Zamknij wyszukiwanie

Czego dziś szukasz?

Jak dbać o drewniane meble – praktyczne wskazówki

Jak dbać o drewniane meble – praktyczne wskazówki

Drewno jest szczególnym surowcem, który choć trwały, potrzebuje dobrej ręki i odpowiedniego podejścia. Bez regularnej pielęgnacji i środków ochrony, drewniane meble mogą stracić swój blask i wyjątkowy wygląd. Aby temu zapobiec, warto zapoznać się z naszą listą wskazówek, które pomogą utrzymać stoły, komody i szafy w dobrym stanie.

Drewniane dodatki nadają pomieszczeniu charakteru, są uniwersalne i często kojarzą się z luksusem, bowiem w przypadku wielu rodzajów drewna, takich jak heban czy mahoń, są one kosztowną inwestycją. Z ich udziałem każda aranżacja wnętrza zyska na atrakcyjności i szlachetności. Właśnie dlatego warto dbać o nie i prawidłowo je  konserwować, gdyż dzięki użyciu odpowiednich preparatów, na powierzchni drewna powstaje ochronna powłoka, pozwalająca cieszyć się ich wspaniałą prezencją na dłużej. Warto zarazem pamiętać, że kluczem do estetycznego wyglądu drewnianych mebli, jest regularna pielęgnacja. Co może zaszkodzić meblom? Spośród licznych niesprzyjających drewnu czynników należy wymienić choćby wodę, promieniowanie słoneczne, kurz oraz uszkodzenia mechaniczne wynikające z codziennego użytkowania danego mebla. Jak  łagodzić ich wpływ na meble?

 

Jak dbać o drewniane meble – praktyczne wskazówki

Wilgotność

Zadbaj o właściwą wilgotność i temperaturę pomieszczenia, w którym znajdują się drewniane szafy, stoły, komody czy krzesła – jeśli chcesz podziwiać niezwykły wygląd swoich mebli, regularne wietrzenie pomieszczenia to konieczność! Pamiętaj, że najlepsze warunki dla ich ochrony to temperatura mieszcząca się w przedziale 15-30 stopni Celsjusza oraz wilgotność na poziomie 60% (jej spadek poniżej 45% może skutkować powstawaniem pęknięć, jednak wzrost wilgotności powyżej 70% również nie służy drewnu).

Odległość

Ustaw meble w odpowiedniej odległości od źródeł ciepła – najlepiej, aby meble stały nie bliżej niż w odległości jednego metra od kaloryferów, pieców czy kominków.

Woda

Chroń meble przed wodą – drewno nie lubi wody, styczność z nią mu nie służy i sprawia, że szybciej się niszczy, dlatego należy unikać pozostawiania szklanek czy kubków bezpośrednio na blacie mebla, a do przecierania kurzu czy usuwania zanieczyszczeń powinno się używać suchego ręcznika papierowego lub delikatnie zwilżonej miękkiej ściereczki. Szorstkie materiały mogą porysować powierzchnię drewna, a nadmiar wilgoci ze szmatki wniknąć w strukturę drewna.

Jak dbać o drewniane meble – praktyczne wskazówki

Ochrona

Używaj podkładek pod naczynia oraz garnki – jeśli zależy Ci na nieskazitelnym wyglądzie drewnianych mebli, unikaj stawiania na ich powierzchni naczyń i garnków z gorącymi lub bardzo zimnymi napojami oraz potrawami, ponieważ to działanie może przyczynić się do powstawania trudnych do usunięcia plam i śladów.

Środki czystości

Stosuj preparaty odpowiednie dla danego rodzaju drewna – ochrona drewna jest zadaniem, które wymaga odrobiny wiedzy i przygotowania, ponieważ różne gatunki drewna potrzebują odmiennej pielęgnacji, która jest kluczem do zachowania walorów estetycznych tego surowca na lata. Prawidłowo dobrane preparaty podkreślają naturalne piękno drewna wydobywając jego barwę i podkreślając niepowtarzalne usłojenie. Pamiętaj, aby nie nanosić produktów czyszczących i konserwujących bezpośrednio na mebel, tylko nasączyć nimi ściereczkę! Tłuste środki i silne detergenty nie tylko nie pomogą w pielęgnacji, a nawet jej zaszkodzą, tworząc na powierzchni mebli nieestetyczne przebarwienia i plamy. Jakich produktów zatem najlepiej używać? Tych samych, którymi meble są pokryte. Te olejowane oprócz oczyszczania z kurzu, cyklicznie nacieraj odpowiednim olejem, na meblach woskowanych rozcieraj niewielką ilość wosku i przecieraj je bawełnianą szmatką, meble bejcowane przecieraj zaś na sucho, a  w  celu odświeżenia z czasem blaknącego koloru – pokryj tą samą bejcą. W trosce o meble lakierowane, wybierz dostosowany do tego rodzaju wyposażenia środek czyszczący i nakładają go jedną szmatką, a drugą – czystą – wycieraj rozpuszczony brud i kurz.

Jazda na rolkach – jak zacząć?

Jazda na rolkach – jak zacząć?

Akcesoria, dzięki którym twój trening będzie bardziej skuteczny

Akcesoria, dzięki którym twój trening będzie bardziej skuteczny

ABC ekonomicznego podróżowania

ABC ekonomicznego podróżowania

Najmodniejsze kolory w dekoracji wnętrz – 2018

Najmodniejsze kolory w dekoracji wnętrz – 2018

Język kotów i psów – jak porozumiewać się z pupilem?

Język kotów i psów – jak porozumiewać się z pupilem?

Saltwash – opis trendu i najciekawszych realizacji

Saltwash – opis trendu i najciekawszych realizacji

HOMEPARK
ZAPISZ SIĘ
Drogi użytkowniku!

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, w celu zapewnienia prawidłowego działania strony i realizowania statystyk odwiedzin.

Polityka prywatności