Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Magia luster

Magia luster

Choć mogłoby się wydawać, że ich funkcje w domu ograniczają się do jednego dobrze spojrzeć na nie z praktycznej perspektywy planując przestrzeń w mieszkaniu. Sprawdź, jak wykorzystać lustra we wnętrzach, by dobrze wykorzystać ich magię.

Czy wiesz, że lustrzane odbicie może nawet dwukrotnie powiększyć niewielki pokój? Zwierciadło zawieszone w odpowiednim miejscu może optycznie wydłużyć krótki korytarz, poszerzyć wąską sypialnię,  a nawet sprawić, że pomieszczenie wyda się wyższe niż w rzeczywistości! By skutecznie wykorzystywać te właściwości luster należy jednak umiejętnie rozmieścić je w mieszkaniu.

W korytarzu

Przedpokoje zazwyczaj nie należą do największych pomieszczeń w mieszkaniu. Często są bardzo wąskie i ciasne. Wieszaki i szafy na okrycia wierzchnie, które zazwyczaj znajdują się w tej części mieszkania dodatkowo pomniejszają tę przestrzeń. Jest na to jednak rada! Choć nie odzyskamy miejsca, które zajmują meble, możemy optycznie powiększyć przestrzeń za pomocą luster. Wybierając szafę, warto postawić na taką z lustrzanymi drzwiami – najlepiej przesuwnymi. Takie rozwiązanie jest świetne, jeśli nasz korytarz jest naprawdę mały. W ten sposób zaoszczędzimy bowiem miejsce na ścianie naprzeciwko szafy, a dodatkowo zyskamy możliwość, by przed wyjściem z domu obejrzeć całą swoją sylwetkę. Zwierciadło możemy też zamontować na drzwiach. Nim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy się jednak upewnić, że lustro nie stłucze się np. przy mocniejszym trzaśnięciu drzwiami, np. w wyniku przeciągu. Jeśli w korytarzu mamy do dyspozycji nieco więcej miejsca, warto stworzyć lustrzaną ścianę. W ten sposób efektownie powiększymy optycznie całe pomieszczenie, zwłaszcza, jeśli jest małe i wąskie.

Nie wieszajmy lustra naprzeciwko drzwi wejściowych. Znacznie ciekawszy efekt dekoracyjny uzyskamy, gdy umieścimy zwierciadło naprzeciwko wejścia do salonu – pod warunkiem, że dokładnie sprawdzimy, co się w nim odbija. Najlepiej, by był to ładny mebel albo ciekawa dekoracja.

Magia luster

W salonie

W wielu mieszkaniach salony są dość wąskie, co zaburza ich proporcje. Warto skorygować je za pomocą lustra. Świetnie sprawdzi się tu duża tafla w ramie pasującej do pozostałych elementów wystroju. Jeśli chcesz dodać pomieszczeniu głębi, zawieś lustro w poziomie – tak, by górna część ramy znajdowała się 1,5-1,7 m od podłogi. Efekt zależy nie tylko od wielkości, ale również kształtu lustra – poziomo ułożone lustro prostokątne doda właśnie głębi, pionowe – wydłuży niskie wnętrze.

W pokojach dziennych lustra najczęściej wieszane są na ścianie za sofą. To dobre rozwiązanie,

Warto natomiast unikać wieszania lustra na ścianie znajdującej się naprzeciwko kanapy. Jeśli je tam umieścimy, spędzając czas na sofie w salonie będziemy się w nim odbijać. A wówczas może towarzyszyć nam dziwne wrażenie, że ktoś nieustannie nas obserwuje.

Magia luster

Jeśli nie chcesz wieszać w salonie ogromnego lustra, rozważ umieszczenie na ścianie kilku mniejszych zwierciadeł o różnych rozmiarach, zamontowanych w formie galerii ściennej. Efekt będzie fantastyczny zwłaszcza wtedy, gdy wykorzystasz lustra w dekorowanych ramach, o różnych stylach. Takie rozwiązanie z powodzeniem zastąpi tradycyjne obrazy lub plakaty! A skoro mowa o walorach dekoracyjnych luster – warto zawiesić je także w miejscach, które wydają nam się puste. Zwierciadło w eleganckiej oprawie doskonale będzie prezentować się np. nad kominkiem czy komodą. Pamiętajmy, że lustra lubią eklektyzm. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by w salonie zaaranżowanym w stylu nowoczesnym powiesić lustrzaną taflę w ciężkiej, bogato zdobionej ramie.

W sypialni

Na sypialnię przeznacza się zazwyczaj najmniejszy pokój, ale nawet taki można optycznie powiększyć za pomocą luster. Zwierciadło możemy na przykład zastosować podobnie jak w salonie i powiesić je w poziomie, na ścianie za zagłówkiem łóżka. Jeśli natomiast chcemy zawiesić je na ścianie tuż obok łóżka, umieśćmy je na takiej wysokości, by nie odbijała się w nim leżąca w łóżku postać.

Dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie zwierciadła na ścianie naprzeciwko okien. W ten sposób mała sypialnia nie tylko optycznie się powiększy, ale także wypełni się światłem. Nim przymocujemy lustro do ściany, sprawdźmy jednak czy o poranku nie będą nam przeszkadzać promienie słońca padające na nas z obu stron. Innym ciekawym sposobem na skorygowanie proporcji pomieszczenia jest zawieszenie lustrzanej tafli pomiędzy dwoma oknami. Ten trik pozwoli nam optycznie podwoić powierzchnię pokoju. Jeśli nasza sypialnia znajduje się na poddaszu ze skosami, warto umieścić w niej wysokie lustro ustawione pionowo. Ta prosta sztuczka sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe niż w rzeczywistości.

Magia luster

Lustrzane sztuczki

Pamiętajmy, że lustro powinno nie tylko podkreślać atuty wnętrza i je dekorować, ale też korygować jego proporcje. Dlatego należy dobrze przemyśleć jego usytuowanie. Pamiętajmy, że zwierciadło powinno odbijać ciekawe elementy wystroju lub światło dzienne, a nie przypadkowe elementy wyposażenia. Lustrzane tafle to doskonałe narzędzie do stworzenia atrakcyjnej i przestrzennej aranżacji niewielkiego wnętrza. Większa ilość światła w sypialni lub miejsca w niewielkim pokoju dziennym znacznie zwiększy nasz komfort – nawet jeśli mamy do czynienia tylko ze złudzeniem optycznym.

Zwierzęce motywy we wnętrzu

Zwierzęce motywy we wnętrzu

Akcesoria behawiorystyczne dla psów

Akcesoria behawiorystyczne dla psów

Jesienne porządki w szafie

Jesienne porządki w szafie

Balkon bezpieczny dla kota

Balkon bezpieczny dla kota

Jak zorganizować city break?

Jak zorganizować city break?

Jak szybko posprzątać po remoncie?

Jak szybko posprzątać po remoncie?

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności