Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Jak wyrobić nawyk?

Jak wyrobić nawyk?

Mamy marzenie, cel, jesteśmy mocno zmotywowani, więc na początku trzymamy się naszego postanowienia, a później? Poźniej jest już różnie. Zazwyczaj znajdujemy sobie mnóstwo wymówek, które trzymają nas z daleka od kontynuowania zaplanowanych czynności.

Nawyk to czynność, którą wykonujemy automatycznie, odruchowo, a którą nabywamy – bardziej lub mniej świadomie – poprzez jej powtarzanie. Co należy zrobić, aby trwale wyrobić w sobie nawyk, który nawet po jakimś czasie będzie częścią naszego życia?

Siła przyzwyczajenia

Istnieje powiedzenie, że motywacja jest tym, co pozwala nam zacząć, a nawyk tym, co pozwala wytrwać. Człowiek w pewnych działaniach jest wyposażony w mechanizmy, które pozwalają na wykonanie zadań bez szczególnej motywacji. Tego rodzaju czynnościami są nawyki. Wykonując je codziennie, często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele zadań realizujemy w ten właśnie sposób. Zaletą nawyków jest to, że nie musimy się specjalanie mobilizować, aby podjąć działanie. Wniosek z tego jest taki, że jeśli chcemy coś robić codziennie, bez motywowania się, to trzeba z tego zrobić nawyk. Mówi się, że na wypracowanie nawyku potrzebujemy 21 lub 30 dni, jednak jak wynika z badań naukowych, to tylko magiczne liczby. Według psychologów z University College London do wytworzenia nawyku potrzeba 66 dni, lecz jest to wartość bardzo uśredniona, gdyż przedział czasowy, w zależności od indywidualnych uwarunkowań osoby, waha się w rzeczywistości między 18 a nawet 254 dniami. Warto je jednak w sobie wyrabiać.

Zamień to w nawyk!

Wbrew pozorom większość codziennych czynności wykonujemy dzięki nawykom. Potrafisz komuś wytłumaczyć krok po kroku, jak wiązać buty? To właśnie jedna z tych czynności, którą wykonujemy nawykowo, nie zastanawiając się zbytnio. Akywne są wówczas inne części mózgu niż te, które pracują przy rozwiązywaniu nowego zadania. Tak samo jest z myciem zębów czy prysznicem. Nawyki są więc niezbędne do naszego codziennego, normalnego funkcjonowania, abyśmy nie musieli się zastanawiać nad każdą czynnością, którą wykonujemy w ciągu dnia.

Choć proces ten wymaga wytrwałości – jest prosty. Żeby dana czynność stała się nawykiem, musisz ją sobie jak najbardziej ułatwić. Zachętą do codziennej aktywności fizycznej może być strój sportowy, który położysz wieczorem przy łóżku, by była to pierwsza rzecz, na którą rano spojrzysz. Wskazówką do nauki języka może być otwarcie książki z danym tematem o określonej godzinie każdego dnia.

Zmiana na próbę

Powodem, dla którego zazwyczaj ludziom nie udaje się kontynuować nowego nawyku, jest fakt, iż tak duża zmiana w ich życiu wymaga sporo energii i czasu. Wprowadzenie czegoś nowego z dnia na dzień i postanowienie, że od jutra to będzie częścią naszego życia, może wydawać się zbyt trudne, zwłaszcza jeśli nadal jesteśmy przyzwyczajeni do starego nawyku.

W takiej sytuacji można zdecydować, że nowe postanowienie będzie tylko próbą na 30 dni i jeśli się nie uda, nic złego się nie stanie. Ustal na przykład, że przez następny miesiąc będziesz codziennie przez pół godziny czytać, ćwiczyć lub uczyć się języka – to tylko miesiąc, potem z czystym sumieniem możesz przestać to robić. Co ciekawe, po kilku dniach łatwiej będzie kontynuować wykonywanie zaplanowanych czynności, bo przecież możesz odliczać dni, które zostały do końca tego zadania.

Oczywiście wciąż potrzebna jest odrobina determinacji, żeby dotrzymać tego postanowienia przez miesiąc, jednak będzie dużo łatwiej. Co jednak zrobisz, gdy minie 30 dni?

  1. Jest wysoce prawdopodobne, że przez 30 dni zdążysz już wytworzyć swego rodzaju rutynę. Przyzwyczaisz się do niej i normalne dla Ciebie będzie, że czwartkowe wieczory spędzasz tak, a nie inaczej.
  2. Jeśli Twoim celem było złamanie jakiegoś nawyku, przez te 30 dni w pewnym stopniu odzwyczaisz się od niego. Miesiąc bez telewizji sprawi, że już nie wrócisz do niej z taką intensywnością jak na początku i zastanowisz się dobrze, zanim włączysz odbiornik.
    Wytrwanie przez 30 dni w postanowieniu to sukces, ogromna motywacja i wzmocnienie pewności siebie. Po tym czasie będziesz już w stanie zobaczyć, co daje Ci ta nowa rutyna, jakie masz z niej korzyści. Będziesz wiedzieć, czy jest to rzeczywiście coś co warto robić dalej. Będziesz mógł przewidzieć, jakie efekty przyniesie pozostanie przy tym nawyku.
  3. Ważne, aby planując wyrobienie sobie nowego nawyku, nie decydować się od razu na trwałą zmianę. Zdecyduj się na próbę i pomyśl, że po tym okresie zdecydujesz, co dalej. Ważne jest, abyś na razie za dużo nie planował. W tej koncepcji chodzi o to, aby rozpocząć i dotrzeć do momentu, gdy nawyk już zdąży „wejść w krew”. Potem jest już łatwiej, bo jeśli uznasz, że nawyk jest wartościowy, z przyjemnością będziesz go kontynuować.

Istnieje mnóstwo aplikacji ułatwiających wyrabianie nawyków, np. Fabulous czy Habitica. Polecamy również książkę „Siła nawyku” Charlesa Duhigga.

WSKAZÓWKI:

  • Jeden nawyk na raz. Budowanie dwóch lub trzech nawyków w tym samym czasie jest znacznie trudniejsze. Mamy ograniczone zasoby, jeżeli chodzi o kwestię budowania nowej rutyny – warto o tym pamiętać.
  • Wykorzystaj czas. Jeśli chcesz się pozbyć nawyku, np. palenia papierosów, zawsze planuj sobie coś w czasie, gdy paliłeś. Nazywamy to mechanizmem licencjonowania moralnego. Zamiast coś sobie zabierać – daj!
  • Wyobraź sobie sukces. Podczas kilku pierwszych dni poświęć kilka minut dziennie na wyobrażenie sobie, jak to będzie, gdy już wyrobisz w sobie nowy nawyk. Wizualizuj sobie to, jak wyglądasz i jak wygląda Twoje życie, co będziesz czuł,  takie spojrzenie na sprawę będzie źródłem silnej motywacji.
  • Napisz to na papierze. Weź długopis i dokładnie napisz, na czym ma polegać Twój nowy nawyk. Taka deklaracja jest znacznie silniejsza niż sformułowana tylko w głowie. Pamiętaj, żeby opis był dokładny.
  • Powiedz rodzinie i przyjaciołom o nowym nawyku, który chcesz w sobie wyrobić. Publiczna deklaracja to potężny motywator.
Przedpokój – 5 pomysłów na udaną realizację

Przedpokój – 5 pomysłów na udaną realizację

Pomysły na kreatywne zagospodarowanie parapetów

Pomysły na kreatywne zagospodarowanie parapetów

3 rzeczy, które musisz zmienić w domu przed pojawieniem się dziecka

3 rzeczy, które musisz zmienić w domu przed pojawieniem się dziecka

Jak przygotować garden party?

Jak przygotować garden party?

Gdzie spędzić noc sylwestrową?

Gdzie spędzić noc sylwestrową?

Świąteczna dekoracja balkonu – ciekawe rozwiązania

Świąteczna dekoracja balkonu – ciekawe rozwiązania

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności