Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Makramy – krok po kroku

Makramy – krok po kroku

Wiązanie makram to idealne zajęcie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie rzemiosło oraz dekorowanie domu własnoręcznie stworzonymi ozdobami. Jeśli zastanawiasz się, do czego mogą Ci posłużyć takie dekoracje, zapoznaj się z naszymi propozycjami.

O makramach słów kilka

Makrama to znana od starożytności sztuka splotów, w której wykorzystuje się naturalne surowce, takie jak len, jedwab czy konopie. Wytwarza się je bez użycia narzędzi (igieł, szydełek czy drutów). Wyplecione przedmioty pasują do wszelkiego rodzaju pomieszczeń bogatych w zieleń, botaniczne elementy oraz orientalne i etniczne dodatki. Makramy pokochały instagramerki zajmujące się projektami typu zrób to sam, jak i przedstawiciele branży ślubnej, wykorzystujący te ozdoby do stylizowanych sesji fotograficznych, dekoracji sal weselnych, a nawet stylizacji panien młodych.

Otwórz się na ogrom możliwości

Rzemiosło wraca do łask, co w dobie internetowych tutoriali oznacza nic innego, jak nieograniczone możliwości w podglądaniu dekoracji różnych twórców i zbieraniu inspiracji przed samodzielnym stworzeniem pięknej ozdoby. Choć rodzajów makramowych węzłów jest sporo, to nawet znając te najprostsze, można wyczarować oryginalny dodatek do wnętrza (i nie tylko). Przygodę z wyplataniem warto zacząć od prostych form, np. bransoletek czy naszyjników, aby w dalszej fazie – przy odrobinie fantazji, talentu i czasu – tworzyć torby, hamaki, makatki, a nawet dywany i kwietniki.

 

Do dzieła!

Zanim zabierzesz się do wyplatania efektownych dekoracji, zainspiruj się! Instagram i Pinterest to prawdziwe kopalnie pomysłów. Jeśli makrama to dla Ciebie nowość, zapoznaj się z przewodnikami, w których zobaczysz podstawowe węzły oraz sploty, a potem przećwicz je  – trening czyni mistrza, a wiadomo, że pierwsze próby mogą być bardziej lub mniej udane. Węzły, które na początek powinno się opanować to płaski i spiralny. Chcąc stworzyć makramę, oprócz sznurka (który może być zarówno bawełniany, lniany, jak i nylonowy) będziesz potrzebować nożyczek i w przypadku ozdób wiszących również podstawy w postaci patyka, kija czy gałęzi. Jak zacząć tworzenie takiej ozdoby? Zamocuj sznurki do podstawy (w zależności od grubości np. 4 lub 8), przeplatając je przez pętelkę. Zacznij łączyć – przeplatać – sąsiadujące ze sobą sznurki – nr 1 z 2, nr 3 z 4 itd. Dbaj o symetrię, niech każdy węzełek będzie na tej samej wysokości. Takie bazowe sploty pozwolą Ci na dalszą pracę nad wymarzoną ozdobą w stylu boho.

 

Najpiękniejsze miejsca na jesienną podróż

Najpiękniejsze miejsca na jesienną podróż

5 pomysłów na sobotnie śniadanie

5 pomysłów na sobotnie śniadanie

Azjatyckie sposoby dbania o urodę

Azjatyckie sposoby dbania o urodę

Pielęgnacja skóry po lecie – jak o nią zadbać?

Pielęgnacja skóry po lecie – jak o nią zadbać?

Jaką książkę zabrać ze sobą na wakacje?

Jaką książkę zabrać ze sobą na wakacje?

Maskowanie kabli – krok po kroku

Maskowanie kabli – krok po kroku

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności