Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Mega knitting, czyli dzierganie w rozmiarze XXL

Mega knitting, czyli dzierganie w rozmiarze XXL

Wyobraź sobie wielki, wełniany szal z ogromnymi oczkami – tak, dokładnie taki, który wygląda niczym pożyczony od wielkoluda. A teraz zastanów się, jakich rozmiarów druty były potrzebne do jego wydziergania. Widzisz je oczami wyobraźni? Jeśli tak, witamy w świecie mega knittingu – gwarantujemy, że będziesz zachwycony i zechcesz zostać w nim na dłużej.

Wielkie dzierganie

Mega knitting (nazywany czasem także extreme knitting lub giant knitting ) jest odmianą robienia na drutach, jednak używa się do niego niestandardowej wielkości narzędzi – średnica drutów wynosi co najmniej pół cala (około 12,5 mm), choć niektóre bywają tak duże, jak kije do gry w baseball! Haczyki zamontowane są na końcach igieł, co ułatwia operowanie nimi i zapobiega zsuwaniu się wełny. Techniki i rodzaje ściegów są takie same jak w tradycyjnej wersji dziergania, a powstałe wzory są duże, grube i masywne. Niektórzy całkowicie rezygnują z używania narzędzi i tworzy sploty na ramionach (tzw. arm knitting).

Początkowo mega knitting wykorzystywano w sztuce i ekscentrycznej modzie, traktowano jako wyjątkowe hobby, z czasem jednak na dobre wkradł się w codzienność, a dzierganie przestało uchodzić za rozrywkę dla starszych pań na emeryturze! Co więcej, młodzi ludzie odkryli urok ręcznych robótek, a posiadanie wełnianych cudów stworzonych na drutach stało się nie tylko modne, ale i konieczne!

Wełniany biznes

Jedną z prekursorek mega knittingu jest Ukrainka Anna Marinenko, która pierwszy wielki, wełniany projekt wykonała w 2015 roku – przypadkowo wpadł w jej ręce ogromny motek wełny merynosa, więc zamiast standardowych igieł do dziergania użyła… swoich ramion! Zdjęcie wykonanej pracy umieściła w Internecie, a odzew i zachwyt przerósł jej najśmielsze oczekiwania. Na fali pierwszego sukcesu postanowiła na stałe związać się z dzierganiem i z pomocą popularnego serwisu crowdfundingowego Kickstarter rozkręciła wełniany biznes. Dziś zarządza dwudziestoosobowym zespołem tkaczy i sprzedaje wyjątkowe projekty pod marką OHHIO.

Co można stworzyć techniką mega knittingu?

– narzuty i kapy na łóżka, kanapy,

– koce,

– dywaniki,

– poszewki na poduszki,

– szale, poncza i narzutki,

– czapki,

– swetry, tuniki i sukienki,

– posłania dla psa lub kota.

Wyjątkowe projekty oznaczają wyjątkowe ceny – zakup cudeńka wydzierganego techniką mega knittingu to niemały wydatek. Przykładowo, za koc z wielkich splotów trzeba zapłacić nawet około trzech tysięcy złotych! Alternatywą pozostaje wzięcie sprawy w swoje własne ręce i opanowanie sztuki wielkiego dziergania. Warto nie tylko ze względu na oszczędności, ale i korzyści płynące z robótek ręcznych – podobno obniżają poziom stresu, pomagają w rzuceniu palenia (ręce są zajęte!), usprawniają zdolności motoryczne i logiczne myślenie, rozwijają kreatywność, a także dają poczucie satysfakcji i szczęścia z wykonanej pracy. Nic, tylko dziergać!

Maskowanie kabli – krok po kroku

Maskowanie kabli – krok po kroku

Jak się chronić przed smogiem w mieszkaniu?

Jak się chronić przed smogiem w mieszkaniu?

Azjatyckie sposoby dbania o urodę

Azjatyckie sposoby dbania o urodę

Jak szybko posprzątać po remoncie?

Jak szybko posprzątać po remoncie?

Dekalog autostopowicza

Dekalog autostopowicza

Malowanie płytek – tania i skuteczna renowacja

Malowanie płytek – tania i skuteczna renowacja

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności