Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Podróże, dzięki którym poznasz historię architektury

Podróże, dzięki którym poznasz historię architektury

Rzym, Paryż, Wiedeń, Neapol, Wenecja… Historyczne metropolie Europy kuszą nie tylko turystów, ale i prawdziwych miłośników sztuki. Niestety, nie każdy z nas dysponuje czasem i funduszami, by podróżować po całym kontynencie. Na szczęście i w tym przypadku sprawdza się stare przysłowie „cudze chwalicie, swego nie znacie”. W Polsce odnajdziemy wiele historycznych miejsc, które opowiedzą nam dzieje europejskiej architektury.

Pierwszą cenną lekcją może być… banknot dwudziestozłotowy. Większość z nas pamięta, że widnieje na nim wizerunek króla Bolesława I Chrobrego. Czy jednak kojarzymy, co znajduje się na odwrocie? Umieszczono tam niepozorną podobiznę tajemniczego budynku, na który zazwyczaj nie zwracamy uwagi, a jest to jeden z najsłynniejszych obiektów architektury romańskiej w Polsce. Co więcej, w każdej chwili możemy ruszyć na wycieczkę, by zobaczyć i dotknąć tej wiekowej budowli!

Podróże, dzięki którym poznasz historię architektury

Rotunda pod wezwaniem św. Mikołaja w Cieszynie

Mowa o romańskiej rotundzie pod wezwaniem św. Mikołaja w Cieszynie, wzniesionej około 1108 roku. To jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego! Przechodził on zmienne koleje losu aż do roku 1839, kiedy to przebudowano go w stylu klasycystycznym. Na szczęście przeszło sto lat później, w latach 1947-1955 podczas renowacji przywrócono rotundzie jej pierwotny, romański charakter. Dziś obiekt jest dostępny dla turystów.

Polskie miasta opowiadają historię

Podróże po Polsce mogą być cenną lekcją architektury. W naszym kraju odnajdziemy naprawdę wiele pozostałości średniowiecznych murów z basztami i bastejami, a warto też zwrócić uwagę na miasta budowane na tzw. prawie magdeburskim.

Zabudowę tego rodzaju odnajdziemy dziś szczególnie w mniejszych miastach, takich jak opolski Grodków, i jest ona bardzo charakterystyczna. W środku znajduje się czworoboczny rynek z miejscem przeznaczonym na ratusz, a dookoła rozciąga się sieć uliczek przecinających się pod kątem prostym. Pierwotnie ciągnęły się one aż do wałów, które z czasem zostały zastąpione murami z tzw. bramami miejskimi.

Metropolie prezentują style

Także wielkie polskie miasta – Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Kraków – mogą nam dużo opowiedzieć o architekturze. W polskich metropoliach znajdziemy prawdziwy przegląd stylów: od gotyku przez barok po secesję i modernizm. Warto zaznaczyć, że największe z naszych miast dysponują też zawsze własnymi publikacjami na temat architektury, dostępnymi w księgarniach i biurach informacji turystycznej.

Podróże, dzięki którym poznasz historię architektury

Plac Zamkowy w Warszawie

Zaskakująca lekcja historycyzmu

Znawcy często przysłowiowo kręcą nosem, słysząc o historycyzmie. Uznaje się go za kierunek nietwórczy, niemal grafomański. Polega on bowiem na odtwarzaniu dawnych stylów. Jednak to historycyzmowi właśnie zawdzięczamy wiele przepięknych obiektów neogotyckich czy neorenesansowych.

Budowle charakterystyczne dla historycyzmu odnajdziemy w większości polskich miast, jednak istnieje miejsce szczególnie warte polecenia. Dolnośląskie Bardo, zwane miastem cudów, malowniczo rozciąga się nad zakolami Nysy Kłodzkiej.

To jedno z najpiękniejszych małych miast w Polsce, oferujące niezwykłe wręcz widoki z otaczających je szczytów, wiele zabytków sakralnych, kamienny most gotycki z XV wieku oraz niezwykłą ścieżkę różańcową, której kapliczki są żywym przeglądem stylów architektury.

Na tzw. Wzgórzu Różańcowym znajduje się 13 kaplic zbudowanych w latach 1903-1939 i jedna wzniesiona współcześnie, w 1990 roku. Wszystkie obiekty przedwojenne postawiono właśnie w duchu historycyzmu. Dzięki temu już krótki spacer pozwoli nam się zapoznać ze stylami nawiązującymi do romanizmu, gotyku, baroku, a nawet sztuki neomauretańskiej. Przy każdej kapliczce znajduje się odpowiedni opis, który pomaga się zorientować w architektonicznych niuansach. Prawdopodobnie to jedyne takie w Polsce miejsce oferujące plenerową lekcję historii architektury w pigułce.

Czytaj, planuj, rozglądaj się

Wiele niezwykle ciekawych obiektów znajdziesz nawet w swej najbliższej okolicy. Warto się zapoznawać z materiałami promocyjnymi publikowanymi przez władze miejskie i wojewódzkie. Większość z nich to druki bezpłatne lub mające swą bezpłatną wersję cyfrową. Zanim ruszysz w dalszą podróż, wybierz się na spacer po okolicy, zanotuj adresy interesujących Cię budowli, a potem wyszukaj informacje na ich temat w bibliotece lub w sieci. Niektóre mogą Cię bardzo zaskoczyć, a niemal każda będzie cenną lekcją historii.

Podróże, dzięki którym poznasz historię architektury
Siła letnich owoców

Siła letnich owoców

Szakszuka w 5 krokach

Szakszuka w 5 krokach

Jak zaaranżować przedpokój?

Jak zaaranżować przedpokój?

Jesienne porządki w ogrodzie

Jesienne porządki w ogrodzie

Zwierzęce motywy we wnętrzu

Zwierzęce motywy we wnętrzu

Kreatywne sposoby na pomalowanie ścian

Kreatywne sposoby na pomalowanie ścian

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności