Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Jak wybrać podłogę do domu?

Jak wybrać podłogę do domu?

Miękka, twarda, ciepła, zimna, odporna na ścieranie czy łatwa do położenia? Takie pytania zadajemy sobie przed wyborem podłogi do własnego domu. Raz położona, stanie się trwałym elementem wystroju, trudnym do zmiany. Dlatego tak ważne jest, by podjąć mądrą decyzję podyktowaną nie tylko względami estetycznymi, ale i praktycznymi.

Do wyboru, do koloru

Oferta sklepowa jest dziś bogata, co cieszy oko, ale z pewnością nie ułatwia wyboru. Możemy wszak zainwestować w deski, panele, płytki podłogowe czy chociażby wykładzinę. W grę wchodzi jeszcze mnogość wzorów i kolorów, a także różnej maści promocje, które kuszą niskimi cenami. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Panele w salonie

Jeśli zdecydujemy się na panele podłogowe do salonu, przede wszystkim bądźmy ostrożni w przypadku towarów objętych promocją. Najczęściej bowiem obniża się ceny panelom o mniejszej grubości i gorszej klasie ścieralności. Owszem, możemy dzięki temu zaoszczędzić, ale bardzo szybko się to na nas zemści.

Klasę ścieralności oznacza się symbolami od AC1 do AC5, przy czym im wyższa wartość, tym lepiej, bowiem panele są bardziej odporne i mają większą twardość. Fachowcy twierdzą, iż do sypialni, gdzie zazwyczaj pojawiamy się w miękkich kapciach lub na bosaka, w zupełności wystarczy AC2, ale już salon, w którym przyjmujemy gości, wymagać będzie minimum klasy AC4, a najlepiej wybrać AC5.

A co z ogrzewaniem podłogowym? Czy panele się podeń nadają? To zależy. Najczęściej można je kłaść na podłogę z ogrzewaniem wodnym. Gorzej rzecz się ma z elektrycznym. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie sprawdzać oznaczenia na opakowaniu.

Jak wybrać podłogę do domu?

A może jednak drewno?

Drewno to materiał bardzo wytrzymały, który służyć będzie latami i żaden panel nie może się z nim równać. Najtwardsze rodzime drewno pochodzi z takich drzew, jak modrzew, dąb, grab, jesion, klon czy jawor i będzie idealne do często eksploatowanego salonu.

W ostatnim czasie dominującym trendem w podłogach drewnianych jest zdecydowanie deska dębowa, w naturalnym kolorze lub bielona. Przeważnie szerokie deski – 160 lub 180 mm.
Od kilku lat dużą popularności cieszy się też jodła francuska i węgierska oraz klasyczna jodła układana z parkietu.

Najczęściej rozmiar desek dobierany jest do wielkości pomieszczeń.  W dużych, dobrze oświetlonych salonach postawmy na szerokie i długie deski. W mniejszych pokojach raczej węższe lub parkiet. W pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, jak np. łazienka najlepiej sprawdzą się gatunki drewna, które dobrze znoszą taki klimat, np. Teak Indonezyjski. Nie ma przeciwwskazań do montażu podłogi drewnianej w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy przedpokój. Aktualnie obowiązujące trendy designerskie wskazują na jednolitą podłogę w całym mieszkaniu, co optycznie powiększa przestrzeń. Warto jednak do takich pomieszczeń wybierać podłogi wykończone olejowoskiem, daje on możliwość miejscowej naprawy podłogi oraz łatwej i szybkiej renowacji całej powierzchni – mówi ekspert z salonu Parkiet Studio – Rafał Derlatka.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając parkiet do pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym?

Wybierając drewno na podłogę ogrzewaną, należy kierować się przede wszystkim:

  • współczynnikiem skurczu (powinien być jak najniższy),
  • czasem osiągania przez drewno równowagi higroskopijnej (powinien być jak najdłuższy).

Takie właściwości mają: merbau, doussie, iroko, jatoba, a z gatunków krajowych – dąb i jesion.

Jak wybrać podłogę do domu?

Najlepiej stosować podłogi gotowe, które mają budowę warstwową z wzajemnie prostopadłym ułożeniem słojów w poszczególnych warstwach. Takie rozmieszczenie zmniejsza zmiany wymiarów liniowych poszczególnych elementów wskutek skurczu i przez to wyraźnie ogranicza powstawanie szczelin – nawet wtedy, gdy deski są szerokie.

Aby utrzymać podłogę drewnianą w jak najlepszej kondycji, dobrą praktyką jest umieszczenie wycieraczek przy wszystkich drzwiach wejściowych, dzięki temu unikniemy nanoszenia do wnętrza piasku, błota, śniegu oraz wody. Wszystkie meble najlepiej podkleić filcem, a w przypadku obrotowych foteli zastosować specjalne kółka do drewnianych powierzchni lub maty ochronne z bezbarwnego polietylenu oraz starać się unikać chodzenia po podłodze w butach na obcasie. Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza również przyczyni się do utrzymania podłogi w należytym stanie.

Do konserwacji i pielęgnacji podłóg należy używać tylko profesjonalnych środków pielęgnacyjnych, zalecanych przez producenta lub wykonawcę podłogi drewnianej. Pielęgnację należy powtarzać przez cały okres w zależności od użytkowania podłogi i intensywności zużycia. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się z pięknego wyglądu podłogi oraz znacznie przedłużymy jej żywotność – radzi ekspert z salonu Parkiet Studio – Rafał Derlatka.

Instagramowe trendy w aranżacji wnętrz

Instagramowe trendy w aranżacji wnętrz

Betonowe donice – jak je zrobić krok po kroku?

Betonowe donice – jak je zrobić krok po kroku?

Jak zorganizować city break?

Jak zorganizować city break?

Jak wpleść ruch w naszą codzienność?

Jak wpleść ruch w naszą codzienność?

Wiosenny przegląd poduszek

Wiosenny przegląd poduszek

Dekalog autostopowicza

Dekalog autostopowicza

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności