Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Oświetlenie ogrodu – o czym pamiętać?

Oświetlenie ogrodu – o czym pamiętać?

Każdy ogród stanowi dumę właścicieli domu oraz miejsce doskonałe do relaksu i odpoczynku nie tylko za dnia, ale również wieczorem. Zwłaszcza, kiedy w sezonie grillowym urządzane są w nim różne przyjęcia i spotkania towarzyskie. Jednakże, nie zapominajmy o tym, by ogród prezentował się równie spektakularnie nie tylko w dzień, ale również wieczorem i w nocy. Podpowiadamy, co warto oświetlić w ogrodzie, by zyskał na wyglądzie, ale również by był funkcjonalny.

Co warto oświetlić w ogrodzie?

Zazwyczaj oświetlenie ogrodowe jest montowane przy wejściu do domu oraz przy furtce – dzięki temu podkreśla się wszelkie drogi oraz ścieżki, które ułatwiają wejście do domu po zmroku. Warto również pokusić się o oświetlenie werandy oraz altany i tarasu – zwłaszcza, gdy wiemy, że będziemy urządzać spotkania towarzyskie, które nie skończą się wraz z zachodem słońca.

Niezwykła sceneria

Podkreślając wygląd naszego ogrodu warto również zadbać o oświetlenie drzew oraz krzewów ozdobnych, a także żywopłotu oraz klombów, czy różnych obiektów architektonicznych. Dobrze ukierunkowane oświetlenie pozwoli na stworzenie oryginalnych efektów dekoracyjnych, a także podkreśli różne szczegóły oraz kształty, które za dnia nie zawsze są widoczne.

Jak oświetlić wejście i ścieżki?

Oświetlenie powinno oznaczać wejście do domu oraz furtkę. Zazwyczaj instalowany jest reflektor o dużej mocy lub lampa naścienna, w przypadku niewielkiej działki wystarczy jeden punkt oświetleniowy zamontowany na budynku. Warto pomyśleć o czujnikach ruchu, które będą uruchamiały światło w odpowiednich momentach, kiedy będziemy go potrzebować, jednakże ma to również swoje minusy – będzie reagowało także wtedy, gdy przez trawnik przebiegnie zwierzę lub sąsiedzi będą spacerować ścieżką poza naszą posesją.

Ścieżki powinny być oświetlone jednolicie, najlepiej oznaczyć je wzdłuż brzegów tak, by światło padało na ich nawierzchnię. Doskonale w tej roli sprawdzą się niewielkie reflektory na niskich słupkach, albo osadzone w ziemi. Nie zapomnijcie również o oświetleniu schodów oraz wszelkich progów, które tworzą po zmroku swego rodzaju pułapki.

Jak oświetlić werandę, altanę lub taras?

Te doskonałe przestrzenie służą nam zazwyczaj w celach towarzyskich, zatem światła zainstalowane w nich powinny padać poziomo oraz pionowo, dając możliwości oświetlenia stołów oraz blatów i twarzy naszych gości. Światło powinno być dyskretne oraz rozproszone, tak by nikogo nie oślepiało. W przypadku zadaszonych pomieszczeń możemy oświetlić je podobnie jak wnętrza w mieszkaniu – najlepiej zdecydować się na światło boczne skierowane na sufit, jego odbicie będzie tworzyć miękkie refleksy, które naturalnie będą się rozpraszać.

Oświetlenie wody

Jeśli chcemy oświetlić taflę wody w fontannie, czy też w oczku wodnym, warto wybrać oświetlenie, które będzie skierowane prosto na nią. Wówczas podkreślone zostaną wszelkie kształty roślin odbijające się od ciemnego tła wody, co da oryginalny obraz różnych refleksów świetlnych. W stawie można pokusić się o zainstalowanie lamp podwodnych lub pływających.

Oświetlenie roślin

Zdecydowanie warto oświetlić rośliny, które są efektowne przez cały rok. Drzewa oraz krzewy o ciekawych formach, powyginane pędy, lub wiszące gałęzie będą doskonale podkreślone poprzez oświetlenie zainstalowane pomiędzy obiektem a obserwatorem, skierowane w sposób nie oślepiający widza.

Zabawa światłem

Jeśli umiejętnie zorganizujemy oświetlenie ogrodowe możemy uzyskać ciekawy efekt kształtowania przestrzeni wokół domu. W ogrodach zazwyczaj warto zdecydować się na oświetlenie od dołu, które daje niesamowite efekty. Do tego rodzaju oświetlenia wykorzystuje się lampy umieszczane w podłożu oraz małe reflektory, które skierowane są ku górze. Drugim rodzajem jest oświetlenie perspektywiczne, które nadaje głębi ogrodowej przestrzeni po zmroku. Stosuje się stopniowanie jasności elementów, które rozłożone są w różnych odległościach – te umieszczone bliżej są słabiej oświetlone, natomiast oddalone elementy ogrodowe – mocniej, natomiast tło oświetla się najintensywniej.

Miękko i przytulnie

Miękko i przytulnie

Historie domowe Agnieszki: Legowisko dla psa

Historie domowe Agnieszki: Legowisko dla psa

Remont łazienki: szybko, tanio i dobrze

Remont łazienki: szybko, tanio i dobrze

Przedpokój – 5 pomysłów na udaną realizację

Przedpokój – 5 pomysłów na udaną realizację

5 prezentów DIY

5 prezentów DIY

Pralka w rozsądnej cenie – jak wybrać najlepsze urządzenie?

Pralka w rozsądnej cenie – jak wybrać najlepsze urządzenie?

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności