Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Kuchenny zawrót głowy

Kuchenny zawrót głowy

Kuchnia to serce domu. Odgrywa ważną rolę dla każdego z domowników, będąc zarówno miejscem kulinarnych ekspresji, ale również jadalnianą oazą smaków. Jak zaprojektować kuchnię, aby była funkcjonalna i równie świetnie się prezentowała?

Najważniejszym punktem w projektowaniu kuchni jest ocena naszych własnych potrzeb. O tym, dla kogo będziemy w niej gotować, należy myśleć już na samym początku – rodzina, znajomi, a może wyłącznie my sami? Pamiętajmy, że w kuchni będziemy spędzać najwięcej czasu. Dobrze byłoby nie marnować go ze względu na kiepską ergonomię.

Dobrze zaprojektowana kuchnia pozwoli na wielogodzinne eksperymentowanie z nowymi przepisami, pozwoli na szybkie realizowanie prostych przepisów również w środku tygodnia. Projektując kuchnię, pamiętajcie, aby dobrze zaplanować jej układ – najlepiej, gdy konkretne elementy pozwalają na oszczędność czasu i energii – nie musicie biegać z jednego końca na drugi ani wykonywać niepotrzebnych czynności.

Jak dobrać sprzęt AGD?

Zastanówcie się nad tym, czego tak naprawdę będziecie potrzebować oraz jak zagospodarować wszystkie sprzęty. Projekt kuchni powinien uwzględniać sprzęty zabudowane oraz wolnostojące, warto również skupić się na estetyce i całościowym wyglądzie.

Kuchenny zawrót głowy

fot. Werk Mebel

Kolorystyka kuchenna

Kolory generują nasz nastrój oraz dobre samopoczucie. W kuchni to równie istotnie, zwłaszcza że gotowanie ma być dla nas przyjemnością. Nowoczesna kuchnia łączy klasykę oraz chłodne barwy, które mogą powodować wrażenie sterylności pomieszczenia – nie każdy jest fanem takiej odsłony kuchennej. Jeśli chcecie wprowadzić przyjazne i ciepłe barwy, przychylcie się w stronę tradycyjnych projektów kuchni, które wprowadzają do niej atmosferę rodzinną, pełną ciepła i przytulności.

 

Kuchenny zawrót głowy

fot. Kuchnie Halupczok

Światło!

Nie zapomnijcie o oświetleniu – odgrywa ono najważniejszą rolę nie tylko w usprawnianiu procesu gotowania, ale również wpływa na nasz nastrój. Projektując kuchnię, musicie pomyśleć nie tylko o oświetleniu całego pomieszczenia, ale również odpowiednich fragmentów, w których będziecie wykonywać określone prace. Dobre oświetlenie blatów zapewni lepszą jakość przygotowania jedzenia, z kolei oświetlenie nad kuchenką ułatwi gotowanie. Wybierzcie naturalne oświetlenie, które pozytywnie wpłynie na Wasz nastrój i doskonale oświetli kuchnię, która przecież nie może być zaciemniona.

A może wyspa?

Wyspa kuchenna to sen niejednej Pani domu i niejednego zapalonego kucharza. Prezentuje się pięknie, ale czy na pewno jest taka praktyczna? Modne wyspy oraz półwyspy sprawdzają się tylko wtedy, gdy pomieszczenie jest naprawdę duże. Wówczas stanowią one nowoczesne wersje tradycyjnych stołów, przy którym śmiało można pracować. To doskonałe rozwiązanie dla kuchni otwartej, gdzie może stać się elementem wyznaczającym granicę między kuchnią a salonem.

 

Kuchenny zawrót głowy

fot. Mebel RUST

Tego unikaj!

Projekty kuchni sprzed kilku lat nie zawsze idą w parze z najnowocześniejszymi trendami. Jeśli zdecydowaliście się na zmiany, sprawdźcie, czego unikać.

Niskie blaty – prawdopodobnie nie lubicie się garbić ani wykonywać konkretnych czynności w pełnym dyskomforcie. Radzimy Wam zatem nie kierować się standardem sprzed kilku lat i wysokość blatów podnieść powyżej 85 cm.

Kuchenka w narożniku – powoduje same niedogodności. Po obu jej stronach powinny znajdować się blaty, które usprawnią proces gotowania i uczynią go jeszcze bardziej przyjemnym!

Zlewozmywak i kuchenka po przeciwległych stronach – niepraktyczne, niewygodne i niebezpieczne rozwiązanie. Przenoszenie garnka z palnika do zlewozmywaka powinno odbywać się nad blatem.

Mała odległość między kuchenką a zlewozmywakiem i lodówką. Potrzebujemy znacznej ilości miejsca w kuchni, zwłaszcza po to, by móc odkładać na bok produkty, a już na pewno gotowe potrawy.

Zbyt duże odległości pomiędzy sprzętem i urządzeniami – to duże utrudnienie, które nie tylko marnuje nasz czas, ale dodatkowo męczy dwa razy bardziej. Szkoda sił na długie wędrówki po kuchni!Przy projektowaniu kuchni skup się głównie na swoich własnych potrzebach – w końcu to Ty spędzisz w niej najwięcej czasu. Ważne, aby zadbać o jej oświetlenie, funkcjonalność oraz ergonomię. Nie zapomnij również o stylowym wykończeniu, bo najlepiej jest odkrywać nowe talenty kulinarne w naprawdę dobrze zaprojektowanej kuchni!

Jak wybrać podłogę do domu?

Jak wybrać podłogę do domu?

Jaką książkę zabrać ze sobą na wakacje?

Jaką książkę zabrać ze sobą na wakacje?

Najlepsze książki na marcowy wieczór

Najlepsze książki na marcowy wieczór

Garden party w stylu tropikalnym lub boho!

Garden party w stylu tropikalnym lub boho!

Oświetlenie ogrodu – o czym pamiętać?

Oświetlenie ogrodu – o czym pamiętać?

Makramy – krok po kroku

Makramy – krok po kroku

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności