Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Noworoczne postanowienia

Noworoczne postanowienia

Sylwester i Nowy Rok to dni szczególne – oddajemy się refleksji nad tym, co już za nami, i otwieramy na to, co nowe. Wspominamy dobre i gorsze momenty, analizujemy sukcesy oraz porażki. Pełni energii i nadziei wyznaczamy nowe cele, a później… z niewiadomego powodu zwalniamy, rezygnujemy, poddajemy się. Dlaczego tak się dzieje i jak wytrwać w (nie tylko) noworocznych postanowieniach?

Dlaczego się poddajemy?

Nasze postanowienia są niekonkretne, a z tego powodu często nie wiemy, od czego powinniśmy zacząć i jakie czynności kolejno podejmować, by założony cel zrealizować.

Próbujemy spełnić życzenia nie dla siebie, lecz dla innych osób, zapominając o tym, co jest najważniejsze dla nas, czego my pragniemy i potrzebujemy.

Obawiamy się zmian, bo to nigdy nie jest łatwe i przyjemne. To, co wartościowe, rzadko następuje natychmiast, a za to, co najważniejsze, sami jesteśmy odpowiedzialni i to my decydujemy, czy coś się w naszym życiu zmieni.

Wszystko, co musisz zrobić, aby postanowienia noworoczne udało się zrealizować, to zainwestować swój czas i przejść przez kilka etapów.

Noworoczne postanowienia

ETAP 1. Przygotowanie

Weź kartkę papieru i podziel ją na pół. Zastanów się przez chwilę nad swoim życiem, nad obszarami, które są dla Ciebie ważne, i emocjami, jakie Ci towarzyszą na co dzień i okazjonalnie. Znajdź odpowiedź na pytania:

 • Co jest dla mnie najważniejsze w moim życiu?
 • Co cenię najbardziej?
 • Co lubię?
 • Co mnie uszczęśliwia?

Spróbuj sformułować odpowiedzi w sposób, który będzie Cię opisywał. Na przykład, jeżeli lubisz aktywność fizyczną i uszczęśliwia Cię czas w ruchu, zapisz to w ten sposób: „Jestem najszczęśliwszy, kiedy mogę się ruszać i być aktywny”.

Zanotuj wszystkie odpowiedzi po lewej stronie kartki, tak by móc się do nich później odnieść. Teraz czas na stare nawyki. Pomyśl o tym, co w Twoim dotychczasowym zachowaniu sprawia, że nie udaje Ci się zrealizować postanowień i planów. Uświadom sobie wszystkie bariery oraz zachowania. Zapisz to wszystko po przeciwnej stronie kartki.

ETAP 2. Wyobraźnia

Na tym etapie uczysz się, jak wyznaczać nowe cele i plany poprzez twórcze myślenie i wykorzystanie wyobraźni. Stwórz wizję swojego perfekcyjnego życia. Wszystkie Twoje cele są istotne: zdobycie satysfakcjonującej pracy, związek, zrzucenie kilku kilogramów itd. Praca, którą powinieneś teraz wykonać, to zbudowanie obrazu ambicji i aspiracji. Zapisz swoje zadania zgodnie z ich priorytetem i rozbij je na mniejsze kroki. Pamiętaj o wyznaczeniu konkretnego terminu osiągnięcia każdego z celów.

ETAP 3. Moc

Kluczową rolą w realizacji celów jest znalezienie w nich wartości, które sprawią, że te aspiracje będą warte osiągnięcia. Popatrz na to, co zanotowałeś jako swoje cele w poprzednim kroku, i zastanów się, dlaczego właśnie to chcesz zrealizować. Zamknij oczy i wyobraź sobie, jak będziesz się czuć, kiedy wszystkie twoje zamierzenia i plany się spełnią, gdy osiągniesz sukces. Powróć do chwili obecnej i zastanów się, jaki pierwszy krok wykonasz, żeby zbliżyć się do sukcesu. Jeśli twoim zadaniem jest skuteczne zarządzanie sobą w czasie, poprzez uświadomienie sobie, co to właściwie dla ciebie znaczy, co rozumiesz przez pojęcie „skuteczne” i jak jest to ważne dla ciebie, budujesz poziom motywacji wewnętrznej.

Zastanów się, co zyskasz poprzez osiągnięcie „skutecznego gospodarowania czasem” (na przykład: czas spędzany z rodziną, większa wydajność w pracy, czas dla siebie, szczęście, lepsza organizacja, poczucie życiowej równowagi). Wszystkie te myśli wzmacniają energię i motywację, zatem kiedykolwiek dopadną Cię chwile zwątpienia, przypomnij sobie, na czym Ci zależy i dlaczego.

ETAP 4. Pewność siebie

Pomyśl o tym, jak jesteś dobry. Wiem, że niełatwo jest się przyznać do tego, jak skuteczni jesteśmy. Wróć zatem myślami do pięciu najbardziej istotnych momentów swoim życiu i przypomnij sobie, czego nauczyłeś się w tamtym czasie i co Ci to dało. Dla przykładu – pierwsza praca to doświadczenie dało Ci lekcję, której nigdy nie zapomnisz. Nauczyłeś się, jak być odpowiedzialnym, zorganizowanym oraz punktualnym. Jesteś teraz silniejszy i bardziej świadomy tego, kim jesteś i kim chcesz być. Poprzez refleksję nad pięcioma chwilami takimi jak ta określisz swoje silne strony, co pozwoli ci uzyskać nową perspektywę i przechodzić przez życie pewnym krokiem.

ETAP 5. Działanie

Po wcześniejszych etapach analizowania, tworzenia i opracowywania nadeszła pora wdrożenia. Odczuj dotychczasowe odrobione lekcje i swoje mocne strony. Raz jeszcze zidentyfikuj kroki do podjęcia i wyraźnie zobacz cele. Teraz czas na Ciebie! Rozpocznij życie tu i teraz. Wstań, wypij kawę i wyjdź z domu. Zmiana to działanie, a więc możliwość doświadczania, nauki, poczucia satysfakcji i zadowolenia. Aby zamienić słowo w czyn, musisz zrobić pierwszy krok. Słowo napisane i wypowiedziane ma większą moc. Idź za tym i określ, co i w jakim czasie będzie się działo. Najtrudniejsze są zawsze początki, potem będzie tylko łatwiej.

Ważnym krokiem w drodze do osiągnięcia celu jest napisanie planu działania, w którym skoncentrujesz się na rozwijaniu swoich mocnych stron. Nowe doświadczenia przyczyniają się do zmiany starych nawyków na nowe. Twój plan opracuj tak, aby składał się z konkretnych i możliwych do wykonania etapów.

Noworoczne postanowienia

Pisząc plan działania:

 • skoncentruj się na swoich umiejętnościach i ich rozwijaniu, a nie na efektach;
 • bądź pewien, że cel, który chcesz osiągnąć, jest celem Twoim, a nie kogoś innego;
 • zadbaj o to, by plan był elastyczny i realny;
 • pamiętaj, że to, co planujesz każdego dnia, ma być możliwe do zrealizowania;
 • dopasuj swój plan do codziennych obowiązków;
 • co dnia podejmuj działania przybliżające Cię do celu;
 • zapytaj siebie, co ważnego zyskasz dzięki temu, że osiągniesz swój cel.

Zadaj sobie następujące pytania:

 • Jakie zachowania Ci nie służą?
 • Jakie nowe zachowania wprowadzisz do swojego codziennego trybu życia?
 • Jakich rezultatów oczekujesz po zastosowania takiej zmiany?
 • Jakie mocne strony wykorzystasz, aby systematycznie wprowadzać w życie nowe zachowania?

Każda zmiana jest związana z podjęciem zobowiązania, że czegoś dokonasz. Jeżeli obiecasz sam sobie, że zrealizujesz swój cel i konsekwentnie będziesz urzeczywistniał swój plan – uda się!

Działania związane z procesem zmiany i rozpoczęciem czegoś nowego warto połączyć z obserwacją samego siebie – swojego ciała, swoich nawyków i zachowań. W ten sposób możesz się dowiedzieć, które nawyki Ci służą, a które lepiej zmienić.

Możesz być pewny sukcesu, jeśli będziesz pamiętał o trzech podstawowych sprawach:

Rozwijaj wiedzę na temat obszaru, w którym pragniesz dokonać zmiany.

Rozwijaj wiedzę dotyczącą siebie i swoich emocji.

Konsekwentnie realizuj podjęte postanowienia.

Nastawienie

Wszystko jest takie proste, gdy sprawy układają się po Twojej myśli! Największe znaczenie w rozwoju ma jednak to, jak potrafisz sobie poradzić z emocjami i zachowaniem, gdy pojawiają się przeszkody, gdy nic nie idzie zgodnie z planem lub po prostu nie czujesz się w pełni sił. To, w jaki sposób reagujesz na trudne sytuacje, ma ogromny wpływ na Twoje postawy i emocje.

Co robisz, gdy nic nie układa się tak, jak tego chcesz? Jeżeli nie pracujesz nad swoim nastawieniem, bardzo łatwo możesz stanąć w pozycji ofiary.

„Nigdy nie mam czasu. Nie mam czasu dla siebie, nie mam go dla bliskich. Jestem wykończony, ale nie mam wyboru. Muszę ciężko pracować i poświęcić cały swój czas, żeby osiągnąć sukces. Nie mogę teraz zająć się bieganiem i gotowaniem. Skupię się na pracy przez najbliższe dwa lata, a potem będę żyć. Nie mam innego wyjścia…”. Brzmi znajomo?

Tworzysz w głowie niezliczoną ilość historii, dlaczego to nie możesz teraz zrealizować swoich planów, schudnąć, zacząć biegać. Prawda jest taka, że zawsze masz wybór. Niestety zbyt często powstrzymujesz siebie przed realizacją planów, ponieważ masz z tego jakiś ukryty zysk, który wynika z ograniczonych przekonań. Kiedy zdasz sobie sprawę, że to, co robisz teraz, nie jest tym, czego tak naprawdę chcesz, będziesz musiał wziąć odpowiedzialność za swoje działania. Może uruchomić się zaprzeczanie: „Nieprawda, wcale tego nie chcę, nie potrzebuję!”.

Jedną z metod utrzymania pozytywnego nastawienia przez większość czasu jest tworzenie rytuałów. Jakość rytuałów definiuje jakość życia. Jeżeli codziennie robisz coś, co Cię wzmacnia, codzienność będzie satysfakcjonująca i łatwiej będzie utrzymać optymalny poziom energii. Przykładowe rytuały to codzienne bieganie, czas na spacery, filmy, książki. Może łatwiej Ci będzie utrzymać dietę, gdy zaczniesz dzień od aktywności fizycznej lub medytacji?

Kluczem w pracy nad właściwym nastawieniem jest zrozumienie, czego nie chcesz dłużej robić, dlaczego to robisz, jaki jest mechanizm działania Twojego zachowania, jakie rytuały chcesz wypracować w swoim życiu, aby utrzymać pozytywne nastawienie.

Nie mam wątpliwości, że jakość naszego życia zależy od tego, jak myślimy i czujemy, ponieważ to myśli i emocje są bazą działania oraz osiągania rezultatów. Oczywiście wielu z nas wie, czego chce oraz jakie kroki podjąć, aby to osiągnąć, ale tego nie robią. W tym miejscu należy skoncentrować się na tym, jaki kierunek i funkcję nadajemy swoim myślom.

W życiu jest jedna „rzecz”, którą możesz kontrolować – siebie samego. Twoim zadaniem jest nauczyć się realizować swoje zadania w sytuacjach niepewnych, a nie poszukiwać tylko tych, które są znane i bezpieczne. Sednem mistrzowskiego nastawienia jest pewność co do własnych umiejętności – poczucie, że jesteś w stanie poprowadzić swoje życie tak, jak chcesz, bez względu na okoliczności. Gdy masz taką świadomość, możesz podjąć akcję i zamieniać wizję w rzeczywistość.

 

Noworoczne postanowienia

Trzy wskazówki do pracy nad wewnętrzną komunikacją

Co mówię? – sposób, w jaki opisujesz doświadczenia dla siebie samego (mowa wewnętrzna) oraz dla innych, kształtuje jakość Twojego życia. Istotne są również pytania, które sobie zadajesz: „Dlaczego ja?” lub „Czego się właśnie nauczyłem?”.

Co robię? – jaki będzie Twój kolejny krok? Na czym się skupisz? Wybierasz koncentrację na brakach czy zasobach? Z pewnością znajdziesz jedne i drugie. Chcesz się skupić na produktywności i progresie czy wolisz porównywać siebie z innymi? Doceń swoje chęci i wysiłek. To, że wychodzisz z domu i udaje Ci się przebiec kilka kilometrów, to sukces!

Czym to dla mnie jest? – znaczenie, jakie nadajesz każdej sytuacji, pochodzi z tego, na czym się koncentrujesz. Oczywiście porównywanie siebie z najlepszymi nie jest złym pomysłem, ale ważne jest, jakie znaczenie temu nadajesz – inspirujesz się czy obniżasz swoje samopoczucie, ponieważ myślisz o tym, czego Ci brakuje? Czy kiedy widzisz ludzi, którzy osiągają to, czego pragniesz, wiesz, że Ty też możesz? Czy „życiówki” znajomych dodają Ci skrzydeł, czy je podcinają?

Chcesz zmienić swoje nastawienie już teraz? Zacznij sobie uświadamiać, na czym koncentrujesz swe myśli i jakie nadajesz temu znaczenie. Czy to pomaga Ci kreować Twoją przyszłość i realizować cele? Jeżeli nie, jakie bardziej wzmacniające znaczenie możesz nadać swojemu działaniu? Zacznij zadawać sobie ważne pytania. Daj sobie czas i obserwuj, jakie odpowiedzi uzyskujesz.

Co roku mamy nowe plany i postanowienia, zainwestuj więc czas i przejdź przez drogę pięciu kroków do realizacji swoich celów. To wszystko, czego Ci potrzeba!

 

Noworoczne postanowienia

Karolina Chlebosz – psycholog sportu, od kilku lat współpracuje z zawodnikami różnych dyscyplin (m.in. biegi długodystansowe, sztuki walki, gimnastyka, piłka nożna, tenis, triathlon, sporty ekstremalne, pływanie). Współpracuje z klubami sportowymi i uczelniami wyższymi na terenie Wielkopolski, Dolnego Śląska, Pomorza i Kujaw. Jest medalistką Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Karate Tradycyjnym Shotokan (kata, kumite), ukończyła wiele biegów długodystansowych (ultramaratony, maratony, półmaratony, biegi na 10 km), triathlon oraz brała udział w rajdach przygodowych.

Doktorantka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu w Zakładzie Psychologii Sportu. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz wychowania fizycznego w Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Stypendystka Gerlev Idrætshøjskole w Danii oraz Universidade Técnica de Lisboa – Faculdade de Motricidade Humana.

Poradnik Domatora – kuchnia i łazienka!

Poradnik Domatora – kuchnia i łazienka!

Na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania na wynajem

Na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania na wynajem

Bułeczki zajączki z groszkowym hummusem

Bułeczki zajączki z groszkowym hummusem

Domowy ogródek ziołowy

Domowy ogródek ziołowy

Fotele do czytania

Fotele do czytania

Pielęgnacja skóry po lecie – jak o nią zadbać?

Pielęgnacja skóry po lecie – jak o nią zadbać?

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności