Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Jazda na rolkach – jak zacząć?

Jazda na rolkach – jak zacząć?

Pierwsze dni lata to idealny czas, aby pomyśleć o nowej formie aktywności fizycznej. Ruch, świeże powietrze i promienie letniego słońca - to wszystko zapewni nam jazda na rolkach. Od czego najlepiej rozpocząć swoją przygodę na ośmiu kółkach? Przeczytaj nasz krótki poradnik!

Naukę jazdy na rolkach można rozpocząć właściwie w każdym wieku! Na załapanie podstawowych zasad wystarczy kilka godzin, a podczas uprawiania tego sportu nasze stawy i kręgosłup nie są aż tak narażone na przeciążenia jak chociażby podczas biegania. Jednak początkującym rolkarzom często zdarzają się upadki, dlatego już na początku swojej przygody z tym sportem warto zadbać o odpowiedni sprzęt, który zapewni nam bezpieczeństwo na asfaltowych ścieżkach.

Sprzęt

Najprostsze rolki kupimy już za ok. 150 złotych – choć profesjonaliści mogą z powodzeniem wyposażyć się w takie nawet za kilka tysięcy. Przy wyborze sprzętu zdecydowanie warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Plastik powinien być dobrej jakości, a cholewka dobrze dopasowana do naszej stopy. Pamiętajmy też o grubości skarpet, które będziemy zakładać do jazdy. Muszą być dobrane tak, aby klamry na naszej stopie zapinały się idealnie. Jeżeli będą zbyt luźne, możemy podczas jazdy skręcić kostkę i nabawić się groźnej kontuzji. Zbyt ciasne zapięcie spowoduje zaś to, że nasze stopy szybko będą cierpły.

Jazda na rolkach – jak zacząć?

Warto zwrócić też uwagę na wielkość i twardość kółek, które będą miały nasze rolki. Te z większą twardością są polecane dla osób, które ważą trochę więcej. Pamiętajmy jednak, że w przeciwieństwie do tych miękkich gorzej amortyzują jazdę po nierównej nawierzchni. Koła z większą średnicą pozwalają nam rozpędzić się do większych prędkości, więc na początek dla naszego bezpieczeństwa lepiej zdecydować się na te mniejsze.

Rolki to nie wszystko. Zwłaszcza na początku powinniśmy zadbać o dobrej jakości kask i ochraniacze na dłonie, łokcie i kolana. Jeżeli jednak chcemy ograniczyć wydatki, na rolkach dobrze sprawdzi się np. kask, którego używamy do jazdy na rowerze.

Jazda na rolkach – jak zacząć?

Pierwsze wyjście

Kiedy mamy już skompletowany sprzęt, możemy udać się na poszukiwania prostych i gładkich alejek. Pamiętajmy, aby do nauki wybrać miejsce z dala od ruchu samochodowego. Na nasze pierwsze wyjście na rolki warto zabrać ze sobą przyjaciela, który pomoże nam w utrzymaniu równowagi – niekoniecznie musi być to ktoś, kto na co dzień jeździ na rolkach.

Jeżeli mamy doświadczenie z jazdą na łyżwach, nauka pójdzie nam zdecydowanie szybciej. Zegnijmy kolana i pochylmy lekko tułów do przodu – jest to szczególnie ważne dla początkujących rolkarzy, pomoże nam bowiem zapobiec niebezpiecznemu w skutkach upadkowi do tyłu. Odpychać powinniśmy się bokiem rolki, a nasze ruchy powinny być możliwie jak najdłuższe i płynne.

Sama jazda nie jest skomplikowana, prawdziwą sztuką jest umiejętność prawidłowego zahamowania ? Na początku pomoże nam w tym hamulec, umieszczony z tyłu prawej rolki. Należy przenieść na niego ciężar ciała i zatrzymać się. Z biegiem czasu zwykle zaczyna on jednak przeszkadzać i powodować, że częściej tracimy równowagę podczas jazdy. Dlatego warto nauczyć się tzw. hamowania rolką. Podczas jazdy jedną rolkę należy ustawić prostopadle do drugiej i hamować wszystkimi kółkami umieszczonymi w płozie.

Kolejne kroki

Kiedy już nabędziemy podstawowe umiejętności, czas na doskonalenie jazdy. Zatrzymanie przez obrót czy prawidłowo wykonana przekładanka potrafią sprawić wiele frajdy. Najważniejsze by pamiętać, że nauka jazdy na rolkach bez upadków jest niemal niemożliwa i nie zniechęcić się na samym początku. Drobne potknięcia to nic przy przyjemności jazdy, a trening czyni mistrza!

Fotele do czytania

Fotele do czytania

Jak przygotować swój ogród i balkon na przedwiośnie?

Jak przygotować swój ogród i balkon na przedwiośnie?

Domowe biuro – gdzie i jak je zaaranżować

Domowe biuro – gdzie i jak je zaaranżować

Sztuczne kwiaty w dekoracji wnętrz

Sztuczne kwiaty w dekoracji wnętrz

Przygotuj się na zakończenie roku

Przygotuj się na zakończenie roku

Magicznych świąt!

Magicznych świąt!

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności