Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Jesienna pielęgnacja roślin

Jesienna pielęgnacja roślin

Jesień bywa mało łaskawą porą roku dla roślin, zwłaszcza tych, które lubią dużą dawkę słońca oraz ciepła. Ta pora roku generuje małą ilość światła naturalnego, jest ono pozbawione letniej intensywności, a także temperatura spada… W jaki sposób zadbać o pielęgnację roślin jesienią? Przeczytajcie w poniższym artykule.

Dni są coraz krótsze, do wnętrz naszych domów dociera mniejsza ilość światła, które również nie jest tak intensywne, jak chcielibyśmy, aby było. Większość roślin, które w porze letniej odsuwaliśmy od okien i ściągaliśmy z parapetów, teraz powinniśmy z powrotem odstawić na ich miejsce. Jeśli tego nie zrobimy, pędy roślinek wyciągną się, a zielone części znacznie zbledną.

Woda

Jesienią roślinki mają spowolniony metabolizm, a co za tym idzie, nie potrzebują takiej ilości wody, jakiej potrzebowały w porze letniej. Powinniśmy podlewać je rzadziej i w zdecydowanie mniejszych dawkach. Pamiętajmy o tym, aby zawsze przed podlaniem swoich roślinek sprawdzić podłoże – jeśli jego stan wskazuje na wilgotność – wówczas powinniśmy odczekać, aż podeschnie w ciągu kilku następnych dni i dopiero podlać roślinkę. Zalewanie korzeni roślinek w trakcie niskich temperatur może rozpocząć proces gnilny, a co za tym idzie – nie przetrwają zimy.

Jesienna pielęgnacja roślin

Nawóz

Roślinki doniczkowe nawozimy do końca września. Nie potrzebują one azotu, który powoduje, iż wzrastają na wysokość. Jeśli, z kolei, macie wrażenie, że Wasza roślinka marnieje, możecie zdecydować się na specjalną formę nawozu zimowego – jest on bogaty w potas oraz fosfor, a także mikroelementy, jednakże pozbawiony jest azotu. Taki nawóz można również stosować dla roślin, które kwitną w domu w porze jesiennej.

Nawilżenie

Jesień to pora roku, w której odkręcamy kaloryfery, aby móc się ogrzać, gdy za oknem pada i wieje zimny wiatr. Jednakże nasze roślinki nie przepadają za takim środowiskiem – podsychają i marnieją. Aby zapobiec temu działaniu powinniśmy zainwestować w nawilżacz powietrza oraz roślinki pryskać wodą ze spryskiwacza. Doniczki warto ustawić na tacy, która wypełniona jest kamykami polanymi wodą – woda odparowując nawilży listki naszych roślin.

Jesienna pielęgnacja roślin

Rośliny ogródkowe i balkonowe

Jesienią należy pamiętać o tym, aby podlewać rośliny balkonowe i ogrodowe regularnie, np.: co dwa dni, lecz w zależności od deszczu, jego ilości i odmiany. Żadna z roślin nie przepada za błotnistą ziemią, dlatego zawsze używaj subtelnego strumienia, np.: korzystając z sitka w konewce.

Pamiętaj również o tym, aby wraz z końcem lata przyciąć wszystkie pędy roślinek, które zdążyły latem zakwitnąć. Powoduje to, że rośliny wieloroczne w trakcie następnej wiosny wypuszczą nowe pędy. Okazy jesienne powinny być przycinane w późniejszym okresie – w połowie lub nawet na koniec listopada.

Jeśli jesteś fanem wrzosów – wówczas te roślinki przycinaj dopiero wraz z początkiem kwietnia. Wówczas byliny zostają pobudzone do wypuszczania jeszcze bardziej zagęszczonych pędów.

Jesienna pielęgnacja roślin
Pamiątki z egzotycznych podróży

Pamiątki z egzotycznych podróży

Sylwestrowe stylizacje

Sylwestrowe stylizacje

Przygotuj się na malowanie – jak przeprowadzić remont samemu?

Przygotuj się na malowanie – jak przeprowadzić remont samemu?

Say cheese, czyli jak robić dobre zdjęcia

Say cheese, czyli jak robić dobre zdjęcia

Historie domowe Agnieszki: Legowisko dla psa

Historie domowe Agnieszki: Legowisko dla psa

Drzwi dopasowane do wnętrza? To działa!

Drzwi dopasowane do wnętrza? To działa!

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności