Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Jak się chronić przed smogiem w mieszkaniu?

Jak się chronić przed smogiem w mieszkaniu?

W okresie jesienno-zimowym słowo „smog” odmieniane jest przez wszystkie przypadki i to niestety, w niezwykle negatywnym kontekście. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenie powietrza jest dla nas jednym z najważniejszych środowiskowych zagrożeń, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nim chronić.

Słowo smog pochodzi z języka angielskiego – to połączenie słów smoke (dym) i fog (mgła). Czym tak właściwie jest? To mieszanina powietrza z dymem i spalinami, która zawiera m.in. różnorodne pyły, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ozon i tlenek węgla. Substancje te unoszą się w powietrzu i wdychane są przez ludzi – w przypadku bardzo wysokiego stężenia zjawiska, jego całodzienne wdychanie można porównać do wypalenia całej paczki papierosów!

Czy dom jest bezpieczny?

Niestety, nawet w naszym domu nie jesteśmy w pełni bezpieczni od smogu. Szkodliwe substancje dostają się do środka poprzez nieszczelne drzwi i okna, czy w czasie wietrzenia pomieszczeń. Wdychamy więc zanieczyszczenia, a z płuc trafiają one do krwioobiegu, co może powodować zwiększone ryzyko wielu chorób. Na szczęście są metody na to, by pozbyć się zanieczyszczeń z naszego domowego zacisza.

Jak się chronić przed smogiem w mieszkaniu?

Szczelne okna

Szczelność okien to podstawa w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Jest to szczególnie istotne w okresie jesienno- zimowym, gdy zjawisko smogu jest najbardziej niebezpieczne. Nowoczesne okna posiadają rozmaite systemy nawiewników powietrza – możemy monitorować, ile dostaje się do naszego domu i w okresie wzmożonego zanieczyszczenia powietrza zminimalizować jego przepływ. Ponadto, niektóre nawiewniki posiadają filtry antysmogowe, których skuteczność w wyłapywaniu większych pyłów smogowych (czyli pyłów PM10) sięga nawet 98% procent. Wiosną, gdy zanieczyszczenia są mniejsze,  warto zamienić je na filtry przeciwalergiczne, co będzie wielką korzyścią dla osób uczulonych na rozmaite pyłki unoszące się w powietrzu.

Monitorowanie stanu powietrza

Jeśli wiemy, że poziom zanieczyszczeń w danym dniu jest na bardzo wysokim, niebezpiecznym dla naszego zdrowia poziomie, możemy ograniczyć wietrzenie pomieszczeń, a dodatkowo zmniejszyć temperaturę kaloryferów i szczególnie zadbać o odpowiednią, korzystną dla nas wilgotność powietrza. Wilgotne powietrze powoduje, że pyły unoszące się w powietrzu łączą się z cząsteczkami wody, czy zwiększają swoją masę i opadają. Warto więc monitorować stan zanieczyszczeń i stosować się do alarmujących komunikatów i ostrzeżeń.

Oczyszczanie powietrza

Warto pomyśleć o zakupie specjalnego oczyszczacza do powietrza. W specjalnych urządzeniach powietrze zasysane jest do środka, następie filtrowane (a czasami także nawilżane i jonizowane), a w końcu wydmuchiwane na zewnątrz. Oczyszczacz powinniśmy ustawić w przestrzeni, w której najczęściej i najdłużej przebywamy lub zakupić kilka – jedno urządzenie nie jest w stanie oczyścić powietrza w całym domu lub mieszkaniu. Niektóre modele oczyszczaczy mają także wbudowany nawilżacz powietrza, a te antysmogowe powinny posiadać filtry HEPA (High Efficiency Particulate Absorber), które pochłaniają pyły PM 10 i PM 2,5 – dzięki temu mogą zredukować nawet 99,97 procent zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Poza smogiem usuwają także bakterie, wirusy, roztocza, zarodniki pleśni, alergeny zwierząt, pyłki i kurz unoszący się w powietrzu.

POLECANY PRODUKT

 

 

Nawilżanie powietrza

Zbyt niska wilgotność powietrza, która w sezonie grzewczym często panuje w naszych mieszkaniach, powoduje nie tylko problemy z przesuszoną skórą, podrażnieniami oczu, czy z koncentracją i snem, ale także bardziej swobodne unoszenie się pyłów w powietrzu. Jak temu przeciwdziałać? Stosując nawilżacz do powietrza. Możemy wyróżnić ich kilka rodzajów – parowe, które wytwarzają parę w wyniku gotowania wody, ewaporacyjne, uznawane za najzdrowsze i nawilżające powietrze w najbardziej naturalny sposób, a także ultradźwiękowe, które rozbijają wodę, tworząc mgiełkę złożoną z mikroskopijnych kropelek.

Rośliny oczyszczające powietrze

Dom, w którym są rośliny doniczkowe, nie tylko jest bardziej przytulny i piękniejszy, ale też posiada czystsze, wolne od zanieczyszczeń powietrze. Uprawa roślin to naturalna metoda na smog – rośliny absorbują zanieczyszczenia, redukują dwutlenek węgla i zwiększają ilość tlenu. Wiele gatunków dodatkowo pozwala także zredukować niekorzystne dla nas oddziaływanie pól elektromagnetycznych – w roślinach zatem siła i nadzieja! Jakie gatunki wybierać do walki ze smogiem? Specjaliści szczególne polecają paproć, bluszcz, figowiec, fikusy, rapis wyniosły, skrzydłokwiat, złocień czy dracenę.

Jak się chronić przed smogiem w mieszkaniu?

Odpowiednie odżywianie się

Nasze ciało może też walczyć ze smogiem od środka! Odpowiednia dieta pozwoli zredukować stres oksydacyjny, który jest efektem wdychania zanieczyszczonego powietrza. W jesienno- zimowej diecie warto postawić na warzywa i owoce bogate w antyoksydanty, witaminy C i E, czy zbawienne dla zdrowia kwasy Omega. Wybierajmy zatem:

– owoce leśne (maliny, jeżyny, czarne jagody, borówki, aronię), bogate źródła antyoksydantów i witaminy C

– awokado, które jest doskonałym źródłem witaminy E, wzmacniającej odporność (100 g zaspokaja 10% dziennego zapotrzebowania na witaminę E)

– jabłka, które zawierają pektyny, oczyszczające organizm z substancji trujących

– zioła, chroniące drogi oddechowe i zapobiegające przyklejaniu pyłów do płuc i oskrzeli, np. prawoślaz lekarski, porost islandzki.

– ryby morskie

– kurkumę i imbir – posiadają właściwości przeciwzapalne

– tłuszcze roślinne tłoczone na zimno, np. olej lniany, olej kokosowy czy oliwę z oliwek

– zieloną herbatę, najlepiej parzoną minimum 10 minut

– gorzką czekoladę.

Jak szybko posprzątać po remoncie?

Jak szybko posprzątać po remoncie?

Sanki idealne – na co zwrócić uwagę?

Sanki idealne – na co zwrócić uwagę?

Zawód: dekorator

Zawód: dekorator

Wizytówka przedpokoju

Wizytówka przedpokoju

Wrocław – sto mostów i tysiąc atrakcji

Wrocław – sto mostów i tysiąc atrakcji

Garden party w stylu tropikalnym lub boho!

Garden party w stylu tropikalnym lub boho!

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności