Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Jak odnowić stary fotel – instrukcja krok po kroku

Jak odnowić stary fotel – instrukcja krok po kroku

Coraz bardziej powszechną formą pracy jest praca zdalna. Równie często zdarza się, że część zadań niestety trzeba dokończyć w domu. W obu tych przypadkach stajemy przed wyborem miejsca i sposobem aranżacji domowego biura. Z pewnością powinno ono sprzyjać skupieniu, wywoływać entuzjazm i jednocześnie stanowić wygodną przestrzeń, wydzieloną od pozostałych części mieszkania.

Choć to zadanie wydaje się trudne, podoła mu każdy, kto ma choć minimalne doświadczenie z wykonywaniem własnoręcznych dekoracji, oraz osoby, które samodzielnie urządziły swój dom. Sposobów na odnowienie mebli jest tyle, ilu jest ich właścicieli. Najprościej jednak uzyskać ten efekt, zmieniając kolor albo obicie. Jakich narzędzi oraz materiałów będziesz potrzebować, aby przeprowadzić metamorfozę starego fotela?

Przygotuj:

 • narzędzia do rozkręcenia fotela,
 • papier ścierny lub szlifierkę z nakładką ścierną, jeśli Twój mebel jest lakierowany,
 • farbę lub olej do drewna,
 • pędzel,
 • materiał lub tkaninę na nowe obicie,
 • nożyczki,
 • igłę i nitkę lub maszynę do szycia,
 • zszywacz tapicerski, gdy fotel ma pojedynczą poduchę i nie jest konieczne szycie.

Od czego zacząć?

 1. Ściągnij poduchy, aby się nie pobrudziły i rozkręć fotel. Sprawdź, czy drewno nie jest przegniłe lub uszkodzone przez korniki.
  Jeżeli mebel jest lakierowany, porządnie zeszlifuj go papierem ściernym lub szlifierką z nakładką ścierną. Jest to szczególnie istotne, gdy zamierzasz przemalować drewniane elementy, ponieważ świeża farba nie będzie trzymać się na lakierowanej powierzchni.
 2. Teraz możesz przemalować ramę fotela. Wybór koloru zależy tylko od Twojej wyobraźni i preferencji, ale powinien dobrze się komponować zarówno z kolorem lub ze wzorem obicia, jak i z otoczeniem, w którym fotel stanie. Jeśli marzysz o surowym, pięknym drewnie, po oszlifowaniu pokryj drewno olejem, który znajdziesz w Obi czy Leroy Merlin. Olej może być bezbarwny lub nadać delikatny kolor, np. brązowy, szary lub czerwony, w zależności od rodzaju drewna. Olejowanie to tradycyjna metoda zabezpieczania drewna, która pozwoli wydobyć naturalne piękno danego przedmiotu.

Ciekawostka dla osób zakochanych w białych meblach ze skandynawskim sznytem lub postarzanych elementach à la shabby chic: aby uzyskać efekt obdrapanych krawędzi, przed malowaniem przetrzyj je świeczką, która nie pozwoli farbie połączyć się z malowaną powierzchnią. Po pokryciu mebla farbą przetrzyj delikatnie krawędzie za pomocą papieru ściernego.

 1. Po malowaniu lub olejowaniu drewna pozwól ramie fotela wyschnąć i zajmij się obiciem poduchy lub poduch. Rodzaj obicia – podobnie jak kolor ramy – zależy wyłącznie od Twoich upodobań i wystroju pomieszczenia, w którym fotel będzie dekoracją. Możesz wybrać jednokolorowy materiał, modny marynistyczny deseń albo stworzyć własny patchworkowy wzór, zszywając ze sobą różne skrawki materiałów.
 2. Ściągnij stare obicie fotela (jeśli jest czyste i nie będzie przeszkadzać w nałożeniu kolejnego materiału – pomiń ten krok). Przyłóż do poduchy lub poduch nowy materiał i wytnij go z zapasem. Poszewkę na poduchę, która jest oparciem pleców, możesz obszyć z trzech stron na maszynie lub ręcznie, następnie włożyć do niej poduchę i zaszyć. W wielu modelach foteli w przypadku poszewki na poduchę-siedzisko wystarczy przyłożyć do niej materiał i zszyć zszywaczem tapicerskim po drugiej stronie siedziska.

Tak odnowiony fotel z pewnością będzie niezwykłą dekoracją salonu, sypialni lub balkonu, a Tobie przez długie lata będzie towarzyszyć satysfakcja z jego własnoręcznego wykonania.

Pielęgnacja skóry po lecie – jak o nią zadbać?

Pielęgnacja skóry po lecie – jak o nią zadbać?

Jak przygotować swój ogród i balkon na przedwiośnie?

Jak przygotować swój ogród i balkon na przedwiośnie?

Azja – zwyczaje, jakie warto znać

Azja – zwyczaje, jakie warto znać

Impreza rodzinna jak ją przygotować?

Impreza rodzinna jak ją przygotować?

Akcesoria, dzięki którym łatwiej schudniesz

Akcesoria, dzięki którym łatwiej schudniesz

Przygotuj się na malowanie – jak przeprowadzić remont samemu?

Przygotuj się na malowanie – jak przeprowadzić remont samemu?

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności