Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Jak samodzielnie położyć panele – sprawdź jakie to proste!

Jak samodzielnie położyć panele – sprawdź jakie to proste!

Panele podłogowe – eleganckie, estetyczne, funkcjonalne i, co ważne, cechujące się znakomitym stosunkiem jakości do ceny. Czy jednak można je położyć bez pomocy specjalistów? Jak najbardziej! Oto instrukcja, która pozwoli Ci zrobić to profesjonalne i bez zbędnych kosztów!

Niezbędne zakupy

Rzeczą oczywistą jest, że musisz wybrać i kupić panele (o powierzchni ok. 10% większej, niż ta, którą wymierzyłeś w pomieszczeniach pod panele). Nie każdy wie jednak, iż nie można ich od razu kłaść. Taki towar musi zaaklimatyzować się w pomieszczeniu, gdzie będzie użyty i potrzebuje na to około 48 godzin.

Paczki z panelami połóż poziomo i zostaw je na dwa dni. Nie rozpakowuj ich. Pamiętaj, że temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 18 stopni Celsjusza, a wilgotność 70 procent.

Aklimatyzacja paneli to czas, w którym możesz zweryfikować, czy dokonałeś wszystkich niezbędnych zakupów. Będziesz wszak potrzebował listew przejściowych i przypodłogowych, narożników zewnętrznych i wewnętrznych, rozetek maskujących wycięcia pod rury, izolacji przeciwwilgociowej, podkładu z płyt lub zrolowanej pianki, masy szpachlowej (jeśli musisz wyrównać podłoże), kleju kontaktowego i wypełniającej masy akrylowej.

Narzędzia, jakich potrzebujesz, to poziomica, kątownik, pilarka tarczowa, wyrzynarka, wiertarka, sękownik, dobijak i kliny. Jeśli nie dysponujesz narzędziami elektrycznymi, pożycz je. Koszty zakupu mogą przekroczyć wartość usługi położenia paneli przez fachowca.

Przygotuj podłoże

Podłoże musi być czyste, suche, oczywiście stabilne i równe. Dobrą nowiną jest natomiast fakt, iż panele można z powodzeniem kłaść na płytki czy wykładzinę PCV, parkiet, deski lub goły beton. Jeśli ten ostatni nie grzeszy równością, użyj masy szpachlowej, by zniwelować różnice wynoszące powyżej 3 mm na metr. Możesz też użyć zaprawy samopoziomującej.

Kolejną czynnością, jest położenie izolacji przeciwwilgociowej (folii paroszczelnej), która zabezpieczy panele od spodu. Folię rozwijasz z roli i układasz na zakładkę o szerokości ok. 15-20 cm, miejsca styku łącząc taśmą samoprzylepną. Pamiętaj, by przy ścianach folia wystawała najlepiej na wysokość 10 cm.

Teraz już możesz położyć izolację akustyczną. Najczęściej jest to pianka z roli, filc lub korek. Uwaga, w sklepach dostępna jest również folia paroszczelna zespolona z podkładem wyciszającym, co z pewnością przyspieszy i ułatwi Twoją pracę!

Jak samodzielnie położyć panele – sprawdź jakie to proste!

POLECANY PRODUKT

 

 

Pierwsze panele

Teraz możesz już rozpakować panele. Każdy z nich dokładnie obejrzyj pod kątem ewentualnych uszkodzeń i wad. Czas przystąpić do dzieła! Czy pamiętasz o związkach paneli z oświetleniem? Kładź je równolegle do padającego światła, by łączeń nie pogłębiał potem optycznie cień wynikający z mikro nierówności. Jeśli wiesz, że jeden rząd będziesz musiał zwęzić (dociąć wzdłuż), zostaw to na koniec. Prace rozpocznij od tylnego, lewego rogu pokoju.

Pierwszy rząd od strony ściany nie może mieć pióra (lub innego elementu łączeniowego), więc usuń go wyrzynarką. Pamiętaj o szczelinie dylatacyjnej, która winna mieć szerokość ok. 10 mm. Paneli nie mocujesz do podłoża, a jedynie na nim układasz. Innymi słowy, panele „pływają”. Szczelina dylatacyjna pozwala tak położonej podłodze na mikro ruchy w zależności od temperatury i wilgotności.

Jak przygotować szczelinę dylatacyjną? To proste. Między ścianą a pierwszym rzędem co metr umieść kliny. Docelowo powinny się one znaleźć na całym obwodzie pomieszczenia.

Pierwszy rząd to też pierwsze cięcie wszerz. Pamiętaj, by docinany panel nie był krótszy niż pół metra. Inaczej będzie niestabilny. Ostatni rząd z kolei będziesz musiał ciąć także wzdłuż. Najlepiej nada się do tego pilarka tarczowa, choć możesz również użyć wyrzynarki. Pamiętaj jednak, że będzie to działanie pracochłonne. Nie zapomnij też o szczelinie dylatacyjnej!

Połączenia paneli

Panele mają różne mechanizmy łączenia, ale tym się nie martw – dokładny opis znajdziesz na opakowaniu. Prawdopodobnie będzie to tzw. zatrzask. Niezależnie jednak od sposobu, pamiętaj, by każdy położony rząd dobijać przy użyciu młotka i dobijaka.

Listwy podłogowe – jakie wybrać?

Możesz kupić drewniane (znacznie droższe) lub z tworzywa PVC, które wizualnie imitować będzie drewno. Są znacznie tańsze i oferują funkcjonalność niedostępną w przypadku drewna. Otóż na całej długości dysponują one sprytnie maskowanym rowkiem (tzw. kanałem kablowym), w którym ukryć możesz kable. To bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza w pokojach dla dzieci.

Takie listwy możesz przytwierdzić do ściany za pomocą kołków rozporowych. Pamiętaj o narożnikach zewnętrznych i wewnętrznych.

Wycinanki

Poza docinaniem najprawdopodobniej czekają Cię dodatkowe prace z wyrzynarką. Dlaczego? W większości pomieszczeń przy ścianach znajdują się wpuszczone w posadzkę rurki (np. od kaloryferów czy instalacji wodno-kanalizacyjnej). Dodatkowo ościeżnice drzwi mają często taki kształt, do którego panele trzeba odpowiednio dostosować, zachowując przy tym, tak jak przy ścianach, szczelinę dylatacyjną.

Nie bój się!

Choć opis może sugerować, że całość jest przedsięwzięciem skomplikowanym, poprawne położenie paneli to praca stosunkowo prosta, a przy tym przyjemna! Jeśli uważnie dostosujesz się do wskazówek, będziesz mógł cieszyć się własnoręcznie, profesjonalnie przygotowaną podłogą. Do dzieła!

Świąteczne trendy w aranżacji wnętrz według Pinteresta

Świąteczne trendy w aranżacji wnętrz według Pinteresta

Kreatywne sposoby na pomalowanie ścian

Kreatywne sposoby na pomalowanie ścian

Jak szybko posprzątać po remoncie?

Jak szybko posprzątać po remoncie?

Przegląd książek i filmów animowanych dla dzieci

Przegląd książek i filmów animowanych dla dzieci

Pomysły na ekologiczny dom

Pomysły na ekologiczny dom

10 ramek na zdjęcia, które wykonasz własnoręcznie

10 ramek na zdjęcia, które wykonasz własnoręcznie

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności