Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Jak przygotować swój ogród i balkon na przedwiośnie?

Jak przygotować swój ogród i balkon na przedwiośnie?

Przedwiośnie to czas na styku zimy i wiosny, kiedy przyroda powoli zaczyna budzić się do życia, a temperatura zaczyna stopniowo rosnąć. To także sygnał dla wszystkich ogrodników i osób hodujących rośny na balkonach lub przy swoich domach - czas zabrać się do pracy i przygotować na rychłą eksplozję kwitnienia i zieloności.

Kiedy zima zaczyna ustępować, a władanie nad przyrodą przejmuje wiosna, warto dobrze zaplanować przygotowania do nowego sezonu. Nie wystarczy jedynie czekać, aż zrobi się ciepło, natura sama załatwi sprawę i rośliny zaczną kwitnąć i ozdabiać nasz ogród czy balkon – należy im w tym pomóc i tym samym zadbać o zachwycający efekt końcowy.  Jak zawsze przypadku takich prac, podstawą jest dobry plan, który pomoże nam łatwo i szybko uporać się ze wszystkimi koniecznymi obowiązkami.

1. Sprzątanie po jesieni i zimie

Pierwszym przedwiosennym zadaniem jest zagrabienie i posprzątanie zalegających od miesięcy liści i pozostałości roślinnych. To sprawa nie tylko natury estetycznej – liście te bowiem mogą gnić, a ich gruba warstwa utrudnia roślinom dostęp powietrza. Szczególnie ważne jest usunięcie ich z przydomowych trawników, pozostawione mogą zniszczyć kiełkującą wiosną trawę. Pozimowe resztki roślinne nie nadają się już na kompost, należy je traktować jako odpady zielone, ulegające biodegradacji i umieszczać w specjalnych pojemnikach. W przypadku balkonu także należy uprzątnąć liście i nieczystości nawiane przez wiatr i usunąć sprzęty lub przedmioty, które wstawiliśmy tam na okres zimy.

2. Renowacje, przeglądy, naprawy

Przy okazji porządków warto także sprawdzić posiadany sprzęt oraz architekturę ogrodową lub stan powierzchni naszego balkonu. Przedwiośnie, gdy jeszcze nie rozpoczęły się intensywne prace, to dobry czas na naprawy i konserwacje. Warto zabezpieczyć elementy drewniane i metalowe przez uszkodzeniami i zmienną temperaturą, poprawić ich wygląd, a dzięki temu wydłużyć trwałość i czas użytkowania. Dobrze jest też sprawdzić stan techniczny sprzętu (takiego jak kosiarki, wertykulatory, piły), pomyśleć o serwisie, naprawach lub ewentualnych inwestycjach. Jeśli teraz przyłożymy się do tego zadania, wiosnę rozpoczniemy spokojnie i nie będziemy w pospiechu szukać potrzebnych akcesoriów czy urządzeń.

3. Uzupełnienie rabat wyłożonych korą

Kora wyłożona na rabatach utrudnia chwastom przebicie się na powierzchnię, podnosi kwaśny odczyn gleby (sprzyja to drzewom i krzewom iglastym), zatrzymuje wilgoć i poprawia strukturę podłoża. W okresie wczesnowiosennym należy wyzbierać rozrzucone kawałki kory, a także uzupełnić jej stan w miejscach, gdzie jest to konieczne.

4. Ochrona drzew przed przymrozkami

Choć temperatury zaczynają rosnąć, to jeszcze nie nadszedł czas na całkowite usunięcie ociepleń roślin. Przymrozki będą towarzyszyć nam jeszcze przez jakiś czas, co może być niebezpieczne dla roślin zielnych, a także drzew. W nagrzanych pniach zaczynają bowiem krążyć soki, ale korzenie wciąż są zmarznięte – może to spowodować spękania mrozowe i czasem wręcz obumieranie drzew, a w przypadku drzew owocowych późniejszy brak owoców. Dobrą ochrona jest bielenie pni drzew wapnem, które zazwyczaj wykonuje się już w grudniu. Inny sposób to osłanianie ich matami słomianymi od strony południowej.

Jak przygotować swój ogród i balkon na przedwiośnie?

5. Zabezpieczenie roślin

W okresie przedwiośnia najbardziej narażone są rośliny, które wcześnie rozpoczynają wegetację lub pochodzą ze strefy o cieplejszym klimacie. Ujemne temperatury w nocy mogą powodować uszkodzenia młodych pąków kwiatowych i liści, dlatego warto wrażliwe rośliny okrywać na noc agrowłókniną. Jeśli jest ciepło, w ciągu dnia należy rozchylić okrycie, aby dopuścić do roślin powietrze. Jeśli przed zimą usypaliśmy kopczyki z kory, przyszedł czas by nieco je rozgarnąć w miarę rozmarzania. Pamiętajmy, że po zimie rośliny będą potrzebować dużo składników odżywczych, by móc rozkwitnąć, dlatego czas na pierwsze nawożenie. Można rozsypać nawóz wokół krzewu i dokładnie wymieszać z podłożem lub zastosować płynne nawozy w formie koncentratu.

6. Pierwsze wysiewy

Jeśli marzec jest ciepły i temperatury pozwalają na pierwsze wiosenne prace ogrodnicze, można na grządki i rabaty wysiewać gatunki wcześnie kwitnące i źle znoszące późniejsze przesadzanie. Niektóre rośliny nie potrzebują ogrzanej gleby w początkowym okresie wzrostu i można je siać wprost do gruntu – są to, np. nagietki, maki, ostróżki, groszek pachnący, słoneczniki. Przełom lutego i marca to także dobry moment, by wysiać w domu brokuły, pory, selery, wczesne odmiany sałaty masłowej, kalafiora i kapusty na rozsadę. W połowie miesiąca można pomyśleć o kalarepie, a koniec marca to czas na pomidory. Jeśli ziemia jest rozmarznięta, już w marcu można siać do gruntu marchew, pietruszkę, koper i zielony groszek.

 

Przyroda budząca się do życia po zimie to powód do radości, zachwytów i sposób na poprawienie naszego nastroju – poprzez odpowiednie przygotowania zadbajmy o to, by szybko i długo roślinność cieszyła nasze oko i dodawała energii.
Zobacz także inne nasze inspiracje
[the_grid name=”related post type 3″]

Bułeczki zajączki z groszkowym hummusem

Bułeczki zajączki z groszkowym hummusem

Recykling: jak nadać drugie życie rzeczy?

Recykling: jak nadać drugie życie rzeczy?

Kolacje na ciepło – 5 potraw, które skradną Twoje serce jesienią!

Kolacje na ciepło – 5 potraw, które skradną Twoje serce jesienią!

Przenośne ogrzewanie – sposób na chłody

Przenośne ogrzewanie – sposób na chłody

Home staging – czym właściwie jest?

Home staging – czym właściwie jest?

5 pomysłów na szybki lunch do pracy

5 pomysłów na szybki lunch do pracy

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności