Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Osiem sposobów na przyspieszenie remontu

Osiem sposobów na przyspieszenie remontu

Remont potrafi się ciągnąć w nieskończoność, o czym wie każdy, kto choć raz odświeżał mieszkanie czy dom. Jakże często blokują nas tak przyziemne sprawy, jak brak czasu, problemy techniczne czy prokrastynacja, czyli odwlekanie zamierzonych prac. Jak zatem skutecznie przyspieszyć remont, robiąc tym samym prezent sobie i całej rodzinie?

1. Terminarz – postaw sobie cele

Największym wrogiem postępu naszych prac często bywa wspomniana prokrastynacja – tendencja do zwlekania i szukania pretekstów do zmiany planów. Jak duży to problem, niech świadczą badania, którym poddano grupę 500 Polaków. 85% mężczyzn i 80% kobiet przyznało się do odkładania obowiązków na później! Mało tego, najczęściej tyczy się to obowiązków domowych, a zatem i remontu! W pracy odwlekanie zdarza się nam znacznie rzadziej.

Jak zatem walczyć z samym sobą? Najlepszym sposobem jest wprowadzenie porządku znanego z wielu firm, a opartego na terminarzu. Wspólnie z rodziną powinniśmy zasiąść do planu remontu, dzieląc go na tzw. kamienie milowe, czyli etapy, którym z kolei przypisujemy konkretne daty wykonania. Możemy nawet ustalić, że za terminowe wykonanie prac będziemy sobie w gronie rodzinnym przyznawać nagrody. Może to być wspólne wyjście do kina, kolacja itp. Ważne, byśmy zrozumieli, że plan obowiązków domowych jest w tym przypadku równie ważny, co służbowych. Mając z kolei określone terminy wykonania danych etapów, nasza podświadomość będzie nas motywować do ich nieprzekraczania.

2. Zakupy – raz, a dobrze

To, co nas spowalnia w remoncie, to częsty brak odpowiednich materiałów. Zdarza się bowiem, że rozpoczynamy prace ad hoc, nie zastanawiając się, że w ich trakcie będziemy musieli co chwila udawać się do sklepu po pędzle, dodatkowe rolki tapety, gips budowlany, okulary ochronne czy maseczkę.

Skoro więc wprowadzamy motywujący nas terminarz, powinniśmy ująć w nim zakupy, które pozwolą nam na realizację kolejnych etapów bez przerywania prac i czasochłonnych wypraw do marketów budowlanych, „bo zapomnieliśmy o gwoździkach”.

3. Dress code – nie lekceważ go!

Mamy terminarz, zrobiliśmy zakupy, ale czy to znaczy, że gotowi jesteśmy do remontu? Niekoniecznie. Zawczasu bowiem przygotować trzeba odpowiedni zapas ubrań, które możemy ubrudzić. Owszem, możemy podczas zakupów zaopatrzyć się w odzież roboczą, ale to dodatkowy i często zbędny koszt. Wystarczy przecież przejrzeć swoją garderobę i wybrać słynne „stare ciuchy”, które wyszły już z mody, a które często trzymamy z czystego sentymentu.

4. Wsparcie sprzętowe – realna oszczędność czasu

Nawet jeśli pamiętamy o drabinie, szpachelkach, pędzlach, wiadrach i wiertarce, niekoniecznie uwzględniamy potrzebę przygotowania sprzętu dodatkowego. Szufelki, zmiotki, miotły, odkurzacz, a nawet pochłaniacz pyłu – o tym zapominamy najczęściej, tymczasem utrzymywanie pomieszczeń w czystości znacznie pomaga w pracy i przyspiesza remont.

Osiem sposobów na przyspieszenie remontu

5. Partner – razem można więcej!

Mężczyźni mają to do siebie, że chcą wykonywać wszystkie prace sami, by udowodnić swoje zdolności. Tymczasem zawsze warto prosić o pomoc. Remont przeprowadzimy szybciej, jeśli wesprą nas starsze dzieci, żona, inni członkowie rodziny czy przyjaciele. Pamiętajmy jednak, by pomocnik zobligowany był do działania zgodnie z terminarzem.

W przypadku skomplikowanych prac warto przemyśleć kwestię wynajęcia ekipy fachowców, którzy konkretne zlecenie wykonają szybciej i lepiej niż my.

6. Kto, gdzie, kiedy – Twój nocleg ma znaczenie

Najtrudniej przeprowadzać remont w lokalu, który jednocześnie się zamieszkuje. Jeśli mamy taką możliwość, na czas remontu powinniśmy przeprowadzić się do rodziny, o ile mieszka na tyle blisko, byśmy bez trudu mogli co dzień docierać na miejsce.

Warto też przemyśleć kwestię przeznaczenia na remont części urlopu wypoczynkowego. Bardzo często ograniczamy się do prac popołudniowych i weekendowych, co wydłuża okres remontu, który jednocześnie staje się bardziej uciążliwy dla naszych sąsiadów.

7. Internet – to działa!

Czasem prace, które chcemy wykonać, nie wymagają zatrudniania fachowej ekipy, a jednak nie wiemy, jak się do nich zabrać. Tymczasem każda nasza pomyłka to dodatkowy koszt, bowiem zmarnowaliśmy czas i materiały. Aby tego uniknąć, warto się wcześniej dokształcić. Jak? Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać odpowiednie pytanie, np. „jak kłaść tapetę?”. W serwisie Youtube znajdziemy wiele polskojęzycznych materiałów wideo, które prezentują dobre i sprawdzone metody pomagające przyspieszyć remont i obniżyć koszta. Pamiętajmy, że warto uczyć się przez całe życie!

8. Muzyka – nie lekceważ dobrego klimatu

Różnorakie badania psychologiczne wskazują, iż wiele prac wykonujemy lepiej i szybciej, gdy czynnikiem motywującym są rytm i ulubiona muzyka, która wprowadza nas w dobry nastrój. Pamiętajmy więc o odtwarzaczu, który umili nam czas przeznaczony na remont!
Zobacz także inne nasze inspiracje

5 prezentów DIY

5 prezentów DIY

Malujemy sypialnię!

Malujemy sypialnię!

Jesienna aktywność – przegląd akcesoriów

Jesienna aktywność – przegląd akcesoriów

Berlin śladami architektury

Berlin śladami architektury

Gorące drinki na zimną porę roku

Gorące drinki na zimną porę roku

Gry dla dzieci i młodzieży – planszówki i gry na konsole

Gry dla dzieci i młodzieży – planszówki i gry na konsole

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności