Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania na wynajem

Na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania na wynajem

Podobno im mniej formalności, tym lepiej. Strzeż się jednak tej maksymy, gdy chcesz wynająć mieszkanie. W tym przypadku musisz wykazać się ostrożnością i rozeznaniem. Oto 10 kwestii, na które powinieneś zwrócić baczną uwagę.

1. Umowa

To najważniejsza część procesu wynajmu. Nie łudź się, że omijanie tego punktu przyniesie komukolwiek korzyści. Umowa jest aktem prawnym, który zabezpiecza obie strony – musi to być dokument w formie pisemnej, sygnowany przez właściciela mieszkania i osobę je wynajmującą. W treści powinny znaleźć się kwestie dotyczące okresu wynajmu, okresu wypowiedzenia umowy, wysokości i terminu comiesięcznych opłat oraz warunków ewentualnej kaucji.

Na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania na wynajem

2. Księga wieczysta

Zdarzało się, że mieszkanie udostępniała do wynajęcia osoba, która nie miała do tego prawa. Warto więc zweryfikować, czy mamy do czynienia z rzeczywistym właścicielem lokalu. Potwierdzi to wypis z księgi wieczystej.

3. Protokół zdawczo-odbiorczy

Jeśli podczas oglądania mieszkania dostrzeżesz widoczne wady lub konkretne usterki, poproś właściciela, by podpisał odpowiedni protokół. W innym przypadku wina za uszkodzenia, które już zastałeś, może spaść na Ciebie. Tak zwany protokół zdawczo-odbiorczy obejmuje wszystkie ruchomości dostępne w mieszkaniu (meble, sprzęt AGD, RTV itp.) oraz stan lokalu i znajdujących się w nim urządzeń. Taki dokument pozwala potem bezproblemowo rozwiązać umowę i odzyskać kaucję, gdy chcemy zaprzestać wynajmu.

4. Liczniki mediów

Wspólnie z właścicielem spiszcie stan liczników prądu, wody i gazu. Tylko wtedy będziesz wiedział, ile musisz zapłacić. Brak takiej informacji pozwoli nieuczciwemu właścicielowi obciążyć Cię fikcyjnymi kosztami, a historia zna wiele takich przypadków.

Na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania na wynajem

5. Kaucja

W większości przypadków właściciel wymaga wpłacenia kaucji na poczet ewentualnych zniszczeń zaistniałych z Twojej winy. Przekazując taką opłatę, zadbaj, by osoba przyjmująca pieniądze poświadczyła pisemnie, że je otrzymała. Jeśli z kolei musisz kaucję przesłać przelewem, poproś o numer osobistego konta właściciela, a sam przelew odpowiednio zatytułuj. Właściwy jego opis będzie stanowił dowód na wypadek, gdyby ktoś twierdził, iż niczego nie wpłacałeś.

6. Dodatkowe opłaty

Niekiedy ogłoszenia o wynajmie nie precyzują, czy podana kwota zawiera comiesięczne opłaty dodatkowe. Zawsze więc o to pytaj i sumuj potencjalne wydatki przed podpisaniem umowy. Może się okazać, że poza tzw. odstępnym zostaniesz zmuszony do opłacania czynszu powiększonego o ratę za kredyt mieszkaniowy.

7. Okres wypowiedzenia

To ważny zapis, który zabezpiecza Cię przed nagłą utratą dachu nad głową. Zazwyczaj ustala się miesięczny okres wypowiedzenia, co oznacza, że jeśli właściciel chce, byś zdał klucze, masz 30 dni na to, żeby znaleźć sobie nowe lokum.

8. Kwestia napraw

Choć to Ty z reguły odpowiadasz za uszkodzenia powstałe w czasie, gdy użytkowałeś mieszkanie, nie wszystkie zaistniały z Twojej winy. Warto więc przed podpisaniem umowy doprecyzować, kto będzie ponosił koszty ewentualnej naprawy hydrauliki czy instalacji elektrycznej, wymiany uszczelek i tym podobnych kwestii.

Na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania na wynajem

9. Współlokatorzy

Pamiętaj, że niektóre mieszkania wynajmuje się kilku niezwiązanym ze sobą osobom naraz. Dlaczego? Studenci chętnie płacą tylko za jeden pokój, bo równa się to niższym kosztom miesięcznym. Gdy zatem trafisz na bardzo atrakcyjną cenę, upewnij się, że nie oznacza to, iż będziesz dzielić mieszkanie z obcym współlokatorem.

 

Na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania na wynajem

10. Nieuczciwi pośrednicy

Jeśli chcesz wynająć mieszkanie przez agencję, najpierw dokładnie ją sprawdź. Niestety, zwłaszcza w większych miastach możesz natknąć się na nieuczciwe firmy, które kuszą wyjątkowymi ofertami. Kiedy zapłacisz za możliwość skorzystania z bazy danych (od 200 do nawet 600 zł!), okaże się, że upatrzona przez Ciebie oferta jest „już” nieaktualna, a pozostałe są zdecydowanie nieatrakcyjne. Mamy w tym przypadku do czynienia ze zwykłym wyłudzeniem, jednak nie spodziewaj się, że odzyskasz pieniądze. Droga prawna jest bardzo długa i trudno udowodnić, że zostałeś oszukany.

Pralka w rozsądnej cenie – jak wybrać najlepsze urządzenie?

Pralka w rozsądnej cenie – jak wybrać najlepsze urządzenie?

Jesienny kącik czytelniczy – przygotuj go z nami!

Jesienny kącik czytelniczy – przygotuj go z nami!

Maskowanie kabli – krok po kroku

Maskowanie kabli – krok po kroku

10 wnętrzarskich hitów tego lata

10 wnętrzarskich hitów tego lata

Pielęgnacja ogrodu zimą

Pielęgnacja ogrodu zimą

Back to school – pokój ucznia

Back to school – pokój ucznia

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności