Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Panele ścienne – jak je samodzielnie położyć?

Panele ścienne – jak je samodzielnie położyć?

Czy pamiętasz smutne białe panele PVC, jakimi w latach 90. wykładano ściany biur, łazienek i kuchni? Wielu z nas nigdy ten sposób dekoracji ścian nie przypadł do gustu. Dlatego też tak mało dziś osób zdaje sobie sprawę, jak wielką ewolucję przeszła ta technika. Współczesne panele to zupełnie nowa jakość, elegancja oraz duży wybór modnych wzorów i kolorów! Doskonałym przykładem są chociażby produkty VOX dostępne w większości marketów budowlanych w całej Polsce.

Tuż po zakupie

Wybrane i zakupione panele musimy dostarczyć do domu. Pamiętajmy, by transportować je w pozycji poziomej, przy czym ważne jest, by temperatura w aucie nie przekraczała 60 stopni Celsjusza.

Nim rozpoczniemy montaż, musimy dać im czas na przywyknięcie do warunków domowych. Tak zwane sezonowanie powinno trwać minimum 24 godziny (a najlepiej 48 godzin) w pomieszczeniu, gdzie będą montowane, oraz odbywać się również w pozycji poziomej w temperaturze poniżej 60 stopni.

Przed samym montażem warto obejrzeć panele i je porównać. Dopuszczalne są minimalne różnice w kolorze i takimi przejmować się nie powinniśmy. Jednak w przypadku sporych różnic lub uszkodzeń, produkt należy zareklamować.

Montujemy

Istnieją dwa główne sposoby montowania paneli: na stelaż i na klej. Ten pierwszy jest z pewnością bardziej trwały, ten drugi natomiast nieco łatwiejszy i szybszy. Wybór należy do nas!

Pamiętajmy jednak, że panele należy montować w pionie, od lewej do prawej, zgodnie z numeracją, jaką znajdziesz na tyle każdego panelu. Kluczowy jest pierwszy fragment. Po jego przyłożeniu musimy dokładnie sprawdzić pion i wedle tego pomiaru zamontować lub przykleić.

Panele ścienne – jak je samodzielnie położyć?

Montaż na stelaż

Stelaż wykonujemy z tak zwanych łat – drewnianych listew, które przytwierdzamy bezpośrednio do ściany za pomocą kołków rozporowych. Nim przystąpimy do prac, łaty powinny przeleżeć w pomieszczeniu co najmniej 24 godziny w celu wyrównania temperatury i wilgotności.

Listwy muszą być montowane poziomo, czyli prostopadle do montowanych na nich potem paneli. Odległość między łatami wynosić powinna 40 cm. Ważne przy tym, by stosować listwy dobrej jakości, bez sęków.

Każdy panel przytwierdzamy do uprzednio zamontowanych łat za pomocą zszywek. Ważne przy tym, by zszywacza używać tylko i wyłącznie na piórze panelu. Zszywki muszą przylegać do pióra tak, aby nie uszkodziły kolejnego panelu.

Kolejny fragment pasujemy z uprzednio zamontowanym i ponownie używamy zszywacza. Ostatni panel dopasowujemy tak, by zostawić nieco miejsca na tak zwaną szczelinę dylatacyjną, bowiem panele będą pracować zależnie od temperatury, więc mogą nieco powiększyć swoją objętość.

Co jednak z zrobić z tak brzydkim wykończeniem? W ofercie VOX dostępne są listwy dedykowane, takie jak narożnik zewnętrzny, wewnętrzny, listwa końcowa, oraz uniwersalna listwa wykończeniowa B6, będąca alternatywą dla listew dedykowanych.

Listwa B6 znajdzie zastosowanie we wszystkich punktach łączenia paneli ze sobą, ze ścianą oraz z innymi typami powierzchni. Szeroka gama kolorystyczna pozwala dopasować listwę do wybranych paneli, zgodnie z upodobaniami klienta.

Panele ścienne – jak je samodzielnie położyć?

Montaż na klej

Jeśli zdecydujemy się na tę szybszą i łatwiejszą, choć nie tak trwałą metodę, powinniśmy uprzednio sprawdzić, czy podłoże jest gładkie i się nie sypie.

Jak podaje producent paneli VOX, zaleca się użycie kleju wysoce elastycznego na bazie polimerów hybrydowych, odpowiedniego do zastosowań wewnętrznych i przyklejania wszelkich materiałów budowlanych i konstrukcyjnych – również wilgotnych: betonu, cegły, płyty gipsowo-kartonowej, kamienia naturalnego, drewna i materiałów drewnopochodnych, metali, szkła i ceramiki, większości tworzyw sztucznych, np. PVC, styropianu, poliakrylatów i poliwęglanów.

Pierwszy panel przykładamy, by złapać pion, a następnie jego tylną część dokładnie pokrywamy klejem. W przypadku kolejnych, klej nakładamy „wężykiem”, czyli kreśląc litery „s”.

Garść uwag

Pamiętajmy, że panel nie jest dobrym materiałem do obciążania. Nie mocujmy na nim kwietników czy półek, nie wieszajmy też ciężkich obrazów.

Do obróbki paneli niezbędne nam będą piłka ręczna i wyrzynarka.

Całość możemy mocować do podłoża również za pomocą kołków rozporowych, jednak wiąże się do z koniecznością wiercenia dziur w ozdobnych panelach.

Panele dekoracyjne czyścimy przy użyciu wody oraz lekkiego detergentu i szmatki. Nie pozostawiamy detergentów na powierzchni, a powierzchnie dokładnie po czyszczeniu płuczemy. Paneli nie należy czyścić ostrymi i szorstkimi ścierkami, gąbkami i szczotkami.

Ciepłe i kolorystyczne wnętrza w jednym kadrze

Ciepłe i kolorystyczne wnętrza w jednym kadrze

Farba tablicowa – jak ją wykorzystać? Przegląd inspiracji z Pinteresta

Farba tablicowa – jak ją wykorzystać? Przegląd inspiracji z Pinteresta

Wrocław – sto mostów i tysiąc atrakcji

Wrocław – sto mostów i tysiąc atrakcji

Instagramowe trendy w aranżacji wnętrz

Instagramowe trendy w aranżacji wnętrz

Akcesoria, dzięki którym łatwiej schudniesz

Akcesoria, dzięki którym łatwiej schudniesz

Świąteczne dekoracje do domu

Świąteczne dekoracje do domu

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności