Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Jak wybrać szelki dla psa?

Jak wybrać szelki dla psa?

Puszorek – niektórym to słowo może kompletnie nic nie mówić, nawet jeśli posiadają czworonożnego przyjaciela. A chodzi po prostu o… szelki.

Puszorek czy obroża?

Jeśli nasz czworonóg nie przepada za obrożą, to właśnie szelki doskonale sprawdzą się, gdy wybierzemy się z nim na spacer. Dodatkowo, w przypadku gdy zwierzak mocno szarpie się na smyczy przyczepionej do obroży, istnieje ryzyko przyduszenia lub kontuzji karku, a wszystkim nam zależy, by nic takiego się nie zdarzyło.

Obroże nie zawsze są jednak złe – zwłaszcza dla małych, niesfornych psiaków podczas nauki chodzenia na smyczy. W tym przypadku istnieje możliwość, że szelki mogą spowodować nieprawidłową postawę, a nawet uszkodzić żebra. Obroże przydadzą się również w przypadku agresywnych psów, gdy trzeba odwrócić jego głowę od niebezpiecznych przedmiotów, dzieci albo innych zwierząt.

 

Jak wybrać szelki dla psa?

Jak odpowiednio dopasować szelki?

Należy wykonać kilka pomiarów: obwód wokół szyi w najszerszym punkcie, podobnie wokół klatki piersiowej, długość linii górnej (odległość między punktem pomiaru szyi a klatki piersiowej) oraz linii dolnej (między dolnym punktem pomiaru szyi a klatki piersiowej).

Szelki nie powinny być za grube, za ciasne, ani zbyt obcierające, a już na pewno nie z ostrymi krawędziami i innymi elementami, które mogłyby podrażnić skórę naszego zwierzaka. Przydadzą się za to takie wykonane z szybko schnącego materiału, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Na zakupy warto zabrać psiaka i na nim dopasować puszorek oraz odpowiednie ustawienie regulacji; materiał nie powinien w żadnym miejscu ani uciskać, ani luźno wisieć. Nie zaciskajmy szelek zbyt mocno – sprawimy zwierzęciu wtedy ból.

Jak wybrać szelki dla psa?

Które szelki wybrać?

Każdy odpowiednio zaopatrzony sklep zoologiczny może zaproponować więcej niż jeden rodzaj szelek. Wybór zależy od tego, do czego konkretnie będą używane; nic nie stoi więc na przeszkodzie, by kupić więcej niż jedną parę.

Najpopularniejsze są szelki spacerowe, tak zwane „step-in” (z języka angielskiego: „wchodzone”), czyli klasyczny model przeznaczony do codziennych spacerów po parkach, polach czy mieście. Pies wchodzi w nie przednimi łapami, a pasy spinające zapinają się na jego łopatkach. Te szelki luźne, lekkie i zdecydowanie najwygodniejsze dla zwierzaka. Właśnie one są często wykonywane z szybkoschnących materiałów, dodatkowo ozdobionych w najróżniejsze wzory i kolory, których wybór zależy tylko od naszych preferencji.

„Guard” to krój polecany dla większych psów, którym szelki „step-in’ wpijają się pod pachami. Tutaj mamy dwa pasy dystansujące, na górze oraz na dole, dzięki czemu boczne są odsunięte i zmniejsza się możliwość uciskania właśnie pod pachami, ale te szelki mogą okręcać się na zwierzaku. Ten model poleca Turid Rugaas, jedna z najbardziej doświadczonych trenerek psów w Norwegii.

Równie popularne są szelki sportowe, przeznaczone do uprawiania różnego rodzaju sportów wspólnie ze zwierzakami, w końcu czym jest poranny jogging bez towarzysza?

Jak wybrać szelki dla psa?

Przy częstych podróżach warto zwrócić uwagę na tak zwane szelki bezpieczeństwa, które są wyposażone w zapięcia umożliwiające dopasowanie ich do klamer pasów w samochodzie. Często mają dopięte odblaskowe trójkąty, dzięki którym nawet po zmroku pies będzie widoczny z daleka.

Dobierzmy to, co będzie najodpowiedniejsze i najwygodniejsze dla naszego pupila, ale nic na siłę. Niektóre rodzaje mogą się nie sprawdzić albo być źle dobrane na długości, czym nie warto się zniechęcać. Za którymś razem z pewnością znajdziemy ideał!

3 rzeczy, które musisz zmienić w domu przed pojawieniem się dziecka

3 rzeczy, które musisz zmienić w domu przed pojawieniem się dziecka

5 pomysłów na szybki lunch do pracy

5 pomysłów na szybki lunch do pracy

Przegląd książek i filmów animowanych dla dzieci

Przegląd książek i filmów animowanych dla dzieci

Pamiątki z egzotycznych podróży

Pamiątki z egzotycznych podróży

Magicznych świąt!

Magicznych świąt!

10 ramek na zdjęcia, które wykonasz własnoręcznie

10 ramek na zdjęcia, które wykonasz własnoręcznie

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności