Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Pamiątki z egzotycznych podróży

Pamiątki z egzotycznych podróży

Coraz częściej wyruszamy w egzotyczne podróże na drugi kraniec świata, skąd przywozimy pamiątki dla siebie i prezenty dla bliskich. Po jakie wyroby sięgać, by uniknąć rozczarowania? Co przywieźć z Meksyku, Bali, Malezji, Kambodży, Japonii czy Karaibów? Zakupem pamiątek rządzi kilka podstawowych zasad, o których musimy pamiętać.

Im bliżej lotniska czy portu jesteśmy, tym większa szansa, że trafimy na tzw. podróbki. Sklepikarze często handlują towarami masowo wytwarzanymi w chińskich fabrykach. Nie kupujmy więc pamiątek tuż przed wyjazdem, w miejscach „ostatniej szansy”.

Pamiątka to artefakt, czyli dzieło rąk ludzkich. Żywe stworzenia nie zaliczają się do tej kategorii, a próby przewożenia zwierząt przez granicę są nieetyczne i niezgodne z prawem! To samo dotyczy przedmiotów wykonanych ze zwierzęcej skóry lub określonych gatunków roślin. Jeśli potrzebujemy porady w tej materii, warto sięgnąć po dostępny w sieci tekst konwencji waszyngtońskiej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

Pamiątki z egzotycznych podróży

Bądźmy ostrożni w doborze towarów spożywczych i lekarstw. Czy jesteśmy pewni, że wytworzono je zgodnie z obowiązującymi normami zdrowia i higieny? Czy w naszym rodzinnym kraju kupilibyśmy na bazarze leki nieznanego pochodzenia?

Szukajmy rękodzieła. O prawdziwej wartości towarów, takich jak rzeźby, tkaniny czy biżuteria, decyduje sposób ich wytworzenia. Jeśli zostały zrobione ręcznie przez lokalnych twórców, będą doskonale nadawać się na pamiątkę lub prezent. Zanim zdecydujemy się na zakup, rozejrzyjmy się, by sprawdzić, czy upatrzony przez nas przedmiot nie jest jednak produkowany taśmowo, a tym samym dostępny na innych straganach.

Jeśli mamy wątpliwości, zbierajmy… pieniądze! Coraz więcej osób jest rozczarowanych tzw. kulturą homogenizacji, która sprawia, że w każdym zakątku świata kupić możemy to samo, przerzuca się na kolekcjonowanie monet z odwiedzanych krajów. W tym przypadku możemy być pewni, że zachowany przedmiot jest oryginalny.

Bali – magia Indonezji

Profesjonalni łowcy prezentów polecają na Bali batik i kopi luwak. Czym są w praktyce te egzotycznie brzmiące produkty? Batik to technika malowania na tkaninach. Indonezyjczycy są prawdziwymi mistrzami tej sztuki. Tutejszy batik trafił nawet na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na Bali warto więc przyjrzeć się chustom oraz lokalnym strojom batikowym.

Kopi luwak natomiast to specjalny gatunek kawy, niezwykle wysoko ceniony na całym świecie. W tym przypadku jednak musimy rozważyć etyczny aspekt zakupu. Częścią skomplikowanego procesu produkcyjnego tej kawy są sympatyczne kotokształtne łaskuny, którym odbiera się wolność i trzyma się je w ciasnych, niewygodnych klatkach.

Na Bali z pewnością warto się przyjrzeć srebrnej biżuterii oraz rzeźbom z drewna. W obu tych przypadkach musimy jednak wykazać się rozeznaniem co do lokalnej kultury, by nie kupić przez pomyłkę chińskich wyrobów produkowanych fabrycznie.

Japonia – nie tylko sushi

Choć słynna potrawa z ryżu to pierwsze skojarzenie z Krajem Kwitnącej Wiśni, spożywać ją należy natychmiast po przyrządzeniu, więc przewożenie jej przez granicę nie wchodzi w grę. Spotkamy za to niewiarygodną wręcz liczbę pamiątek wyglądających jak sushi, wśród których znajdziemy pendrive’y, cukierki i gumki do mazania.

Z pewnością warto przywieźć z podróży maneki-neko – figurkę siedzącego kota z podniesioną łapką. Podobno zapewnia ona powodzenie i przynosi szczęście swoim właścicielom. Równie popularne są laleczki Kokeshi, tradycyjne wachlarze oraz pięknie zdobione pałeczki.

Pamiątki z egzotycznych podróży

Kambodża – tam, gdzie stoi Angkor Wat

Świątynia Angkor Wat to nie tylko pochodzący z XII w. najcenniejszy zabytek Kambodży, ale też jeden z architektonicznych cudów świata. Nic więc dziwnego, że na liście pamiątek figurują pocztówki, magnesy i wszelkie inne drobiazgi z wizerunkiem świętego miejsca. Jeśli zdecydujemy się na taki właśnie suwenir, pamiętajmy, by sprawdzić, czy nie jest on masowo produkowany w Chinach.

Szukając w Kambodży prezentów oryginalnych, powinniśmy zwrócić uwagę na wspaniałe grafiki wykonane na papierze ryżowym, jedwabne szale oraz kramy – khmerskie tradycyjne chusty z geometrycznymi wzorami.

 

Pamiątki z egzotycznych podróży

Karaiby – piraci Walta Disneya

Jeśli upatrzymy sobie pamiątki kojarzone z serią „Piraci z Karaibów” pamiętajmy o dwóch rzeczach. Po pierwsze, wszelkie związane z tymi filmami wizerunki to nie tradycja karaibska, lecz komercyjny wymysł z amerykańskiej wytwórni Disneya. Po drugie, większość tego typu pamiątek produkowana jest masowo w Chinach, o czym wiedzą osoby robiące zakupy poprzez portal Aliexpress. Nie warto więc nabierać się na takie gadżety.

Na pewno jednak możemy sięgnąć po wyroby z bursztynu. Dominikana jest bowiem jednym z największych w świeci zagłębi skamieniałej żywicy. Dużym zainteresowaniem cieszy się również larimar – przepiękny kamień o barwie pogodnego, błękitnego nieba i rajskich karaibskich wód. Doskonale wygląda on w srebrnej oprawie, o czym wiedzą karaibscy jubilerzy.

Malezja – królestwo dwóch wież

Większości turystów Malezja kojarzy się przede wszystkim z Petronas Towers – dwiema bliźniaczymi wieżami stanowiącymi jedną z najwyższych budowli świata. Nic więc dziwnego, że dużym powodzeniem cieszą się wszelkiej maści gadżety z wizerunkiem drapaczy chmur z Kuala Lumpur.

Osoby szukające bardziej oryginalnych pamiątek mogą zaopatrzyć się w przepiękne, kolorowe miseczki i inne wyroby z łupiny kokosa, tradycyjne malajskie latawce oraz, podobnie jak na Bali, batikowe chusty.

Meksyk – kraina tequilą płynąca

Męska część turystycznej braci poluje w Meksyku na tequilę, bo trunek ten ceniony jest na całym świecie. Bardziej wytrawni smakosze sięgną z kolei po oryginalny mezcal z zatopioną na dnie larwą – narodową meksykańską wódkę, której tequila jest legalną odmianą.

Z pewnością warto się przyjrzeć wyrobom z obsydianu – kamienia wulkanicznego. Właśnie z Meksyku pochodzą najpiękniejsze jego odmiany. Godna uwagi jest także biżuteria z turkusu, malachitu i onyksu.

Oczywiście nie zabraknie pasjonatów sombrer, tradycyjnych i ozdobnych, choć warto wiedzieć, że nakryciem głowy, z którego Meksyk słynie, jest legendarny kapelusz panama produkowany na Jukatanie.

Pamiątki z egzotycznych podróży

Dokądkolwiek pchnie nas wiatr, pamiętajmy, że w niemal każdym zakątku świata możemy zaopatrzyć się w oryginalne regionalne przyprawy czy olejki eteryczne. To wspaniała pamiątka i doskonały prezent na każdą okazję!

Przenośne ogrzewanie – sposób na chłody

Przenośne ogrzewanie – sposób na chłody

Osiem sposobów na przyspieszenie remontu

Osiem sposobów na przyspieszenie remontu

5 pomysłów na szybki lunch do pracy

5 pomysłów na szybki lunch do pracy

Karma specjalistyczna – kiedy nasz pupil jej potrzebuje?

Karma specjalistyczna – kiedy nasz pupil jej potrzebuje?

Wnętrza w męskim stylu – jak je zaaranżować?

Wnętrza w męskim stylu – jak je zaaranżować?

Zauważone na Instagramie – najciekawsze trendy MARZEC

Zauważone na Instagramie – najciekawsze trendy MARZEC

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności