plecy napierać będą skosy. Pamiętajmy zatem, że muszla również musi znajdować się w możliwie najwyższej przestrzeni.

Odrobina fantazji

Poddasze, które postanowiliśmy zaadaptować i zaaranżować, to przestrzeń szczególna, w której możemy rozwinąć skrzydła wyobraźni, zwłaszcza że jego położenie nie wymaga, by było urządzone tak samo jak reszta domu.

Użytkownicy często aranżują takie pomieszczenia w stylu rustykalnym lub industrialnym. Cechą charakterystyczną tego pierwszego będą choćby drewniane belki sufitowe lub ich imitacje. Styl industrialny, znany z loftów, to przede wszystkim naga cegła (lub jej imitacja) i elementy metalowe, w tym np. aluminiowe klosze lamp sufitowych, stylizowane na wystrój fabryczny.

Jeśli brak nam pomysłów i zmysłu artystycznego, możemy skorzystać z usług firm projektujących wnętrza. Ich pracownicy podpowiedzą nam, w jakim stylu urządzić poddasze i jak zamienić je w pomieszczenie, które stanie się główną atrakcją naszego domu.

Język kotów i psów – jak porozumiewać się z pupilem?

Język kotów i psów – jak porozumiewać się z pupilem?

Roślinne ozdoby na ściany

Roślinne ozdoby na ściany

Miękko i przytulnie

Miękko i przytulnie

Jak wpleść ruch w naszą codzienność?

Jak wpleść ruch w naszą codzienność?

Betonowe donice – jak je zrobić krok po kroku?

Betonowe donice – jak je zrobić krok po kroku?

Pomysły na ekologiczny dom

Pomysły na ekologiczny dom

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności