Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Jak szybko posprzątać po remoncie?

Jak szybko posprzątać po remoncie?

Porządki po pracach remontowych często stanowią prawdziwe wyzwanie. Odkurzanie, szorowanie, zmywanie, polerowanie – długo można by wymieniać czynności z listy prac niezbędnych do tego, by mieszkanie lub dom przywrócić do stanu używalności. Jak zatem sprzątać szybko i skutecznie?

Po pierwsze: bądź zapobiegliwy

Chcesz szybko posprzątać po remoncie? Zadbaj więc o odpowiednie zabezpieczenie pomieszczeń, zanim w ogóle zaczniesz remont! Bywa, że naszym problemem jest zapalczywość. Rwiemy się do prac, nie bacząc na to, jak bardzo będziemy przy tym brudzić. Tymczasem godzina poświęcona na zabezpieczenie remontowanych pomieszczeń to czasem dwie godziny zaoszczędzone potem na ich sprzątaniu.

Malujesz, tynkujesz, szpachlujesz? Doskonale! Nim jednak przystąpisz do prac, dokładnie zabezpiecz pomieszczenie folią malarską, którą za przysłowiowe grosze kupisz w każdym markecie budowlanym. Pamiętaj też o zabezpieczaniu obiektów narażonych na ubrudzenie farbą, np. grzejników, drzwi do pokoju i okien PCV.

Nieocenioną pomoc stanowią też… worki na śmieci, z których warto korzystać od początku remontu. W trakcie prac rośnie bowiem góra śmieci, które często rzucamy pod siebie, a to stanowi główny grzech prac remontowych. Wszystkie odpadki, takie jak brudne ściereczki, niepotrzebne lub zużyte fragmenty taśm malarskich, opakowania po pędzlach itd., powinny trafiać do worków na śmieci, które po zapełnieniu należy od razu wynosić, by nie zajmowały miejsca i nie przeszkadzały w pracach. Efekt Cię zadziwi, bowiem gdy przyjdzie Ci sprzątać po remoncie, przekonasz się, jak niewiele śmieci zostało do zebrania.

Po drugie: pamiętaj o grawitacji!

Co to znaczy? Jak doskonale wiesz, wszystko, co jest cięższe od powietrza, opada na ziemię. Jeśli zaczniesz więc od sprzątania podłóg, bądź pewien, że Twoja praca pójdzie na marne, bowiem opadający z góry kurz zabrudzi je ponownie.

Dlatego zawsze w czasie prowadzenia porządków poremontowych kieruj się z góry na dół. Dzięki temu pozwolisz wszelkim nieczystościom swobodnie opaść na podłogę, którą uprzątniesz na samym końcu.

Po trzecie: szanuj swój odkurzacz

Nie musisz do niego pieszczotliwie przemawiać, niczym Jerzy Stuhr w słynnej komedii Machulskiego. Wystarczy, że zadbasz o to, by nie uszkodzić go w czasie sprzątania. Przeciętny odkurzacz nie jest bowiem przystosowany do poremontowych prac porządkowych. Dlatego też, o ile nie dysponujesz sprzętem specjalistycznym, zacznij od zwykłej zmiotki i szufelki, którymi uprzątniesz grubsze i cięższe odpadki.

 

Jak szybko posprzątać po remoncie?

Po czwarte: zaczynaj na sucho

To podstawowa zasada sprzątania po każdym remoncie. Najpierw sprzątasz na sucho. Zamiatasz, odkurzasz, a dopiero potem ścierasz na mokro. Na pewno nie chciałbyś, by pod wilgotną ściereczką znalazły się uciążliwe, zaschnięte fragmenty betonu, cementu czy innej zaprawy, które porysują meble lub stolarkę okienną, a nawet szyby.

Po piąte: odzież robocza ma znaczenie!

Co ma odzież robocza do szybkiego sprzątania? Jeśli przed remontem ze swojej garderoby wybierzesz stare ubrania, które wyszły już z mody lub po prostu nie nadają się już do noszenia na zewnątrz z uwagi na dziury, plamy czy inne uszkodzenia, zaoszczędzisz czas na ich późniejszym praniu. Gdy przestaną być potrzebne, po prostu je wyrzucisz.

Pamiętaj przy tym, by nie sprzątać w ubraniach, które nosiłeś w czasie remontu, bo są one źródłem kurzu i innych odpadków. Pozbądź się ich od razu i użyj kolejnej zmiany ubrań po to, by prace porządkowe wykonywać już w czystej garderobie.

Jak szybko posprzątać po remoncie?

Po szóste: na końcu na mokro

Wiadra, mopy, gąbki, szmatki, zwłaszcza te, które dobrze chłoną wilgoć, to Twój ostateczny oręż. Prace na mokro zostawiasz zawsze na koniec. Inaczej zafundujesz sobie prawdziwe błoto!

Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ilością wody. Tę trzeba ograniczyć do minimum. W żadnym wypadku nie myj też ścian krótko po nałożeniu farby! Instrukcja malarska dostępna na opakowaniu (puszce lub wiadrze) powinna informować, jakie jest okres schnięcia i kiedy można przystąpić do czyszczenia powierzchni. Także tutaj musisz jednak pamiętać, że nawet najwyższa klasa odporności na ścieralność nie oznacza, że możesz ściany do woli moczyć czy szorować. Te prace przeprowadzasz zawsze delikatnie z użyciem lekko wilgotnych ściereczek.

Po siódme, gdy brak czasu…

Może się zdarzyć i tak, że remont wyczerpie Twój wolny czas. Co wtedy? Każdy dzień opóźnienia w sprzątaniu to problem, bo zanieczyszczenia będą roznosić się po całym mieszkaniu. W takim przypadku warto wynająć ekipę sprzątającą, która sprawnie, szybko i profesjonalnie upora się z brudem i odpadkami. W końcu czas to pieniądz!

Szakszuka w 5 krokach

Szakszuka w 5 krokach

Saltwash – opis trendu i najciekawszych realizacji

Saltwash – opis trendu i najciekawszych realizacji

Squash. Pierwsze kroki

Squash. Pierwsze kroki

Jak podróżować z pupilem?

Jak podróżować z pupilem?

Jesienna aktywność – przegląd akcesoriów

Jesienna aktywność – przegląd akcesoriów

Zawód: dekorator

Zawód: dekorator

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności