Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Pielęgnacja ogrodu zimą

Pielęgnacja ogrodu zimą

W zimowych miesiącach ogród nie wymaga dużego nakładu pracy. Aby jednak przetrwał ten niesprzyjający czas w dobrej kondycji i cieszył nas piękną zielenią, gdy nadejdzie wiosna, trzeba zastosować kilka prostych zabiegów, które zabezpieczą sprzęty i rośliny przed warunkami atmosferycznymi.

Pielęgnacja ogrodu zimą

Rośliny iglaste są najpiękniejszą ozdobą ogrodu w okresie zimowym, aby jednak dobrze zniosły ten trudny czas, należy je odpowiednio przygotować na trudne warunki atmosferyczne. Do momentu nadejścia przymrozków trzeba je obficie podlewać, co pozwoli im na zgromadzenie niezbędnej do przetrwania ilości wody. Rośliny te potrzebują wody przez całą zimę, jednak zamarznięta gleba uniemożliwia jej pobieranie przez układ korzeniowy. To dla roślin duże wyzwanie, szczególnie jeśli dni są mroźne, ale słoneczne. Ogrzane promieniami słonecznymi igły i pędy odparowują wtedy sporą część nagromadzonej wody, której nie mogą już uzupełnić.

Pielęgnacja ogrodu zimą

Agrowłóknina

Pomocna w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia będzie także biała agrowłóknina szkółkarska. Nie tylko chroni drzewa i krzewy przed ostrymi mrozami, ale także zabezpieczy je przed silnym zimowym nasłonecznieniem. Jest to najlepszy sposób na ochronę roślin w tym okresie. Nie wolno stosować w tym celu folii ani innych ciemnych lub nieprzewiewnych materiałów.

Ochrona przed śniegiem

Zimozielone rośliny o delikatnych pędach warto też zabezpieczyć poprzez delikatne związanie ich gałęzi lub okrycie chochołem ze słomy. Ma to znaczenie podczas silnych opadów śniegu, którego ciężka, zalegająca na krzewach warstwa może doprowadzić do ich połamania lub zdeformowania.

Odpowiedni nawóz

Przed zimą warto zasilić wszystkie rośliny wieloletnie właściwym dla nich nawozem jesiennym, który pomoże w zdrewnieniu młodych pędów i zabezpieczy je tym samym przed przemarzaniem. W tym okresie niewskazany jest już intensywny wzrost roślin, więc nie należy dopuszczać do jego pobudzania.

 

Pielęgnacja ogrodu zimą

Trawnik

Przed zimą warto również zadbać o trawę. Należy dokładnie oczyścić trawnik z wszelkich resztek organicznych. Zalegający na trawie filc, opadnięte liście i inne pozostałości roślinne  spowodują  gnicie, co uszkodzi jej powierzchnię. Długo zalegający na trawniku śnieg także niekorzystnie wpływa na to, jak trawnik będzie wyglądał wiosną. Jeśli to możliwe, co jakiś czas delikatnie odśnieżaj jego powierzchnię, nie niszcząc darni.

Zima to dobry czas na pielęgnacyjne i prześwietlające cięcie drzew i krzewów liściastych, w których z racji zatrzymania wegetacji nie krążą tak intensywnie soki, a rany po cięciu lepiej się zabliźnią.

Pielęgnacja ogrodu zimą

Mała architektura

Zima to trudny czas nie tylko dla roślin – także sprzęty i dekoracje ogrodowe wymagają w tym okresie zabezpieczenia. Trzeba pamiętać, aby wszystkie pozostające na zewnątrz elementy małej architektury, szczególnie te wykonane z drewna i metalu, zostały solidnie zabezpieczone odpowiednimi środkami impregnującymi, zanim nadejdą chłodne dni.

Sztuka relaksu

Sztuka relaksu

Halloweenowe ozdoby DIY

Halloweenowe ozdoby DIY

Upięcia zasłon. Jak z ich pomocą odmienić wnętrze?

Upięcia zasłon. Jak z ich pomocą odmienić wnętrze?

Walentynkowe inspiracje TK Maxx

Walentynkowe inspiracje TK Maxx

Akcesoria, dzięki którym łatwiej schudniesz

Akcesoria, dzięki którym łatwiej schudniesz

Bieganie jesienią i zimą

Bieganie jesienią i zimą

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności