Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Najpiękniejsze miejsca na jesienną podróż

Najpiękniejsze miejsca na jesienną podróż

Każdy choć raz usłyszał słynne zdanie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie!”. Wbrew pozorom Polska pełna jest urokliwych zakątków, które mogą zachwycić nawet najbardziej wymagających obieżyświatów. Jakie kierunki obrać na jesienną podróż po kraju?

Dla podziwiających panoramę gór – Tatry

Zainteresowanie polskimi górami, a zwłaszcza Tatrami, w ubiegłych latach gigantycznie wzrosło. Słynne obrazki prezentujące długie kolejki chętnych na wejście na Halę Gąsienicową czy wjazd kolejką na Kasprowy Wierch, obiegają w okresie urlopowym media niemal codziennie. Apogeum turystycznej aktywności przypada na majówkę oraz – co oczywiste – na wakacje, dlatego w Tatry najlepiej jest się wybrać jesienią. We wrześniu lub październiku, kiedy temperatury są niższe, a upały nie męczą, liczba chętnych do podziwiania świata z góry, jest już zdecydowanie mniejsza, co może się przełożyć na komfort wędrówek. Jakie miejsca najlepiej odwiedzić w najwyższych polskich górach?

Oprócz wspomnianych już wyżej Hali Gąsienicowej i Kasprowego Wierchu, nieziemskie widoki zagwarantują: Dolina Pięciu Stawów (których wbrew nazwie jest tak naprawdę sześć, te piękne górskie stawy rozrzucone są na różnych wysokościach i stanowią główny element krajobrazu doliny, na terenie której znajduje się najwyżej położone w Polsce schronisko górskie PTTK na wysokości 1671 m n.p.m.), piękne i malownicze Morskie Oko (jezioro o powierzchni 34 hektarów i głębokości aż 51 metrów), słynąca z wiosennych fotografii ukazujących niezliczoną ilość zakwitłych krokusów Polana Chochołowska, Grupa Czerwonych Wierchów, czyli cztery szczyty, których nazwa pochodzi od ich czerwono-brunatnego zabarwienia, znajdujący się w Dolinie Kościeliskiej wąwóz będący pozostałością dawnej jaskini, zwany Wąwozem Kraków, czy Rusinowa Polana, z której podziwiać można najwyższe tatrzańskie szczyty: Gerlach, Rysy oraz Lodowy Szczyt.

Dla pragnących ciszy i spokoju – Bieszczady

A może by tak wszystko rzucić i jechać w Bieszczady? – często rozmyślają zmęczeni miejskim zgiełkiem i pędem za sukcesem pracownicy korporacji. Faktycznie coś w tym jest! Bieszczady kojarzą się z wieczornymi ogniskami w takt przygrywanej na gitarze poezji śpiewanej, szant i muzyki harcerskiej, sielską ciszą i piękną przyrodą, która podziwiana z wysokości zdaje się być jeszcze bardziej magiczna. Ta grupa górska zapewni każdemu moc atrakcji – zarówno bardzo aktywne osoby, jak i te lubiące po prostu kontemplować naturę i rozgwieżdżone niebo, znajdą tutaj coś dla siebie.

Kochający długie wędrówki i podziwianie krajobrazów, z pewnością zachwycą się Połoninami, które jesienną porą prezentują się zachwycająco, kiedy to przyroda czaruje feerią barw, a na trasie można spotkać zabytkowe cerkwie. Obowiązkowym punktem dla każdego piechura powinna być kultowa, położona na Połoninie Wetlińskiej „Chatka Puchatka”, czyli najwyżej położone w Bieszczadach (1228 m n.p.m.) schronisko. Ze względu na swoje położenie nie ma ono rozwiniętego węzła sanitarnego – brakuje tutaj wody, prądu i kanalizacji, od pewnego czasu nie działa również gastronomia, jednak każdy strudzony wędrowiec może wpaść do Chatki na kawę czy herbatę i podczas przerwy zjeść własne smakołyki. Wielki krzyż na Tarnicy, najwyższym szczycie Bieszczad (1346 m n.p.m.), to kolejny cel wędrowców. Można na nią dotrzeć dwoma szlakami – z Ustrzyk Górnych (dłużej i łagodniej) oraz z Wołosatego (krócej, ale i bardziej stromo). Sympatyków sportów wodnych, a w szczególności żeglarzy i kajakarzy, przyciągnie Jezioro Solińskie – największy w Polsce sztuczny zbiornik powstały w 1968 roku poprzez spiętrzenie wód Sanu i Solinki przez zaporę.

Dla tych, którzy szukają piękna i inspiracji – Mazury

Niewiele jest piękniejszych widoków niż rozbijane przez deszcze jezioro, zwłaszcza tak rozległe i majestatyczne, jak te w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Śniardwy, Mamry lub Dargin to akweny, które rokrocznie ściągają do siebie setki tysięcy ludzi. Nie samymi jeziorami jednak Mazury stoją – okolice słyną z bogatych, starych i tajemniczych lasów, które przemówią do romantycznych dusz i spacerowiczów szukających ciszy i spokoju wśród szumu drzew. Poszukiwacze przygód mogą je znaleźć w historycznych pozostałościach i opuszczonych miejscach ukrytych w różnych zakamarkach Mazur. Z niewielkich stawów i rzeczek mogą skorzystać amatorzy wędkowania lub kajakowania – pod warunkiem, że zabiorą ze sobą odpowiedni ekwipunek lub wypożyczą go w jednym z licznych ośrodków rozsianych po całym regionie.

Zdecydowanie najlepszym miejscem, by rozpocząć taką wyprawę kajakową będzie szlak rzeki Krutyni, który toczy się leniwie przez prawie 100 kilometrów. Pokazuje on przekrój piękna tego regionu, a ukończenie całej Krutyni może zająć nawet kilka dni. Fani szukania przygód na własną rękę mogą zapuścić się w niezbadane rejony Mazur i sprawdzić, co spotkają na moczarach, albo jakie inspiracje natchną ich serce podczas odkrywania sekretów Puszczy Boreckiej. A może znajdą coś niezwykłego i historycznego w Wilczym Szańcu koło Kętrzyna? Miłośnicy dzikiej natury i zwierząt ucieszą się na wieść o tym, że północno-wschodni region Polski końmi stoi i to nie hodowlanymi! Niedaleko Popielina można zobaczyć 4 tabuny koników polskich, żyjących przez cały rok na wolności, bez ingerencji człowieka. Innymi rodzajami czterokopytnych, które można zobaczyć na Mazurach, są interesujące żubronie.

Jak dobrze spakować walizkę do samolotu?

Jak dobrze spakować walizkę do samolotu?

Remont zimą? To możliwe!

Remont zimą? To możliwe!

Jak przygotować garden party?

Jak przygotować garden party?

Sztuczne kwiaty w dekoracji wnętrz

Sztuczne kwiaty w dekoracji wnętrz

Sanki idealne – na co zwrócić uwagę?

Sanki idealne – na co zwrócić uwagę?

Podłogowe ABC

Podłogowe ABC

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności