Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Karma specjalistyczna – kiedy nasz pupil jej potrzebuje?

Karma specjalistyczna – kiedy nasz pupil jej potrzebuje?

Niektórych kotów i psów ze względu na stan zdrowia nie można karmić tradycyjną karmą. Kiedy należy do codziennego żywienia wprowadzić specjalistyczny pokarm? Czym różni się on od karm bytowych?

Karma bytowa, czyli…

Ten rodzaj karmy jest przeznaczony dla kotów i psów, które nie mają żadnych problemów zdrowotnych. Miejmy na uwadze, że tylko ta wysokiej jakości dostarczy zwierzęciu wszystkie niezbędne składniki. W jej składzie powinny znaleźć się białko, pierwiastki, witaminy i tłuszcze. Jednak o tym, czy karmę można uznać za wartościową, decyduje dopiero odpowiednie zbilansowanie tych składników. Kupując jedzenie dla pupila, powinniśmy przede wszystkim dokładnie czytać jego skład analityczny, czyli etykietę, z której dowiemy się o procentowym udziale różnych składników w karmie. Choć istnieje wiele opinii na temat żywienia psów i kotów, to należy przyjąć jedną zasadę – pełnowartościowa karma zawiera jak najwięcej mięsa. Białko roślinne nie jest dobrze przyswajane przez naszych czworonogów. Oczywiście, producenci bardzo często dodają do karm różnego rodzaju zboża, które są znacznie tańsze od wołowiny czy jagnięciny. Pamiętajmy, że regularne podawanie kotu czy psu droższej, ale odpowiednio zbilansowanej karmy, to inwestycja w jego zdrowie, co przełoży się na mniej wizyt u weterynarza w przyszłości.

Karma specjalistyczna, czyli…

Zwierzęta – podobnie jak ludzie – chorują. Kamica nerkowa, niewydolność nerek, stany zapalne jelit, cukrzyca, alergie pokarmowe, problemy skórne czy zwyrodnienie stawów to najczęstsze schorzenia, na które cierpią psy i koty. Jeśli weterynarz zdiagnozuje u naszego pupila stan chorobowy, wówczas może on zalecić stosowanie karmy specjalistycznej, nazywanej również weterynaryjną. Pożywienie to ma za zadanie wspomóc tradycyjne leczenie, a także przyspieszyć rekonwalscencję. Karmy specjalistyczne łagodzą lub całkowicie eliminują objawy choroby, polepszają komfort życia zwierzęcia oraz nierzadko przedłużają jego życie. Decyzji o podawaniu tego rodzaju karmy pod żadnym pozorem nie podejmujmy samodzielnie. Można ją stosować po konsultacji z lekarzem, który powinien przeprowadzić wywiad, wykonać badanie, a następnie postawić diagnozę.

POLECANY PRODUKT

 

 

Karma specjalistyczna – kiedy nasz pupil jej potrzebuje?

Co zawiera karma specjalistyczna?

Karma ta powstaje według ściśle określonej receptury i składa się przede wszystkim z odpowiednio dobranych i zbilansowanych składników, np. karmy suche i mokre dla kotów cierpiących na niewydolność nerek mają obniżoną zawartość fosforu i białka, a do karm dla psów z chorobą zwyrodnieniową stawów dodaje się często proszek z nowozelandzkiego małża zielonego, który korzystnie wpływa na tkankę chrzęstną.

Na rynku są dostępne m.in. karmy dla zwierząt: z cukrzycą, chorobami trzustki i układu pokarmowego, z problemami skórnymi czy stomatologicznymi. Wybór jest naprawdę duży.

Karma specjalistyczna – kiedy nasz pupil jej potrzebuje?

Cena karmy specjalistycznej

Karma weterynaryjna jest droższa od tej przeznaczonej dla zdrowego kota czy psa, np. za 2 kilogramy suchej karmy dla kotów z chorobami układu moczowego zapłacimy w sklepie internetowym od 60 do 70 zł, a koszt dobrej jakości karmy w 2-kilogramowym opakowaniu to ok. 30–40 zł. Im wyższa gramatura, tym cena jest niższa. Ta zasada dotyczy również karm bytowych. Kupując daną karmę po raz pierwszy, najlepiej wybrać jednak mniejsze opakowanie. Zwierzęta potrafią być naprawdę wybredne. W sytuacji, gdy kotu czy psu nie odpowiada smak danej karmy, możemy skorzystać z oferty od innego producenta. W przypadku karm weterynaryjnych koniecznie zasięgnijmy porady lekarza weterynarza.

Ciepłe i kolorystyczne wnętrza w jednym kadrze

Ciepłe i kolorystyczne wnętrza w jednym kadrze

Jak podróżować z pupilem?

Jak podróżować z pupilem?

Miękko i przytulnie

Miękko i przytulnie

Poznań alternatywnie

Poznań alternatywnie

Sposoby na jesień w Twoim mieszkaniu

Sposoby na jesień w Twoim mieszkaniu

3 rzeczy, które musisz zmienić w domu przed pojawieniem się dziecka

3 rzeczy, które musisz zmienić w domu przed pojawieniem się dziecka

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności